Program Covid pro pražské podnikatele skončil po deseti minutách

| rubrika: Aktuality | 21. 4. 2020 15:15

Pražští podnikatelé vyčerpali program Covid Praha za necelých deset minut od jeho startu. Stihli podat 378 řádně podaných žádostí o záruky za úvěry v celkové hodnotě 1,5 miliardy korun.

Program připravilo hlavní město Praha ve spolupráci se státní Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) poté, co podmínky prvních dvou programů ministerstvo průmyslu a obchodu vylučovaly firmy z Prahy.

Příjem žádostí začal dnes v osm ráno. Teprve v pátek 17. dubna ale státní banka – v posledním odstavci zprávy na svém webu – uvedla, že k vyplnění žádosti bude nutné doložit potvrzení o poskytnutí úvěru od spolupracující komerční banky. Na proces, který jindy trvá několik dnů až týdnů, tak měli podnikatelé jediný den – pokud nechtěli riskovat, že pomoc skončí dřív, než o ni stačí požádat.

„Všech 378 přijatých žádostí obsahuje i požadované potvrzení o schváleném úvěru, za který bychom měli ručit. Díky tomu budeme schopni celý program vyhodnotit rychle,“ říká šéf ČMZRB Jiří Jirásek.

Další nadějí pro pražské podnikatele tak bude až třetí etapa „řádného“ programu Covid, která by tentokrát už měla být dostupná i pro žadatele z hlavního města.

Snadno a rychle?

Zdroj: Shutterstock

Pomoc podnikatelům a zaměstnancům musí být hlavně rychlá a jednoduchá, zdůrazňují experti i zástupci firem. Hned tři z klíčových vládních programů ukazují, jak zbytečně plýtváme časem a energií, tedy i penězi.

Dokaž, že jsou zavřené školy. Státní pomoc napadl virus byrokracie

Program Covid III včera schválila vláda, připraven má být na přelomu dubna a května. Státní ČMZRB se zaručí za úvěry komerčních bank v objemu až 600 miliard korun, což by mělo vystačit na zhruba 120 tisíc podnikatelů.

„Žádám pana premiéra Babiše, aby se program Covid III spustil co nejdříve. Z rychlosti podávání žádostí je evidentní, že pražští podnikatelé nyní bojují o čas. My už jsme udělali maximum, co jsme mohli. Praha nemůže dál suplovat roli vlády,“ říká primátor Zdeněk Hřib.

„Je nehorázné, že pražský region má od vlády dostat podporu až ve třetí vlně. Čtvrtina všech podnikatelů v České republice je registrována v Praze. V nejvíce postižených sektorech, jako jsou pohostinství, masáže, rekondiční a sportovní služby, kadeřnictví, kosmetika a přepravní služby, je až sto tisíc registrovaných podnikatelů,“ zdůrazňuje Vít Šimral, radní hlavního města Prahy pro oblast podpory podnikání.

Jednodušší prodej na ulici před provozovnou

Pražský magistrát ode dneška podporuje podnikatele zrychleným vyřízením prodeje na ulici před provozovnou. „Stánek nebo stolek mohou mít obchodníci na chodníku až do konce roku zdarma, uliční prodej stačí oznámit jednoduše e-mailem a není ani nutné čekat na vyřízení žádosti úřady. Poplatky jsou odpuštěné také za předzahrádky,“ říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„My potom jen zkontrolujeme, že prodej nebrání v cestě vozíčkářům nebo maminkám s kočárky,“ popisuje náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

„Mezi zájemci se už přihlásilo třeba i kadeřnictví. Pokud zůstane ulice čistá a průchozí, pak rádi podpoříme venkovní prodej napříč obory,“ dodává náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek.

Prodejní zařízení musí bezprostředně přiléhat k provozovně a zároveň zachovávat průchozí profil o šířce nejméně 1,5 metru. Po skončení otevírací doby je pak potřeba prodejní zařízení sklidit s ohledem na pravidelný úklid.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.