Směnárny se domlouvaly na kurzech, za kartel zaplatí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 3. 2021 15:24 | 3 komentáře
Směnárny se domlouvaly na kurzech, za kartel zaplatí

Zdroj: Shutterstock

Čtyři směnárenské firmy z Olomouce dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokuty v souhrnné výši dva miliony korun za kartelovou dohodu.

„I malé a střední podniky si musí uvědomit, že se na ně vztahuje soutěžní právo, které jim zakazuje koordinovat obchodní strategii s konkurencí. Kartel je závažný přestupek a hrozí za něj vysoké pokuty,“ říká šéf antimonopolního úřadu Petr Mlsna, který zamítl odvolání (rozklad) podané směnárnami proti rozhodnutí úřadu.

Společnosti Tourist Centrum, Unni Trading, Mifin a H. P. - World se podle rozhodnutí úřadu dopustily porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, když si přinejmenším v období od července 2012 do prosince 2017 vzájemně přeposílaly denní směnné kurzy valut. Koordinovaly takto stanovování denních nákupních a prodejních cen valut ve svých směnárnách.

Srovnejte si to s námi

„Ceny valut zveřejněné v kurzovních lístcích směnáren provozovaných účastníky řízení tak byly téměř ve všech případech totožné. Při provedených místních šetřeních zajistil úřad u uvedených soutěžitelů vzájemnou e-mailovou korespondenci svědčící o protisoutěžním jednání,“ upřesňuje Mlsna.

Rozklad proti prvotnímu rozhodnutí antimonopolního úřadu nepodala jen firma H. P. - World, která dostala nejmenší pokutu ve výši 25 tisíc korun. Nejvíc, zhruba 1,3 milionu korun, naopak musí zaplatit firma Tourist Centrum. Unni Trading zaplatí půl milionu a Mifin 200 tisíc korun.

Poslední tři zmíněné společnosti podaly společný rozklad, který Mlsna nyní zamítl. Firmy namítaly, že je nebylo možno stíhat za protisoutěžní jednání, neboť tvořili v rozhodném období jednoho soutěžitele a jednu hospodářskou jednotku. Podle Mlsny jde o účelovou argumentaci. „Řada důkazů naopak hovoří v tom smyslu, že uvedené společnosti se navzájem pokládaly za konkurenty,“ dodává.

Jde o pravomocné rozhodnutí a firmy musí pokuty uhradit. Mají ještě možnost podat správní žalobu. Kdyby uspěly, úřad jim peníze bude vracet.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nový žebříček nejbohatších lidí světa. Je v něm i devět Čechů

6. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Nový žebříček nejbohatších lidí světa. Je v něm i devět Čechů

Nejbohatším člověkem světa je opět Jeff Bezos. Nejnovější žebříček, který dnes zveřejnil časopis Forbes, spočítal hodnotu jeho majetku na 177 miliard dolarů (přibližně 3,9 bilionu korun). celý článek

První rozvolnění: Od pondělí otevřou některé obchody

6. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

První rozvolnění: Od pondělí otevřou některé obchody

Od pondělí 12. dubna budou moci otevřít některé dosud zavřené obchody a služby. V plánu je také návrat některých žáků nebo studentů do škol. Rozhodla o tom vláda na svém dnešním jednání. celý článek

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

Jedno prodloužení by letos přišlo i bez epidemie. Koronavirová omezení k němu – stejně jako loni – přidala další odklad. Kolik tedy máte času?

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

30. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

28. 3. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.