OSVČ už mohou čerpat víc podpor. Schillerová otočila

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 12. 2020 | 12 komentářů
OSVČ už mohou čerpat víc podpor. Schillerová otočila

Koláž: Gabriel Pleska

Podnikatelé, kteří splní podmínky pro získání takzvaného kompenzačního bonusu, nepřijdou o šanci čerpat i některé další programy. Zákaz kombinace podpor, s nímž původně přišlo ministerstvo financí, dnes zrušili poslanci na návrh senátorů.

Živnostníci a další OSVČ tak mohou společně s bonusem 500 korun denně žádat i o příspěvek na nájemné provozovny z programu Covid Nájemné, o podporu na udržení zaměstnanců z programu Antivirus, šanci mají také na obdobu ošetřovného.

Zájemci, kteří na tyhle podpory kvůli zákazu souběhu během podzimu nedosáhli, o ně teď mohou požádat zpětně. Dnes schválená novela se totiž výslovně týká i kompenzačního bonusu za říjen a listopad.

Pravidla se tak aspoň částečně přiblíží těm jarním, která souběh umožňovala. Jinak se na podmínkách bonusu za říjen a listopad nic nemění: příjemci tedy musí odvést minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění (místo jarních patnácti tisíc měsíčně tak tentokrát v praxi dostanou jenom deset), o dost přísnější jsou i pravidla pro samotné získání podpory (mnoho postižených podnikatelů na ni vůbec nedosáhne, jak jsme podrobně popsali už v říjnu).

Podzimní kompenzační bonus dál nepůjde kombinovat se speciální podporou pro některé obory podnikání – například cestovní ruch, kulturu nebo sport. Zákaz současného čerpání však platí jenom v případě, že se podpora týká stejného období.

Podle zákona – i po jeho dnešním zmírnění – podnikatel nemůže dostat kompenzační bonus za kalendářní den, za který obdržel podporu související se zmírňováním následků výskytu koronaviru SARS CoV-2 – s výjimkou zmíněných tří situací (nájemné, podpora zaměstnanců, ošetřovné).

Na přísnější pravidla pro souběh podpor upozornil web Peníze.cz už v říjnu – těsně před projednáváním vládního návrhu v Poslanecké sněmovně. Ministerstvo financí je zpočátku obhajovalo: „Jednotlivé programy jsou tady od toho, aby se vzájemně doplňovaly, nikoliv aby je podnikatel kumuloval s cílem nahradit si všechnu újmu. Vybráním si právě jednoho programu vládní pomoci je sledována také určitá spravedlnost v tom, že každý z podnikatelů si vybere pro něj ekonomicky nejvýhodnější program,“ vysvětloval úřad.

Zmírnění pravidel pro souběh pak prosazovali hlavně opoziční piráti. Ministryně financí Alena Schillerová nakonec částečně ustoupila, s kompromisním návrhem přišel nezávislý senátor a daňový expert Tomáš Goláň.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík dnes upozornil, že kompenzační bonus – na rozdíl od jara – nemohou čerpat lidé v oddlužení: „Zůstává tam obří nespravedlnost. Někdo zkrachoval, šel do oddlužení, splácí své závazky a normálně podniká, což všechno smí. A jenom kvůli tomu, že je v oddlužení, tak nedostane kompenzační bonus. Podle nás to je chyba.“

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2020 17:40

podnikavci v teto zemi jse maji vsichni dobre nasi invalide nemocni kteri umiraji moc rychle jsou sikanovani stat jim nezvisi ani korunu na peci ve 2 stupni to je hamba ostuda

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

30. 9. 2022 | Jana Divinová

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

Na jaké značky se můžete jako spotřebitel těšit, když najdou v Česku obchodní partnery? Nebo jim chcete pomoct se vstupem na trh rovnou jako franšízant?

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 1,5 miliardy

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 1,5 miliardy

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 1,5 miliardy, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

Pomoc s drahými energiemi přijde i pro firmy

14. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Pomoc s drahými energiemi přijde i pro firmy

Firmy, na které se nebude vztahovat cenový strop oznámený vládou v pondělí, by měly mít od listopadu k dispozici dotační program na úlevu od vysokých cen energií. Po jednání vlády to... celý článek

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

7. 9. 2022 | Jana Divinová

Firmám chybějí zaměstnanci. Výše mzdy je teď důležitější než jistota práce

Nedostatek zaměstnanců se prohlubuje v celém Česku, a to napříč všemi obory. Firmy musí bojovat o pracovníky, jenže ne všechny jim mohou zvýšit mzdu tak, jak lidé chtějí. Vyplývá to... celý článek

Hotovost neberu, jen karty. Proč zrušit povinnost pro obchodníky

1. 9. 2022 | Michal Skořepa | 2 komentáře

Hotovost neberu, jen karty. Proč zrušit povinnost pro obchodníky

Skupina senátorů prosazuje, aby právo zaplatit v hotovosti bylo přímo v ústavě. Ekonom Michal Skořepa z České spořitelny s návrhem nesouhlasí. Právo na platbu hotovými penězi by podle... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.