Až sto tisíc korun, kampaň v médiích na podporu byznysu nebo poradenství a mentoring mohou získat mikro, malé a střední udržitelné podniky, které se přihlásí do třetího ročníku soutěže SME EnterPRIZE, pořádaného Generali Českou pojišťovnou. Ta soutěží podporuje udržitelné podnikání u firem v SME segmentu. Malé a střední podniky jsou základním stavebním kamenem české ekonomiky. Soutěž podporou transformace k udržitelnému fungování pro firmy představuje užitečnou motivaci. Přihlašování do soutěže běží od 17. ledna do 31. března na webu www.sme-enterprize.cz.
Mezi udržitelným chováním firem a jejich finanční výkonností existuje zřetelný pozitivní vztah. Udržitelné obchodní modely mohou významně přispět k dlouhodobému úspěchu i rychlejšímu zotavení po ekonomicky složitých obdobích. „V Česku jsou k tomuto tématu firmy pořád ještě poněkud zdrženlivé. My chceme soutěží podpořit fakt, že podnikat udržitelně není věda, ale ve stále se zvětšující míře něco zcela běžného,“ říká Petra Nováčková, manažerka udržitelnosti v Generali České pojišťovně.
Novinky pro rok 2023
Oproti loňskému ročníku soutěže nabízí ten letošní hned několik důležitých změn. „Soutěž se nově otevřela vedle malých a středních firem také mikropodnikům a živnostníkům, tedy firmám, které mají méně než 10 zaměstnanců. Vytvořili jsme i novou soutěžní kategorii pro startupy. Vítězný startup získá finanční odměnu, mediální podporu a poradenství od organizací CIRAA Advisory – poradenské a konzultační společnosti zaměřující se na oblast cirkulární ekonomiky napříč všemi ekonomickými segmenty, a INCIEN – institutu cirkulární ekonomiky,“ popisuje předsedkyně poroty soutěže Helena Továrková z Nadace Veronica. Ta podobu soutěže a její průběh odborně zastřešuje.
Garanci nad soutěžní kategorií startupů převzala agentura CzechInvest, která se věnuje podpoře startupů už přes 10 let. V minulém roce spustila projekt Technologická inkubace, který podporuje startupy v sedmi vysoce perspektivních oblastech pro ekonomický rozvoj a konkurenceschopnost České republiky, mezi kterými je například umělá inteligence, mobilita nebo oblast EcoTech. „Máme radost, že se můžeme do soutěže zapojit. V oblasti EcoTech pomáháme růst udržitelným technologickým startupům a vidíme, že čeští podnikatelé mají spoustu zajímavých nápadů, které dokážou pomoci životnímu prostředí. Těšíme se na všechny startupy, které se do soutěže přihlásí, a věříme, že se s některými z nich poté setkáme i u nás v inkubaci, kde mohou pro svůj růst získat podporu v řádech milionů korun,“ říká ředitel EcoTech Hub Filip Krůta.
Vítěz v létě
Všechny přihlášky, které od 17. ledna do 31. března 2023 podají firmy přes formulář na webu soutěže www.sme-enteprize.cz, zhodnotí odborná porota. V ní zasednou odborníci z byznysu, neziskového sektoru a vysokých škol.
Vítěze odborná porota vybere na základě několikakolového posuzování a pohovorů. Desítka nejlepších firem a pětice úspěšných startupů budou vyhlášeny do konce května, vítězná trojce SME firem a vítězný startup pak budou oceněni na slavnostním finále, které proběhne v červnu v Praze.
Jedna ze tří nejlepších SME firem z Česka bude vyslána na mezinárodní finále soutěže v Bruselu, které proběhne na podzim tohoto roku. „Předchozí ročníky ukázaly, že se česká firma v mezinárodní konkurenci rozhodně neztratí, dokáže přinést inspirativní řešení a především má možnost díky SME EnterPRIZE prorazit a uspět i na mezinárodním poli. To společně s networkingovým rozměrem je velmi významným benefitem této soutěže,“ připomíná Petra Nováčková z Generali České pojišťovny.
Finmag.cz
Sdílejte článek, než ho smažem