Nefér hra s podnikateli, kritizuje komora vládu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 2. 2021 | 6 komentářů
Nefér hra s podnikateli, kritizuje komora vládu

Zdroj: wibruska/Shutterstock

Hospodářská komora zkritizovala ministry za poslední návrh na změny v systému podpor pro firmy zasažené pandemií. Vadí jim, že oznámená podpora je zcela jiná, než o čem komora s představiteli ministerstva průmyslu v předchozích týdnech jednala.

Ministryně financí Alena Schillerová a vicepremiér Karel Havlíček se na začátku týdne dohodli, že podporu pro firmy zjednoduší a připraví jeden zastřešující program.

„Zaměstnavatelé získají 500 korun denně na každého zaměstnance. Hlavním kritériem bude pokles tržeb o nejméně 50 procent,“ uvedla Schillerová.

„Ohlášený záměr kompenzovat podnikatele podle počtu zaměstnanců – tedy jen podle jediného kritéria, navíc často zcela odtrženého od nemzdových nákladů i výnosů – bude nerovný a nespravedlivý,“ uvádí Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Podle něj komora otevřela diskusi o úpravě parametrů a sloučení kompenzačních programů do jediné podpory už v polovině prosince a od začátku ledna spolupracovala s ministerstvem průmyslu na její tvorbě.

„Podle tohoto programu by na kompenzaci měli nárok podnikatelé, kterým meziročně poklesl obrat alespoň o 20 %, přičemž žádat o pomoc by mohly i polouzavřené podniky, a nejen přímí dodavatelé uzavřených a polouzavřených firem, ale i vládní uzávěrou postižení subdodavatelé,“ vysvětluje Diro.

Hospodářská komora podle něj se zástupci státu diskutovala i o alternativním programu, který by vyšel z kompenzace v určité procentuální výši univerzálních nákladů podnikatelů. Mělo jít zejména o odpisy, nájemné, leasing, energie nebo o pojištění podnikání. Naopak tento program neměl řešit mzdové náklady, které ošetřuje program Antivirus, respektive budoucí kurzarbeit.

Poslední podněty k programu komora adresovala ministerstvu průmyslu o víkendu. „Prezidium Hospodářské komory proto označilo za nepřijatelné, že se o tom, že se celá dosavadní diskuse včetně nezbytnosti dokompenzování ztrát utržených v loňském roce hodí pod stůl, dozvěděla až z pondělní tiskové konference vlády,“ říká Diro.

Členové prezidia také upozornili, že princip paušální platby za zaměstnance, se kterou dohoda ministrů počítá, neobsahovala žádná z variant předložená Hospodářské komoře ministerstvem průmyslu k vyjádření.

Program oznámený ministryní financí a vicepremirérem má v praxi fungovat takto: pokud se firmě obrat propadl o polovinu a více a má třeba 10 zaměstnanců, získá 5000 Kč za den, za 30 dní je to celkem 150 tisíc Kč. Podle komory je to příliš úzký přístup, který neodpovídá rozmanitosti podmínek na trhu.

„Například provozovatel vesnické hospody platí nájem dvacet tisíc korun měsíčně, přičemž provozovatel restaurace v centru hlavního města platí za nájem 400 tisíc korun za měsíc. Nyní při srovnatelném počtu zaměstnanců a zrušení programu Covid Nájemné bude kompenzace obou restauratérů stejná,“ říká Diro.

„Kompenzace „přes zaměstnance“ je nevýhodná také pro ty, u kterých charakter podnikání nevyžaduje mnoho pracovních sil a je principiálně postaven na nákladných investicích do technologií, prostor a vybavení, příkladem jsou třeba ski areály, fitness centra a jiná sportoviště,“ dodává Diro.

Hospodářská komora proto vyzývá vládu, aby se vrátila k původním principům diskutovaného programu, a tedy aby stát podnikatelům kompenzoval podnikatele buď podle poklesu tržeb, nebo souboru nákladových položek.

Komora naopak pozitivně přijala návrh na navýšení kompenzačního bonusu OSVČ na 1000 korun denně.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+42
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 2. 2021 10:29

Stát zakázal lidem v některých oborech provozovat svoji činnost, některým ji omezil. Je logické, že musí podnikatelům ztrátu sanovat.

Představ si, že by ti stát zakázal pracovat a neměl bys ani korunu. Ale fixní náklady ti poběží (nájem, poplatky, strava atd.). Věřím, že ty bys řval už po měsíci, protože bys už nic neměl. A řval bys jak je stát hroznej.

Zobrazit celé vlákno

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 2. 2021 19:47, deprese

Tak jasně, pražáci platí nájemné 400 tis. a lidi kteří tam pracují na černo nebo na dohodu za minimální mzdu, teď nic nedostanou. A zahraniční turisté, které okrádají taky nejsou. Chudáčci.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

Dohodáři získají nárok na dovolenou i na příplatky. Rodiče malých dětí si mohou říct o home office. Novela, kterou definitivně potvrdili poslanci, přináší i řadu dalších změn.

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

11. 9. 2023 | Petr Kučera

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

Podnikatelé s účtem od Air Bank mohou nově jednoduše fakturovat přímo v mobilní aplikaci My Air. Služba je propojená s bankovním účtem a umožňuje klientům snadno a zdarma vystavovat... celý článek

Maloobchodní centra a kancelářské budovy prožívají zlaté období

24. 8. 2023 | Hynek Just

Maloobchodní centra a kancelářské budovy prožívají zlaté období

Nejsme Amerika, rádi chodíme do práce a při nakupování nedáme dopustit na živý kontakt. Fondy zaměřené na maloobchodní centra a kancelářské budovy zažívají poslední roky v regionu střední... celý článek

Ven z dluhů bez úpadku. Pomůže preventivní restrukturalizace

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Ven z dluhů bez úpadku. Pomůže preventivní restrukturalizace

Zákon o preventivní restrukturalizaci, který v létě schválili poslanci, dnes definitivně potvrdili i senátoři. Preventivní restrukturalizace funguje v řadě evropských zemí – to vychází z evropské směrnice... celý článek

Kdy a komu si při podnikání říct o peníze

8. 8. 2023 | Adam Šoukal

Kdy a komu si při podnikání říct o peníze

Podnikatelský úvěr, faktoring, kontokorent. Otázka, kdy má pro mou firmu smysl využít externí financování, nemusí být pro každého snadná. Konkrétní příklady mohou napovědět.

Partners Financial Services