Švarcsystém
11. 3. 2012 | redakce Peníze.CZ

Vážení, je to vážné. Z objektivních příčin dneska komiks nebude. Hluboce se omlouváme.
Jde o povinnost platnou teprve od letošního dubna, podle níž musí mít všichni zaměstnavatelé přímo na pracovišti doklady prokazující legální práci. Jejich opožděné dodání už úřady neuznají a automaticky by tuto situaci hodnotily jako práci načerno (podrobněji zde).
Právní stanovisko renomované advokátní kanceláře PRK Partners, které má k dispozici on-line deník Aktuálně.cz, totiž tuto novou povinnost označuje za právně neplatnou, některé její body dokonce za protiústavní. Podnikatelům doporučuje, aby se proti případnému postihu aktivně bránili.
Astronomické pokuty, které pracovníkům nebo podnikatelům hrozí, když nepředloží kopie platných smluv, totiž podle právníků z PRK Partners ministerstvo zavedlo pouze formou tiskové zprávy, zákon ale s ničím takovým nepočítá.
Ministerstvo si sice oficiálně za svým přísnějším postupem nadále stojí, v praxi už ale svá původní prohlášení zmírnilo.
Přísnější postup zavedl od začátku dubna Státní úřad inspekce práce formou metodického pokynu, ministerstvo o něm poté informovalo tiskovou zprávou.
Podle zmíněného pokynu je zaměstnavatel povinen mít v místě pracoviště kopie dokladů prokazujících legálnost práce, které si kontrolní orgán nemůže zajistit z příslušných registrů. Jde zejména o pracovní smlouvy, dohody o pracích konaných nebo doklady prokazující oprávněnost pobytu cizince.
Pokud zaměstnavatel nepředloží tyto doklady hned při kontrole, má smůlu. „Dodatečné předložení dokladů již nemá vliv na hodnocení nelegální práce,“ řekla na začátku dubna mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
Jestliže firma tuto povinnost nesplní, musí to kontroloři podle Drábka automaticky považovat za nelegální práci.
„Zaměstnavatel má možnost podat námitky proti protokolu o provedené kontrole a je-li proti němu zahájeno správní řízení o uložení pokuty, má právo na obhajobu,“ připomínají právníci z PRK Partners. Ve správních řízeních je podle kanceláře potřeba postupovat aktivně a předkládat všechny důkazy svědčící o tom, že o nelegální práci nebo švarcsystém nešlo.
„Takovým důkazem může být i pozdější předložení požadovaných dokumentů nebo třeba prokázání přihlášení zaměstnance u České správy sociálního zabezpečení či zdravotní pojišťovny,“ uvádějí advokáti.
Správní orgán totiž musí podle nich vyhodnotit vše, co vyjde ve správním řízení najevo, včetně toho, co uvedou účastníci správního řízení. Nemůže rozhodnutí opřít jen o protokol inspektora.
Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz
Investujte do indexu S&P 500!
Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.
Sdílejte článek, než ho smažem