Směnárny se domlouvaly na kurzech, za kartel zaplatí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 3. 2021 | 3 komentáře
Směnárny se domlouvaly na kurzech, za kartel zaplatí

Zdroj: Shutterstock

Čtyři směnárenské firmy z Olomouce dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokuty v souhrnné výši dva miliony korun za kartelovou dohodu.

„I malé a střední podniky si musí uvědomit, že se na ně vztahuje soutěžní právo, které jim zakazuje koordinovat obchodní strategii s konkurencí. Kartel je závažný přestupek a hrozí za něj vysoké pokuty,“ říká šéf antimonopolního úřadu Petr Mlsna, který zamítl odvolání (rozklad) podané směnárnami proti rozhodnutí úřadu.

Společnosti Tourist Centrum, Unni Trading, Mifin a H. P. - World se podle rozhodnutí úřadu dopustily porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, když si přinejmenším v období od července 2012 do prosince 2017 vzájemně přeposílaly denní směnné kurzy valut. Koordinovaly takto stanovování denních nákupních a prodejních cen valut ve svých směnárnách.

Srovnejte si to s námi

„Ceny valut zveřejněné v kurzovních lístcích směnáren provozovaných účastníky řízení tak byly téměř ve všech případech totožné. Při provedených místních šetřeních zajistil úřad u uvedených soutěžitelů vzájemnou e-mailovou korespondenci svědčící o protisoutěžním jednání,“ upřesňuje Mlsna.

Rozklad proti prvotnímu rozhodnutí antimonopolního úřadu nepodala jen firma H. P. - World, která dostala nejmenší pokutu ve výši 25 tisíc korun. Nejvíc, zhruba 1,3 milionu korun, naopak musí zaplatit firma Tourist Centrum. Unni Trading zaplatí půl milionu a Mifin 200 tisíc korun.

Poslední tři zmíněné společnosti podaly společný rozklad, který Mlsna nyní zamítl. Firmy namítaly, že je nebylo možno stíhat za protisoutěžní jednání, neboť tvořili v rozhodném období jednoho soutěžitele a jednu hospodářskou jednotku. Podle Mlsny jde o účelovou argumentaci. „Řada důkazů naopak hovoří v tom smyslu, že uvedené společnosti se navzájem pokládaly za konkurenty,“ dodává.

Jde o pravomocné rozhodnutí a firmy musí pokuty uhradit. Mají ještě možnost podat správní žalobu. Kdyby uspěly, úřad jim peníze bude vracet.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Zdražování, válka, nejistota. Firmy se připravují na horší časy

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Zdražování, válka, nejistota. Firmy se připravují na horší časy

Důsledky války a vysoká inflace začíná pociťovat většina českých firem. Téměř dvě třetiny malých a středních podniků se připravují na propad příjmů. Vyplývá to z průzkumu platformy... celý článek

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Bez peněz do sociálního podnikání nelez

6. 5. 2022 | Lucie Weissová | 7 komentářů

Bez peněz do sociálního podnikání nelez

Pokud si dnes chcete otevřít chráněnou dílnu, bohulibý úmysl vám k tomu stačit nebude. Chce to finanční rezervy a ani tak není přežití na trhu jisté. Jak se dnes sociálně podniká, vysvětluje... celý článek

PPF má nového šéfa. Bartoníčka střídá Šmejc

4. 5. 2022 | Jiří Hovorka

PPF má nového šéfa. Bartoníčka střídá Šmejc

Skupina PPF mění vedení. Novým generálním ředitelem bude od 15. června Jiří Šmejc, dlouholetý spolupracovník Petra Kellnera, který loni v březnu tragicky zemřel.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.