Agrivoltaika – nová éra fotovoltaiky v Česku

PR článek | rubrika: FINEXPO | 23. 8. 2021
Díky novým postupům a moderním technologiím je možné využívat ornou a úrodnou půdu, a zároveň na ní mít instalovanou fotovoltaickou elektrárnu. Agrivoltaika je ve světě již zcela běžná. Byť má velký potenciál, začíná se u nás dostávat do popředí jen velmi pozvolna.
Agrivoltaika – nová éra fotovoltaiky v Česku

Zdroj: Solidsun

Komerční spolupráce

Agrivoltaika nabízí zajímavou příležitost pro všechny investory, kteří chtějí budovat velké fotovoltaické elektrárny. Jedná se o skvělou možnost, jak využít pozemky s úrodnou půdou k instalaci solárních panelů. V České republice jsou místa, kde si fotovoltaických polí ani nevšimnete, a jsou místa, kde panely vyloženě bijí do očí. Ale i velké solární elektrárny se dají postavit s citem a v souladu s rázem krajiny.

Fotovoltaika a zemědělství ve vzájemné symbióze

Pokud je půda výnosná a úrodná, dá se pomocí agrivoltaiky zachovat její úrodnost a zároveň maximálně čerpat sluneční energii. V agrivoltaice se používají bifaciální (oboustranné) fotovoltaické panely, které jsou zasazeny kolmo do země a zachytávají tak světlo z obou stran. Výhodou těchto panelů je, že jim vyhovuje umístění výše nad zemí, takže pod nimi může zemědělec dál půdu využívat.

Bifaciální panely jsou výrazně odolnější vůči degradaci UV zářením. Jejich uchycení na svislých konstrukcích kotvených do země je realizováno s ohledem na další využití půdy. Mezi řadami z panelů lze snadno manipulovat s téměř jakoukoliv zemědělskou technikou. Jednotlivé řady od sebe musí být v dostatečné vzdálenosti, aby se vzájemně nezastiňovaly.

„Další výhodou bifaciálních panelů je, že se díky své svislé instalaci dají využít také jako plot či ohradník pro chov zemědělských zvířat,“ doplňuje zástupce společnosti Solidsun.

Díky panelům se v půdě drží vlhkost

V horkých letních dnech plodiny rády využijí stín panelů. Zejména v posledních letech, kdy jsme zažívali vlny veder a sucha, je každý stín velice kýžený. Pravidelným střídáním slunečního svitu a stínu vytvoří panely mikroklima – vzduch se lépe ochlazuje, vlhkost zůstane v půdě.

Zadržování vlhkosti v půdě se ukázalo jako jedna z největších výhod agrivoltaiky. Vzájemným „soužitím“ panelů a plodin dochází k vytvoření ideálních podmínek pro všechny. Vlhký vzduch totiž ochlazuje panely, které se nepřehřívají a jedou na plný výkon. Zároveň se v půdě drží vlhkost, což zase snižuje spotřebu vody.

Zdroj: Solidsun

Půdu lze dál využívat k zemědělství.

Na území České republiky se prozatím o výhodách této nové technologie bifaciálních panelů mnoho neví. V současné době se v Německu či Rakousku tento segment výrazně rozrostl a vznikají zde instalace o několika desítkách instalovaných megawattů. Projekty spojené s agrivoltaikou v České republice snad do budoucna podpoří i dotace.

Z evropských států má s agrivoltaikou nejvíce zkušeností Francie. První pokusy o propojení zemědělství a fotovoltaiky zde byly již po roce 2000.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Vaše peněženka po volbách. Co čekat od nové vlády

11. 10. 2021 | Petr Kučera | 114 komentářů

Vaše peněženka po volbách. Co čekat od nové vlády

Dosavadní opozice získala většinu v Poslanecké sněmovně. Než se koalicím Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN podaří sestavit vládu, připomeňme si, s jakými plány šly do voleb.... celý článek

Žebříček nejbohatších Čechů má novou jedničku

6. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Žebříček nejbohatších Čechů má novou jedničku

Nejbohatším Čechem je Renáta Kellnerová s rodinou. Vdova po zakladateli a hlavním majiteli PPF Petru Kellnerovi ovládá spolu se svou rodinou majetek v hodnotě 374,7 miliardy korun.... celý článek

Zvýšit odvody OSVČ? Co strany chystají pro podnikatele

5. 10. 2021 | Michal Hron, Ondřej Tůma, redakce Peníze.CZ | 40 komentářů

Zvýšit odvody OSVČ? Co strany chystají pro podnikatele

Jsou živnostníci a další podnikatelé černými pasažéry, kteří do systému odvádějí mnohem méně než zaměstnanci? Nebo jsou naopak těmi nejméně náročnými cestujícími, protože se o sebe... celý článek

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. září

27. 9. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Jak jsou otevřené obchody ve svátek 28. září

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Držte si cashflow! Tok peněz zrychluje

21. 9. 2021 | Daniel Tácha | 2 komentáře

Držte si cashflow! Tok peněz zrychluje

Nejistota, výpadky dodávek, rostoucí inflace, ale i ekonomický růst nutí mnohé firmy k přehodnocení svých byznysových modelů. Průměrná splatnost faktur se prodlužuje, což může narušit... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.