Co dělá HR, aby se Cola nezadrhla

Kiriaki Kritidi | rubrika: FINMARKET | 17. 12. 2020
Ředitelka oddělení lidských zdrojů v tuzemské Coca-Cole přibližuje, jak se pandemie podepsala na provozu firmy a co všechno v nových podmínkách dělalo právě HR, aby zaměstnanci byli v bezpečí, spokojeni a aby podnik fungoval.
Co dělá HR, aby se Cola nezadrhla

V době pandemie Coca-Cola zásobuje nápoji zdarma první linii

Situace kolem covidu naši společnost zasáhla stejně jako všechny v odvětví. Koronakrize ovlivňuje nás, zaměstnance, zákazníky, spotřebitele i partnery. Krize ale může být i příležitost.

Náš krizový štáb se sešel hned, jak pandemie vypukla. Ověřili jsme si, že náš systém řízení připravený pro krizové situace funguje, i když na tuhle krizi se dopředu připravit nešlo. Vždycky ale hledáme způsoby, jak věci vyřešit, ne důvody, proč něco nejde.

Kiriaki KritidiZdroj: Coca-Cola

Autorka je HR ředitelka Coca-Cola HBC.

V první řadě se od začátku snažíme chránit zdraví a bezpečnost zaměstnanců. Zavedli jsme mnoho opatření – roušky, respirátory, dezinfekce, měření teplot, dodržování rozestupů... Všichni mají podporu pitného režimu, dostali vitamínový balíček i ochranné pomůcky. Kolegy, kteří nemuseli být přímo v provozech nebo v terénu, jsme poslali na home office. Nakonec tam zamířili i lidé z pozic, u kterých jsme si mysleli, že tuhle práci z domova plnohodnotně vykonávat nepůjde. HR se prokázalo jako strategický partner a klíčová podpora, a mnozí zaměstnanci jsou teď dokonce efektivnější. Obecně to všichni vzali jako výzvu a tvrdě pracují na tom, aby byl dopad na náš byznys minimální. V tom je síla naší firemní kultury.

Učíme se

Doslova za běhu jsme se museli hodně naučit. S fantastickou podporou IT a díky investicím máme moderní a spolehlivé vybavení a přechod do virtuálního prostředí jsme zvládli plynule. Online se vzděláváme a rozšiřujeme svoje dovednosti prostřednictvím takzvaných LearningLabs, intenzivně pracujeme i se sociálními sítěmi. Naši seniorní manažeři školí interně, ale know-how sdílejí i externě na seminářích a konferencích.

Zintenzivnit jsme museli interní komunikaci. Nabízíme několik kanálů od mailů interních i s externím přehledem přes interní web po pravidelná on-line setkání s vedením. Nechybějí průzkumy, abychom měli přehled, co zaměstnanci potřebují, a pro zachování duševní pohody svým lidem a jejich rodinám poskytujeme i online psychologickou podporu.

Pomáháme

Od vypuknutí pandemie podporujeme řadu komunit a do pomoci se zapojují i sami zaměstnanci. Spolupracujeme s Ministerstvem zdravotnictví na trasovací lince a obnovili jsme zásobování nemocnic našimi nápoji. Do první linie – nemocnicím, záchranářům, bezpečnostním složkám nebo domovům seniorů – jsme už v Česku a na Slovensku poslali přes dva miliony nápojů v hodnotě přes 26 milionů korun. Komunity podporujeme i v místech, kde lokálně působíme, například na Broumovsku.

Největší výzva teď bude najít rovnováhu mezi rozvojem firmy, investicemi pro zajištění růstu a minimalizací finančních rizik. V příštím roce spustíme nový automatizovaný sklad, který bude díky unikátní technologii nabízet na českém trhu jedinečné pracovní uplatnění. Brzy se budeme muset zaměřit na hledání vhodných kandidátů, zejména na pozice techniků – a to v téhle složité době bude výzva.

Pohled z jedné z velkých firem, která nemůže všechny svoje lidi poslat na home office, přinesl prosincový magazín Finmag. A jak to bylo a je ve vaší firmě?

Kiriaki Kritidi

 Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services