Vláda slibuje podnikatelům méně byrokracie. Do tří let

| rubrika: Aktuality | 8. 7. 2019 18:15

Během příštích tří let by se podnikatelé měli dočkat významného snížení byrokracie. Slibuje jim to ministerstvo průmyslu a obchodu, které ve spolupráci s dalšími resorty připravilo "Plán systémového snížení administrativní zátěže podnikání na období 2019 – 2022". Materiál dnes schválila vláda.

Postupně by tak mělo ubýt hlášení či statistik, které musí podnikatelé vyplňovat. Stejně tak by se měla zjednodušit legislativa, která podnikání upravuje. Podle plánu by se během tří let mělo změnit nejméně 33 právních předpisů a zjednodušit tak 133 povinností, které podnikatelům v současné době legislativa ukládá.

„O snižování byrokracie se roky mluví, v praxi k ní ale příliš nedocházelo. Plán má situaci změnit, například statistika by se měla zjednodušit díky digitalizaci státní správy,“ říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Konkrétně vláda slibuje třeba zřízení portálu Moje daně, podnikatelé by pak na jednom místě a on-line měli řešit co nejvíc daňových povinností. V plánu je i paušální daň pro podnikatele s obratem do jednoho milionu korun.

„Na jednom formuláři, a tedy jednou paušální platbou, bude možné vyřešit dosavadní tři různé platby navazující na dosavadní tři formuláře pro daň z příjmů, pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění,“ vysvětluje záměr s paušální daní Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu.

Tip: Rozšíření EET neuteče skoro nikdo. Projděte si, co schválili poslanci

Plán počítá také třeba s jednodušším hlášením odpadů jen na jedno úřední místo nebo se zjednodušením ve stavebním řízení, kde má nově stačit stanovisko ze stavebního úřadu, které v sobě bude již obsahovat i stanoviska dalších účastníků stavebního řízení.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

byrokracie, podnikání

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.