Směnárny se domlouvaly na kurzech, za kartel zaplatí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 3. 2021 | 3 komentáře
Směnárny se domlouvaly na kurzech, za kartel zaplatí

Zdroj: Shutterstock

Čtyři směnárenské firmy z Olomouce dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokuty v souhrnné výši dva miliony korun za kartelovou dohodu.

„I malé a střední podniky si musí uvědomit, že se na ně vztahuje soutěžní právo, které jim zakazuje koordinovat obchodní strategii s konkurencí. Kartel je závažný přestupek a hrozí za něj vysoké pokuty,“ říká šéf antimonopolního úřadu Petr Mlsna, který zamítl odvolání (rozklad) podané směnárnami proti rozhodnutí úřadu.

Společnosti Tourist Centrum, Unni Trading, Mifin a H. P. - World se podle rozhodnutí úřadu dopustily porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, když si přinejmenším v období od července 2012 do prosince 2017 vzájemně přeposílaly denní směnné kurzy valut. Koordinovaly takto stanovování denních nákupních a prodejních cen valut ve svých směnárnách.

Srovnejte si to s námi

„Ceny valut zveřejněné v kurzovních lístcích směnáren provozovaných účastníky řízení tak byly téměř ve všech případech totožné. Při provedených místních šetřeních zajistil úřad u uvedených soutěžitelů vzájemnou e-mailovou korespondenci svědčící o protisoutěžním jednání,“ upřesňuje Mlsna.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Rozklad proti prvotnímu rozhodnutí antimonopolního úřadu nepodala jen firma H. P. - World, která dostala nejmenší pokutu ve výši 25 tisíc korun. Nejvíc, zhruba 1,3 milionu korun, naopak musí zaplatit firma Tourist Centrum. Unni Trading zaplatí půl milionu a Mifin 200 tisíc korun.

Poslední tři zmíněné společnosti podaly společný rozklad, který Mlsna nyní zamítl. Firmy namítaly, že je nebylo možno stíhat za protisoutěžní jednání, neboť tvořili v rozhodném období jednoho soutěžitele a jednu hospodářskou jednotku. Podle Mlsny jde o účelovou argumentaci. „Řada důkazů naopak hovoří v tom smyslu, že uvedené společnosti se navzájem pokládaly za konkurenty,“ dodává.

Jde o pravomocné rozhodnutí a firmy musí pokuty uhradit. Mají ještě možnost podat správní žalobu. Kdyby uspěly, úřad jim peníze bude vracet.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

Dohodáři získají nárok na dovolenou i na příplatky. Rodiče malých dětí si mohou říct o home office. Novela, kterou definitivně potvrdili poslanci, přináší i řadu dalších změn.

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

11. 9. 2023 | Petr Kučera

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

Podnikatelé s účtem od Air Bank mohou nově jednoduše fakturovat přímo v mobilní aplikaci My Air. Služba je propojená s bankovním účtem a umožňuje klientům snadno a zdarma vystavovat... celý článek

Maloobchodní centra a kancelářské budovy prožívají zlaté období

24. 8. 2023 | Hynek Just

Maloobchodní centra a kancelářské budovy prožívají zlaté období

Nejsme Amerika, rádi chodíme do práce a při nakupování nedáme dopustit na živý kontakt. Fondy zaměřené na maloobchodní centra a kancelářské budovy zažívají poslední roky v regionu střední... celý článek

Ven z dluhů bez úpadku. Pomůže preventivní restrukturalizace

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Ven z dluhů bez úpadku. Pomůže preventivní restrukturalizace

Zákon o preventivní restrukturalizaci, který v létě schválili poslanci, dnes definitivně potvrdili i senátoři. Preventivní restrukturalizace funguje v řadě evropských zemí – to vychází z evropské směrnice... celý článek

Kdy a komu si při podnikání říct o peníze

8. 8. 2023 | Adam Šoukal

Kdy a komu si při podnikání říct o peníze

Podnikatelský úvěr, faktoring, kontokorent. Otázka, kdy má pro mou firmu smysl využít externí financování, nemusí být pro každého snadná. Konkrétní příklady mohou napovědět.

Partners Financial Services