V prvním pololetí vzniklo nejméně firem za poslední tři roky

| rubrika: Aktuality | 18. 7. 2019 09:00

První pololetí roku 2019 bylo nejslabší za poslední tři roky na počet nově vzniklých firem. Zaregistrováno bylo 15 457 nových firem. Ukazují to data poradenské společnosti Bisnode.

„Podnikatelský apetit znatelně slábne. V prvním pololetí podnikatelé založili o 697 firem (o 4,3 %) méně než v roce 2018 a o 1947 (11,2 %) méně než v rekordním roce 2017. Propad v registracích nových společností s ručením omezeným i akciových společností jsme zaznamenali i mezi prvním a druhým kvartálem roku 2019,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Jednou z příčin je podle ní obezřetnost podnikatelů před budoucím vývojem tuzemské i globální ekonomiky. I přes pokles z rekordních čísel posledních dvou let ale platí, že počet nově vznikajících firem je vyšší než tomu bylo třeba ještě před pěti lety. Za celý rok 2014 bylo založeno necelých 25 tisíc firem.

Aktuálně je v České republice registrováno celkem 499 811 firem, z toho 473 335 společností s ručením omezeným a 26 476 akciových společností. Přesto, že za prvních šest měsíců letošního roku vzniklo 15 457 nových firem, celkový počet registrovaných subjektů se zvýšil pouze o 7493. Ve sledovaném období tedy bylo vymazáno z obchodního rejstříku 7964 firem.

Tip: Rozšíření EET neuteče skoro nikdo. Projděte si, co schválili poslanci

„Na dvě vzniklé společnosti připadá téměř jedna zaniklá. Podnikatelská základna se pročišťuje, z trhu odchází firmy, které nevyvíjely žádné aktivity nebo neobstály v konkurenčním boji,“ říká Štěpánová.

Dodala, že od roku 2012 každoročně přibývá firem, které byly vymazány z obchodního rejstříku. Loni se jednalo o rekordních 12 692 firem, a tato meta bude s velkou pravděpodobností letos pokořena.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

firmy, statistiky

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.