Z garáže velkým mezinárodním hráčem v čištění vody

PR článek | rubrika: FINEXPO | 31. 10. 2022
IN-EKO TEAM byl mezi prvními, kdo se v Česku po pádu komunismu začal zabývat čištěním vody. Vizionářství se vyplatilo. Ze skromných začátků se společnost pod vedením Evy Komárkové vypracovala na významného mezinárodního hráče, který své výrobky dodává do zemí po celém světě.
Z garáže velkým mezinárodním hráčem v čištění vody

Zdroj: Archiv firmy

Komerční spolupráce

Kvůli znečištěné vodě každoročně zemře více než milion lidí a více než dvě miliardy lidí po celém světě nemají přístup k bezpečné vodě. To se snaží společnost Evy Komárkové změnit. „Začátky firmy byly doslova v garáži. Obývací pokoj sloužil jako kancelář a jednací místnost v jednom. Firma vznikla, protože přišla výzva a příležitost zároveň. V 90. letech se vše tvořilo od začátku a s odhodláním podnikat jsem se chopila příležitosti, která se naskytla. Během krátké doby jsem si strojírenství a výrobu zařízení pro čistírny odpadních vod zamilovala,“ vzpomíná na začátky IN-EKO TEAM Eva Komárková.

Díky odhodlání se podařilo jí a jejímu týmu vybudovat z malé rodinné firmy společnost, která je uznávaným hráčem na mezinárodním trhu. Veškeré zařízení na čištění vody firma nejen sama vyrábí, ale také vyvíjí. Díky tomu je schopna flexibilně reagovat na aktuální trendy a poptávku na trhu.

Zdroj: Archiv firmy

Právě to na společnosti IN-EKO TEAM ocenila i porota soutěže SME EnterPRIZE, kterou pořádá Generali Česká pojišťovna. Soutěž pravidelně oceňuje malé a střední české firmy, které podnikají s ohledem na životní prostředí.

„Oceňujeme vizionářství zakladatelky Evy Komárkové – už v polovině 90. let vsadila na technologie na čištění vody. Příběh její firmy nás přesvědčil, že podnikání opravdu založila proto, aby prospívala jak společnosti, tak životnímu prostředí,“ popisuje závěry poroty její předsedkyně Helena Továrková, ředitelka Nadace Veronica.

Do Ariky, Indie i do ZOO

Společnost IN-EKO TEAM se zabývá výrobou specializovaných vodohospodářských zařízení z nerezavějící oceli určených k filtraci a separaci nerozpuštěných látek z vody v průmyslových i komunálních čistírnách odpadních vod. Firma se specializuje zejména na mechanické filtry se samočisticí funkcí, které patří mezi špičku na trhu. Filtračním médiem jsou speciální tkaniny, které jsou schopné fungovat ve vodě i několik roků.

SOUTĚŽ SME ENTERPRIZE

Zdroj: Archiv firmy

Letos se uskutečnil už druhý ročník národního kola soutěže SME EnterPRIZE. Generali Česká pojišťovna touto soutěží podporuje české malé a střední podniky, jejichž činnost má pozitivní dopad na životní prostředí. Soutěž navazuje na úspěšný formát, který už několik let úspěšně funguje v Itálii, Francii a ve Španělsku. Třetí ročník soutěže se nyní připravuje. Přihlásit se do něj bude moci i vaše udržitelná firma.

Pro více informací sledujte web soutěže www.generaliceskaprofi.cz/enterprize.

Hlavním uživatelem zařízení IN- -EKO TEAM jsou komunální čistírny odpadních vod. „Naším standardním zákazníkem je technologická firma zajišťující kompletní dodávku technologie. My vyrábíme určité stroje potřebné pro jednotlivé technologické procesy. Dalším segmentem jsou průmyslové podniky, které potřebují ke své produkci vodu, tedy zejména potravinářský průmysl, papírny a další,“ popisuje Eva Komárková. Výrobky dodává nejen do Evropy, ale také do Afriky, Indie či Jižní Ameriky.

Zdroj: Archiv firmy

Jednu z největších výzev v poslední době znamenala pro společnost IN-EKO TEAM zakázka do Saúdské Arábie. Měla za úkol navrhnout řešení pro čištění vody o extrémním objemu téměř 18 tisíc m3/h. Výsledkem bylo dodání „pouhých“ 13 velkokapacitních filtračních strojů, které dokážou zajistit potřebnou čistotu vody v daném objemu. Firma se rovněž setkává s netradičními způsoby využití filtrů. Mezi jejími zákazníky se kromě komunálních čistíren odpadních vod objevují také zoologické zahrady či rybí farmy.

Udržitelnost jako základní kámen

Udržitelnost je v samotném jádru fungování společnosti IN-EKO TEAM. Elektřinu, kterou firma spotřebovává ve výrobě, si z 50 procent vyrábí pomocí slunečních panelů. Sluneční elektrárnu vybudovala před deseti lety na pozemku rekultivované skládky. Nyní plánuje rozšíření elektrárny, aby podíl obnovitelné energie na celkové spotřebě firmy tvořil okolo 70 procent. Kromě uvedeného čerpá vodu pro výrobu a běžný provoz z vlastního vrtu, čímž se snaží minimalizovat spotřebu pitné vody pro tyto potřeby.  

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak?

18. 3. 2023 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak?

Přiznání z příjmů fyzických osob za rok 2022 sice nepřináší revoluční novinky, pár změn ale stojí za pozornost. Tady je přehled.

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

14. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Služební Porsche si kupují i firmy ve ztrátě, ukázala analýza

Kolik automobilů značek obecně uznávaných za luxusní, je v Česku registrováno na firmy? Ve vozovém parku českých firem nejsou takové službáky nijak výjimečné. Zjistila to ve své analýze... celý článek

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

13. 3. 2023 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Největší chybou je poctivě přiznávat příjmy, odpoví nejspíš řada z vás. Ale vážně: Jaké chyby ohledně přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled... celý článek

Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

8. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zrušených živností už je víc než za celý loňský rok

Počet letos zrušených živností se blíží sto tisícům. To je asi o 20 tisíc víc než za celý loňský rok. Může za to automatické zavádění datových schránek všem OSVČ, se kterým se pojí... celý článek

Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé

2. 3. 2023 | Petra Dlouhá, Petr Kučera

Kdo musí podat daňové přiznání. Nejen podnikatelé

Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? A kdo může zůstat úplně v klidu? Tady je přehled.

Partners Financial Services