Nový fond Plus pro spoření na důchod: dobrý doplněk k penzijnímu připojištění

František Mašek | rubrika: Recenze | 1. 7. 2010 | 5 komentářů
Nový fond Plus pro spoření na důchod: dobrý doplněk k penzijnímu připojištění
Česká spořitelna nabízí klientům penzijního fondu podílový fond Plus, jehož výnosy mají překonávat dluhopisy. Jde o součást balíčku Penze plus, do něhož patří i úrazové a životní pojištění. Fondu jsme udělili tři hvězdičky.

Hodnocení Peníze.cz

Zobrazit podrobnější hodnocení

Móda balíčků, tvořených různými finančními produkty, je pryč, Česká spořitelna přesto nabízí další. Jde o balíček Penze PLUS, který umožní investovat klientům Penzijního fondu ČS peníze do podílového fondu Plus, který byl vytvořen výhradně pro ně. Vedle toho mohou uzavřít zvýhodněné úrazové a životní pojištění.

Nový fond nabízí klientům Penzijního fondu ČS relativně stabilní a vyšší zhodnocení peněz na důchod, než dosahuje tento i další penzijní fondy. Stávající pravidla je totiž nutí uzavřít každý rok v plusu, případné ztráty jinak hradí akcionář penzijního fondu. Penzijní fondy, působící v Česku, proto investují konzervativně, čemuž odpovídají jejich výnosy.

Spořitelna chce řešit tento problém díky fondu Plus. Je určen těm, kteří investují do penzijního fondu každý měsíc alespoň 500 korun a chtějí (a mohou) díky fondu Plus pravidelně spořit na důchod dalších nejméně 500 korun, a to agresivněji než stávající penzijní fondy, které jsou svázány přísnou legislativou. Jde tedy o šikovný marketingový tah.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Strategie fondu Plus částečně připomíná filozofii fondů ING Multifond Aktiv V5 či ČSOB 1-2-3 Invest, jejichž cílem je překonat výnosy krátkodobých úrokových sazeb v Evropě (tříměsíční Euribor) nebo výnosy spořicích účtů.

Jde rovněž o smíšený fond, který může pružně měnit skladbu aktiv, do nichž investuje, podle situace na trhu. Fond tak může mít v hektické době veškerá aktiva v dluhopisech a instrumentech peněžního trhu, nebo když se daří akciím, investovat mnohem agresivněji.

Podíl akcií v majetku fondu Plus může dosáhnout až 50 procent proti zhruba deseti procentům u fondu ING a nejvýše čtvrtině u konkurence z ČSOB. Kromě toho může fond – s ohledem na situaci na trhu - rozložit investiční riziko také tím, že investuje 10 procent majetku do alternativních aktiv, například komodit a realit. Jak uvedl šéf Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, klade si tedy za cíl dlouhodobě překonávat výnosy dluhopisů (dluhopisového trhu).

Akciovou složku fondu mají tvořit investice do fondů nejvýznamnějších světových investičních společností, jako jsou Fidelity, JP Morgan, DWS, PIMCO, Erste Sparinvest, Schroeder a Threadneedle. Fond ale může investovat i do konkrétních akcií. Má jít tedy o jejich aktivní vyhledání. V regionech, kde se správce fondu nezabývá aktivním výběrem akcií, jako je Latinská Amerika, bude fond podle Prdy využívat indexové fondy (Exchange Traded Funds – ETF), kopírující vývoj těchto trhů.

Zmíněná strategie klade zvýšené nároky na správná rozhodnutí správce fondu, který musí včas reagovat na dění na trhu. Rozhodující bude ovšem názor manažera řízení rizik, který bude sledovat jednotlivé investice fondu a pokud dojde k závěru, že jsou některé příliš riskantní, může je zakázat, nebo jiné naopak přikázat. Poslední slovo tedy bude mít právě on.

Burda připouští, že fond Plus není žádná „raketa“ s enormními výnosy. Při růstu akciových trhů za nimi jeho výnos podle zkoumaných modelových situací mírně zaostává, při jejich poklesu je ale ztráta fondu menší než srovnatelný index. Stěžejní je ale zajistit investorům dlouhodobý stabilní výnos.

