Následující článek už není aktuální. O tom, jak návrh dopadl, píšeme v nové zprávě!
Osoby samostatně výdělečně činné možná dostanou půlroční pardon na platbu důchodového pojištění. Navrhuje to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Chce, aby stát živnostníkům pojistné začal v rámci nouzového stavu kvůli šíření koronaviru odpouštět už od března.
„OSVČ jsou v tuto chvíli jednou z nejvíce ohrožených skupin pracujících, protože často nemohou vůbec pracovat a současně nemají nárok například na náhradu mzdy jako zaměstnanci. Jako vláda se musíme postarat především o to, aby se lidé neocitli v existenčních problémech. To se týká zaměstnanců i OSVČ,“ říká Maláčová.
Návrh zákona by podle ní pravděpodobně mohl být projednán v parlamentu ve stavu legislativní nouze už v úterý. V ten den se bude rozhodovat například i o rozšíření ošetřovného pro OSVČ.
Opatření se dotkne přibližně 600 tisíc lidí. Podnikatelé platí zálohy na sociální pojištění ve výši alespoň 2544 korun, většina z nich platí právě toto minimum.
Na podnikatele podle Maláčové těžce dopadá zejména propad tržeb, který se projevil téměř okamžitě po zavedení uvedených opatření, a to i u OSVČ, které nemají od vlády nařízený přímý zákaz činnosti. Propad tržeb a tím i zisku by se návazně projevil i ve výši jejich důchodu, neboť budou dosahovat nižších vyměřovacích základů.
Ministerstvo práce proto zákonem navrhuje prominutí plateb na povinné důchodové pojištění na šest měsíců, konkrétně v období mezi březnem až srpnem 2020.
„Cílem snížení odvodového zatížení OSVČ je umožnit jim překonat toto kritické období při udržení podnikání a v plném rozsahu zachovat jejich schopnost pokračovat v něm i po skončení současných omezení. Pro OSVČ, které již za období března 2020 své zálohy zaplatily, bude v případě schválení zákona na tyto platby pohlíženo jako na předplacenou platbu za měsíc září,“ dodala ministryně.
Jak bude odpuštění vypadat konkrétně? Nejdříve OSVČ nebudou zálohy během zmíněného půl roku platit a při podání přehledu za rok 2020 (bude se podávat na začátku roku 2021) na Českou správu sociálního zabezpečení je ale do zaplacených záloh započítají.
„Od vypočteného pojistného za rok 2020 si OSVČ odečte nejen zálohy, které byly v roce 2020 zaplaceny (tj. zálohy za leden, únor a září až prosinec 2020), ale též zálohy, jejichž placení bylo za období březen až srpen 2020 prominuto,“ uvádí důvodová zpráva k navrženému zákonu.
„K eliminaci negativního dopadu do výše budoucího důchodu se dále navrhuje považovat období mezi březnem a srpnem 2020 pro všechny OSVČ hlavní za vyloučenou dobu pro účely stanovení osobního vyměřovacího základu podle zákona o důchodovém pojištění,“ vysvětlují úředníci.
Ministerstvo počítá, že dojde ke snížení příjmů státního rozpočtu z pojistného zhruba o 18 miliard korun.
Vláda pro OSVČ po dobu nouzového stavu chystá také ošetřovné. Nárok na něj budou mít, jestliže kvůli péči o dítě nemohou nadále vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, která je hlavním zdrojem jejich příjmů. Standardně jinak platí, že OSVČ nemají nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, a to ani když si pojištění platí dobrovolně.
Částka pro OSVČ pečující o děti mladší 13 let má být 424 korun za den, maximálně tedy necelých 13 tisíc za měsíc (původně jsme nepřesně uvedli, že půjde o necelých 14 tisíc). To podle výpočtů webu Peníze.cz odpovídá ošetřovnému u zaměstnanců s hrubým příjmem kolem 23 900 korun měsíčně.
Podmínkou dávky pro OSVČ bude, že druhý z rodičů nečerpal klasické ošetřovné. Jednoduchý formulář začnou přijímat živnostenské úřady, a to především elektronickou formou. Pro nárok zřejmě nebude rozhodující, zda si podnikatel předtím dobrovolně platil nemocenské pojištění.
Autor úvodní fotky: Martin Bartusek/Shutterstock
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
20. 3. 2020 20:44, Robert S.
a v daňovém přiznání za rok 2020 by se to zhodnotilo jak? jestli se to bude muset doplácet, tak to žádná úleva nebude...
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
20. 3. 2020 21:15, Lichva
No tak hlavně, že to budou dál platit zaměstnanci.Těch se nikdo ptát nebude.
V diskuzi je celkem (91 komentářů) příspěvků.