Antivirus pokračuje. Maláčová kouzlí s čísly o pracovních místech

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 6. 2020
Antivirus pokračuje. Maláčová kouzlí s čísly o pracovních místech

Zdroj: Shutterstock

Zaměstnavatelé, jejichž zaměstnancům byla nařízena karanténa, nebo museli částečně či úplně omezit svůj provoz, mohou žádat o podporu z programu Antivirus až do konce srpna. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na prodloužení režimu A tohoto programu dnes schválila vláda.

Příspěvek může dosáhnout 80 procent uznatelných výdajů zaměstnavatele, maximálně však 39 000 korun měsíčně na jednoho zaměstnance.

„Přestože dochází k rozvolňování protikoronavirových opatření a hodně lidí se vrací zpátky do práce, stále tu jsou zaměstnavatelé, kteří potřebují, aby je stát podržel,“ říká Maláčová.

Přes výrazné zlepšení epidemiologické situace v Česku dál existují lokální centra nákazy Covid-19, například v Praze nebo na Karvinsku. Denní průměr nových případů v posledním květnovém týdnu činil 118, připomíná ministryně.

„Hromadné akce se už sice konají, ale omezení počtem maximálně 500 účastníků pořadatelům situaci i nadále komplikuje,“ dodává Maláčová. Zákaz například znemožňuje konání veletrhů, větších festivalů nebo jiných velkých kulturních akcí.

Maláčová zaujala statistikou, podle níž program Antivirus podpořil už skoro milion pracovních míst. Jak ale upozorňuje daňový poradce Tomáš Hajdušek, skutečný počet je sotva poloviční. Většina podpořených míst se totiž každý měsíc opakuje a ministryně přitom takové duplicity sčítá. Na jeho připomínky Maláčová nereagovala.

O vysvětlení statistiky jsme požádali ministerstvo práce a sociálních věcí. „Neplatí, že bylo-li jedno pracovní místo podpořeno v březnu, bylo automaticky podpořeno i v dubnu nebo v květnu. Běžnou praxí je, že někteří zaměstnavatelé žádají o podporu z programu Antivirus jen v některém ze zmiňovaných měsíců. V každém případě ale platí, že pokud jedno pracovní místo bylo podpořeno například v březnu i v dubnu, jde pro potřeby statistiky o dvě pracovní místa, protože pokud by bylo podpořeno pouze v březnu a v dubnu již ne a zaniklo by, pak by se naopak počítalo do statistik zrušených pracovních míst,“ odpověděl Jan Brodský z tiskového oddělení.

„V rámci daného zaměstnavatele, pokud je tedy pracovní místo podpořeno jak v březnu, dubnu i květnu, tak v rámci jednotlivých měsíců jde vždy o jedinečně podpořené pracovní místo. Pokud jde o konkrétně podpořené osoby (zaměstnance), tam je počet pochopitelně nižší. V tuto chvíli jde zhruba o 629 000 jedinečných osob,“ upřesňuje Brodský.

Z podrobnějších statistik Úřadu práce ČR zatím vyplývá, že za březen program Antivirus podpořil přes 396 tisíc míst, za duben 556 tisíc. Zaměstnavatelé podali přes 55 tisíc žádostí o příspěvek na náhradu mzdy. Stát už vyplatil přes 10 miliard korun.


Čtěte víc:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

V polovině neotevřených datovek je vzkaz od exekutora či finančního úřadu

22. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

V polovině neotevřených datovek je vzkaz od exekutora či finančního úřadu

V každé druhé dosud neotevřené datové schránce se nachází dopis od finančního úřadu nebo exekutora. Vyplývá to ze statistik odesílatelů zpráv do datovek, které zveřejnila Digitální... celý článek

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

19. 3. 2024 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Jaké chyby v přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle zkušeností pracovníků finančních úřadů a ohlasů čtenářů.

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ, Petr Kučera | 1 komentář

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

Kdo musí podat daňové přiznání? Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Tady je přehled.

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.