Malá firma stráví papírováním 226 hodin ročně, ukazuje index

jih | rubrika: Aktuality | 30. 9. 2019

Průměrná malá firma v České republice vynaloží na účely byrokracie a papírování 226 hodin ročně. Ukazují to výsledky Indexu byrokracie, který potřetí vypočítal Liberální institut ve spolupráci se slovenským think tankem INESS.

Index byrokracie znázorňuje všechny známé povinnosti, které má typická malá firma během jednoho roku provozu v České republice.

„Jedná se o zlepšení o sedm hodin vůči loňskému roku. Za to lze Českou republiku pochválit. Výsledek 226 hodin je ale stále příliš vysoký,“ říká Pavel Peterka, analytik Centra ekonomických a tržních analýz, který se na výpočtu indexu podílí.

Největší porci času podnikatelé stráví s administrací provozu a administrací zaměstnanců. Podrobně to ukazuje následující graf.

Index byrokracie 2019

Index byrokracie 2019

Index začal před čtyřmi lety počítat slovenský think tank INESS pro Slovensko. Dnes se počítá i v dalších třech zemích. Česko se v tomto minižebříčku umístilo na druhém místě za vítězným Slovenskem, kde průměrný malý podnikatel tráví byrokracií 221 hodin. Třetí je Litva s 244 hodinami a poslední Španělsko s 363 hodinami, tam pouze kategorie administrace provozu zabírá 256 hodin.

Index byrokracie pracuje při výpočtu s takzvaným testem trhu. To znamená, že pokud stát ukládá podnikateli povinnost, kterou by podnikatel velice pravděpodobně plnil i bez existence zákona, není tato činnost považována za byrokracii. Příkladem je vedení účetnictví.

„Každý rozumný podnikatel by si vedl jistou formu účetnictví, které mj. slouží k zjištění stavu hospodaření, zásob nebo změn majetků. Náklady spojené s takovými činnostmi mají pramálo společného s náklady na mnohdy zbytečnou byrokracii. Proto s nimi Index byrokracie nepočítá.“ vysvětluje Peterka.

Jak to bude s indexem za rok? Rozšíření EET neuteče skoro nikdo. Projděte si, co schválili poslanci

„Státní byrokracie, která požaduje úkony nad rámec toho, co by vyžadoval trh, zvyšuje takzvané náklady mrtvé váhy. Jde o zdroje vynaložené ve prospěch aktivit, které nikomu nic nepřinášejí, ale společnost jako celek o ně stejně přichází,“ říká Jiří Nohejl, hlavní ekonom Liberálního institutu.

„Digitální technologie dnes uvnitř firem snižují administrativní náklady rychleji než kdykoli v minulosti a odstraňují tím neefektivitu. Není důvod proč by stát nemohl využít tyto technologie ke snížení státní byrokracie podobným způsobem,“ radí Nohejl.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ v roce 2023. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ v roce 2023. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

7. 11. 2022 | Petr Kučera

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

Provozovatelé e-shopů dostanou nechtěnou vánoční nadílku. Novela, která přináší největší změny pravidel za poslední roky, totiž začne platit zrovna během hlavní nákupní sezóny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.