Malá česká biofarma okouzlila Evropu

PR článek | rubrika: FINEXPO | 20. 2. 2023 | 1 komentář
Biofarma na jihu Čech ukazuje, že udržitelnost a péče o znevýhodněné lidi může jít ruku v ruce. Za podnikání, které bere ohled na přírodu a pomáhá lidem, dostaly Sady sv. Prokopa jako druhá česká firma v historii evropské ocenění Hrdina udržitelnosti v soutěži SME EnterPRIZE.
Malá česká biofarma okouzlila Evropu

Zdroj: Sady sv. Prokopa

Komerční spolupráce

Sady sv. Prokopa fungují na okraji jihočeského Temelína, kde obnovily a modernizovaly starý, zanedbaný sad. Rodinná farma se zaměřuje na pěstování jablek, hrušek, švestek nebo jahod v bio kvalitě. Hospodaří tak v režimu ekologického zemědělství a dobrovolně dodržuje přísnější, západoevropské standardy. „Podporujeme místní ekosystém a chceme udržet půdu i rostliny v dobré kondici. Snažíme se o rozmanitost, ať už jde o budky a bidla pro ptáky, hmyzí hotely nebo úpravu sečení tak, aby v sadech nevznikaly ekologické pasti. Samozřejmostí je i sázení nových odrůd, které jsou odolnější vůči škůdcům,” vysvětluje agronom sadů Pavel Sucháček. 

Za vznikem sadů stojí rodina Netíkova, která na jejich obnově pracovala od devadesátých let. O stromy a plodiny se tu v Sadech starají lidé s postižením či sociálním znevýhodněním, což farmě dává důležitý sociální rozměr. „Teď máme 16 zaměstnanců s nějakým typem znevýhodnění. Funguje nám to skvěle. Ekologické zemědělství stojí na ruční práci, a ta je třeba pro lidi se zdravotním postižením nebo s duševní nemocí hodně prospěšná,” říká Zdenka Burešová ze Sadů sv. Prokopa. Dodává, že kromě práce zaměstnancům zajišťují i psychosociální podporu a pomáhají jim řešit třeba problémy v rodině, s bydlením nebo na úřadech. Svou produkci v sadech i přímo zpracovávají. Zhruba 80 procent výpěstků jde do prodeje, ze zbytku vyrábí mošty, ovocná pyré nebo křížaly. Díky tomu minimalizují odpad a mají práci pro hendikepované zaměstnance i během zimy.

Ojedinělého spojení sociálního a ekologického rozměru si všimla porota soutěže na podporu udržitelného podnikání SME EnterPRIZE, kterou organizuje Generali Česká pojišťovna. „Tým kolem Sadů svatého Prokopa nás zaujal svou energií a zápalem pro věc. Moderní ekologickou produkci v sadech propojili se sociální prací do ojedinělého příkladu sociálního zemědělství u nás. Jejich podnikání je jasně ukotveno v regionu, a přesto mají i ambiciózní plány na rozšíření. Myslí taky na vzdělávání a osvětu a jejich práce si rozhodně zaslouží ocenit,“ zdůvodnila ocenění biofarmy předsedkyně odborné poroty soutěže Helena Továrková.

Zástupci jihočeské biofarmy se loni na podzim také zúčastnili celoevropského kola soutěže SME EnterPRIZE v Bruselu. Mezinárodní porotu oslovili kombinací udržitelného zemědělství a sociální práce. Díky tomu Sady získaly ocenění Hrdina udržitelnosti jako teprve druhá firma v Česku.

I letos se mohou do soutěže SME EnterPRIZE zapojit všechny mikro, malé a střední firmy a startupy, které při svém podnikání berou ohled na udržitelnost a zajímají se o životní prostředí. Přihlášení do soutěže je možné do konce března na webu www.sme-enterprize.cz. Na ty nejlepší čeká finanční odměna, mentoring od Institutu cirkulární ekonomiky nebo CIRA Advisory a také mediální kampaň na podporu podnikání. 

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Začátek podnikání? Nápad mimo mísu je lepší než žádný nápad

28. 6. 2024 | Lucie Kocurová

Začátek podnikání? Nápad mimo mísu je lepší než žádný nápad

Rozjíždíte podnikání, máte živnost či malou firmu nebo je váš skvělý byznysový záměr teprve ve fázi představ a myšlenek, které byste si potřebovali s někým zkušeným utřídit? Business... celý článek

Jak začít budovat e-shop založený na prodeji triček online?

25. 6. 2024 | PR text

Jak začít budovat e-shop založený na prodeji triček online?

Rádi byste začali podnikat v něčem originálním, vřelém a humorném? Internetový obchod s tričky může být skvělý podnikatelský krok. Na internetu je možné oslovit široké publikum a přinést... celý článek

Dlouhodobý pronájem auta: řešení pro firmy i jednotlivce

13. 6. 2024 | PR text

Dlouhodobý pronájem auta: řešení pro firmy i jednotlivce

Dlouhodobý pronájem auta je skvělá alternativa k jeho vlastnictví, zvlášť když ho potřebujete na několik měsíců a víc. Tento druh pronájmu je stále populárnější nejen mezi lidmi, ale... celý článek

Virtuální sídlo má nejen finanční benefity

27. 5. 2024 | PR text

Virtuální sídlo má nejen finanční benefity

Chcete podnikat? Pak musíte mít oficiální sídlo. A to ať už se rozhodnete pro živnost, nebo s.r.o. Obě skupiny mohou bez problémů využívat tzv. virtuální sídla. Je to nejen skvělá příležitost... celý článek

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

30. 4. 2024 | Petr Kučera

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Do kdy je potřeba odevzdat přehledy OSVČ? Poradíme.

Partners Financial Services