Fakturu zaplatíte později. Novinka odkládá platby

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 10. 2020
Fakturu zaplatíte později. Novinka odkládá platby

Zdroj: Shutterstock

Malé a střední firmy mají novou možnost, jak zaplatit za faktury později. Startup Cashbot.cz je převezme, zaplatí dodavatelům a podnikatelé za ně za poplatek zaplatí později.

„Zatímco okamžité proplácení vydaných faktur je na českém trhu již běžné, opačným směrem byla podobná služba dosud dostupná pouze velkým podnikům,“ říká Marek Hejdušek, zakladatel a ředitel Cashbot.

„Představte si například obchod, který před vánočními svátky potřebuje naplnit sklad zbožím. Díky nám nemusí žádat v bance o úvěr a čekat na jeho vyřízení. Faktury dodavatelům za něj uhradíme včas my a splatnost prodloužíme až o čtyři měsíce. Platbu nám tak může poslat až poté, co zboží doprodá,“ vysvětluje Hejdušek.

Srovnejte si to s námi

Nová služba funguje online pro faktury od 3 do 400 tisíc korun. Hejdušek slibuje, že bezplatná registrace s nahráním potřebných dokladů nezabere malým a středním podnikům více než čtvrt hodiny.

Poté je možné začít nahrávat faktury, u kterých se okamžitě zobrazí konečná cena za financování. Ta se pohybuje v rozmezí 0,5 až 2 procent měsíčně z financované částky. Jednotná není podle Hejduška proto, že zahrnuje i náklady na riziko, jež se u jednotlivých klientů liší.

Cashbot funguje přes dva roky. Dosud nabízel běžnější službu, kdy podnikatelům s předstihem proplácí faktury od odběratelů s dlouhými splatnostmi. Cashbot takto proplatil malým a středním firmám faktury za 650 milionů korun.

Takzvaný factoring nabízejí i další fintechové společnosti jako Roger nebo Zalep.to. Tyto firmy přitom vzbudily zájem větších finančních institucí. Zalep.to nedávno koupila Akcenta a v Rogeru má nově čtvrtinový podíl Komerční banka.


Tohle neodkládejte:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ v roce 2023. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ v roce 2023. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

7. 11. 2022 | Petr Kučera

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

Provozovatelé e-shopů dostanou nechtěnou vánoční nadílku. Novela, která přináší největší změny pravidel za poslední roky, totiž začne platit zrovna během hlavní nákupní sezóny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.