Fakturu zaplatíte později. Novinka odkládá platby

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 10. 2020
Fakturu zaplatíte později. Novinka odkládá platby

Zdroj: Shutterstock

Malé a střední firmy mají novou možnost, jak zaplatit za faktury později. Startup Cashbot.cz je převezme, zaplatí dodavatelům a podnikatelé za ně za poplatek zaplatí později.

„Zatímco okamžité proplácení vydaných faktur je na českém trhu již běžné, opačným směrem byla podobná služba dosud dostupná pouze velkým podnikům,“ říká Marek Hejdušek, zakladatel a ředitel Cashbot.

„Představte si například obchod, který před vánočními svátky potřebuje naplnit sklad zbožím. Díky nám nemusí žádat v bance o úvěr a čekat na jeho vyřízení. Faktury dodavatelům za něj uhradíme včas my a splatnost prodloužíme až o čtyři měsíce. Platbu nám tak může poslat až poté, co zboží doprodá,“ vysvětluje Hejdušek.

Srovnejte si to s námi

Nová služba funguje online pro faktury od 3 do 400 tisíc korun. Hejdušek slibuje, že bezplatná registrace s nahráním potřebných dokladů nezabere malým a středním podnikům více než čtvrt hodiny.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Poté je možné začít nahrávat faktury, u kterých se okamžitě zobrazí konečná cena za financování. Ta se pohybuje v rozmezí 0,5 až 2 procent měsíčně z financované částky. Jednotná není podle Hejduška proto, že zahrnuje i náklady na riziko, jež se u jednotlivých klientů liší.

Cashbot funguje přes dva roky. Dosud nabízel běžnější službu, kdy podnikatelům s předstihem proplácí faktury od odběratelů s dlouhými splatnostmi. Cashbot takto proplatil malým a středním firmám faktury za 650 milionů korun.

Takzvaný factoring nabízejí i další fintechové společnosti jako Roger nebo Zalep.to. Tyto firmy přitom vzbudily zájem větších finančních institucí. Zalep.to nedávno koupila Akcenta a v Rogeru má nově čtvrtinový podíl Komerční banka.


Tohle neodkládejte:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services