Strategií, jakou se bude řídit fond Plus, dlouhodobě využívá fond Erste Sparinvestu ESPA Portfolio Target, který se díky ní úspěšně vyrovnal s výkyvy na trzích po pádu investiční banky Lehman Brothers.

Filozofie fondu Plus je podobná jako u zajištěného fondu. V šestiletém investičním horizontu má investorovi ochránit 100 procent investované částky (bez započtení inflace), jeho maximálně možná roční ztráta má s 99procentní pravděpodobností činit pět procent.

Správce fondu ovšem předpokládá, že za šest let se bude průměrný roční výnos fondu s 95procentní pravděpodobností pohybovat v rozmezí jednoho až devíti procent ročně. Dlouhodobě může fond Plus vydělávat kolem 4 až 6 procent ročně. Při současných nízkých úrokových sazbách lze počítat spíše s tou nižší hranicí.

Fond je zajištěn proti měnovému riziku, vstupní poplatky činí 1,50 procenta z vložených peněz, manažerské 1,20 procenta za rok, výstupní jsou nulové. Výhodou je renomovaný správce a široká síť poboček, na nichž je možné fond prodávat.

Hlavní nevýhodou fondu je jeho silná závislost na správném odhadu trhu, jak ze strany portfolio manažera, tak zejména manažera řízení rizik. A také fakt, že je fond určen jen pro klienty Penzijního fondu České spořitelny. Pro konzervativněji laděné investory, kteří se nechtějí spokojit s minimálními výnosy penzijních fondů, může být podobná investice zajímavá. Ti agresivnější a zkušenější budou asi hledat vlastní cestu, jak získat za šest či více let zajímavější výnos. Při současném vývoji trhů lze nicméně očekávat, že podobné fondy začne nabízet investorům i konkurence a nemusí být vždy vázány na investice do penzijního fondu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Důchodová reforma: Více důchodců bude živit nižší pojistné a vyšší DPH

11. 6. 2010 | František Mašek | 18 komentářů

Důchodová reforma: Více důchodců bude živit nižší pojistné a vyšší DPH

Lidé budou platit státu na důchod méně, musí si ale sami spořit na penzi. Zejména ti, kterým je méně než 40 let. Vyplývá to z návrhu reformy penzí, připravené expertní skupinou v čele... celý článek

Rakouské důchody: spoření od mládí nese ovoce

14. 4. 2010 | František Mašek | 3 komentáře

Rakouské důchody: spoření od mládí nese ovoce

Rakušané preferují konzervativní investice na penzi. Jejich důchod přesto podle OECD činí 80 procent platu. Stát je totiž štědrý, Rakušané si navíc na penzi šetří od mládí a víc než... celý článek

Jak si spořit na stáří? Dlouho a pravidelně.

6. 4. 2010 | František Mašek | 39 komentářů

Jak si spořit na stáří? Dlouho a pravidelně.

Na rozdíl od Rakušanů Češi většinou začínají šetřit na důchod až ve středním věku a zdaleka ne všichni. Ani tak nemusí být pozdě. Má to však svá rizika.

Bezděk: Lidi na větší spoření na penzi nemají peníze

8. 3. 2010 | Jan Stuchlík, František Mašek | 28 komentářů

Bezděk: Lidi na větší spoření na penzi nemají peníze

Český důchodový systém už nikdy nebude v plusu. Proto by o jeho reformě měli začít uvažovat i ti, kteří ji chtěli odsunout o několik desítek let, říká Vladimír Bezděk, ředitel penzijního... celý článek

Programy životního cyklu nabízí oproti fondům větší možnost výběru strategie

26. 8. 2009 | Petr Čermák | 5 komentářů

Programy životního cyklu nabízí oproti fondům větší možnost výběru strategie

Na českém trhu lze najít řadu produktů životního cyklu, který má pravidelným investováním zajistit klientovi dostatečný obnos pro život ve stáří. Produkty se liší především poplatky,... celý článek

Partners Financial Services