Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Podílové fondy – je důvod k optimismu?

| rubrika: Komentář | 10. 6. 2009
Podílové fondy – je důvod k optimismu?
Úprk investorů z podílových fondů peněžního trhu a z dluhopisových fondů opadá. Fondy tak možná už brzy zase po dlouhé době zažijí příliv peněz i klientů.

Podílové fondy se musejí po celou dobu trvání finanční krize potýkat nejen s poklesem hodnoty aktiv ve svém portfoliu, ale především s úbytkem majetku, který mají ve správě. Obzvláště citliví na výkyvy trhu a velké propady jsou konzervativní investoři. Je tedy zřejmé, že nejvíce peníze stahují investoři z fondů peněžního trhu a následně z dluhopisových fondů. Statistiky Asociace pro kapitálový trh tuto skutečnost jasně potvrzují.

Za prvních pět měsíců letošního roku odteklo z fondů evidovaných ve statistikách AKAT ČR 16,8 miliardy korun, přičemž na peněžní trh připadala více jak polovina těchto odkupů, konkrétně 10,7 miliardy korun. Když k číslům připočítáme také hodnoty z loňského roku, zjistíme, že se manažeři podílových fondů museli smířit se zpětným odkupem podílových listů od svých klientů v úhrnné výši přes 81 miliard korun, z nichž více jak 50 miliard připadá na fondy peněžního trhu.

Vývoj zpětných odkupů v roce 2009

Vývoj zpětných odkupů v roce 2009

Vývoj zpětných odkupů a prodejů podílových fondů peněžního trhu odráží nejen negativní sentiment klientů, ale může naznačit také zpětný obrat k pozitivnímu sentimentu, a tedy zvýšení důvěry investorů v kapitálové trhy. Nejmarkantnější změnu zaznamenávají právě fondy peněžního trhu, u kterých je vidět evidentní trvalý pokles zpětných odkupů až na jednu čtvrtinu v květnu oproti lednovému výsledku (Graf. 1). Pokles odlivu je patrný také u dluhopisových fondů. Jedině u akciových fondů nelze na první pohled vysledovat nějaký trend.

Pokud si zobrazíme vývoj čistých prodejů (Graf 2), je celkový trend trhu patrný na první pohled. U všech druhů podkladových aktiv se čisté prodeje buď rychle zpomalují propad, nebo se postupně zvyšují a je velmi pravděpodobné, že příště již budeme psát o jejich kladných hodnotách. Pouze čisté prodeje akciových fondů se drží trvale v kladných hodnotách a v měsíci květnu překonaly hranici 100 milionů korun.

Vývoj čistých prodejů v roce 2009

Vývoj čistých prodejů v roce 2009

Je evidentní, že podílové fondy se dostávají z nejhoršího. Důvodů ke změně nálady investorů je mnoho. Tím hlavním motorem jsou vysoké nárůsty indexů, kdy některé akciové podílové fondyvykázaly růst i několik desítek procent. Například můžeme jmenovat ISČS Sporotrend a jeho výnos téměř 75 % za poslední tři měsíce, ISČS Top Stocks 57,5 % za stejné období či Raiffeisen Český akciový fond více jak 48 %. Některá média hovoří již o náznacích oživení ekonomiky, přičemž tyto pozitivní hlasy přicházejí především ze Spojených států. Tato prohlášení ještě více povzbuzují investory, kteří si doposud jen lízali rány a touží po návratu svých minulých zisků. Ekonomové a analytici jsou však ostražití a nedávají průchod předčasnému optimismu.

Zatím se totiž ještě zdaleka nedá mluvit o definitivním oživení ekonomiky. K oživení ekonomiky a kapitálových trhů dojde teprve tehdy, až se stabilizuje nemovitostní trh a u firem budou první náznaky růstu výnosů. A přestože býk na čas ovládl trhy, je pravděpodobné, že medvěd se opět vzpamatuje.

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Broker Consulting, a.s.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK