Fondy přišly o deset miliard, obrat táhnou akcie

Jaroslav Bartoš | rubrika: Analýza | 12. 5. 2009
Fondy přišly o deset miliard, obrat táhnou akcie
Podílové fondy investory na začátku roku nelákaly. Za první tři měsíce z nich odteklo deset miliard korun. Nicméně minimálně u akciových fondů se začíná nálada investorů zlepšovat.

Jak dopadly nejlepší fondy v dubnu

Fondy peněžního trhu
ESPA CESKY KORPORATNI6,38%
ESPA CASH FORINT4,87%
Raiffiesen-Český fond konzervativních investic1,11%
ING Intl. (II)
Český fond peněžního trhu
1,06%
ČPI - Fond peněžního trhu0,76%
Dluhopisové fondy
CS BF (Lux) Emerging Markets R CZK15,22%
ISČS - High Yield dluhopisový11,81%
ESPA BOND EUROPE-HIGH YIELD10,13%
ISČS - ČS korporátní dluhopisový9,83%
ESPA BOND DANUBIA5,55%
Smíšené fondy
AXA Realitní fond13,39%
ČPI - Fond živé planety12,94%
J&T OPPORTUNITY CZK11,67%
KB Realitních společností10,14%
ČSOB Finanční nezávislosti9,82%
Akciové fondy
ISČS - SPOROTREND24,04%
ESPA STOCK ISTANBUL23,81%
ISČS - TOPSTOCKS18,50%
ESPA STOCK RUSSIA17,87%
Raiffeisen-Český akciový fond16,94%
Fondy fondů
ISČS - ČS fond životního cyklu 20409,17%
AXA Selection Emerging Equity8,53%
ISČS - Global Stocks FF8,12%
ISČS - ČS fond životního cyklu 20308,06%
ISČS - ČS fond životního cyklu 20257,45%
Pozn. Zhodnocení všech vložených prostředků za uplynulý měsíc. Data k 5.5.2009
Zdroj: iFondy.cz

Duben se na kapitálových trzích nesl ve znamení optimistické nálady. A bylo to poznat i ve výkonech podílových fondů. Všechny typy zaznamenaly nárůsty, obzvláště pak akciové fondy, u kterých nebyl výjimečný ani dvouciferný nárůst. Dubnový vývoj tak potvrdil březnové výsledky, kdy některé fondy začínaly mírně smazávat ztráty z posledních měsíců. Zatím však jde o drobné krůčky vzhledem ke ztrátám, které investoři ve fondů utrpěli minulý rok.

I přes mírný optimismus pokračoval odliv majetku z fondů. Za duben odteklo z fondů 1,6 miliardy korun, na druhou stranu více než 800 milionů korun na účty fondů přiteklo. Od počátku roku fondy odkoupily od investorů podílové listy za 15,2 miliardy korun. Přírůstky jsou v porovnání s tímto číslem zhruba třetinové (5,6 miliardy korun). Celková bilance podílových fondů je tedy za rok 2009 žalostná. Fondy ztratily více než 9,5 miliardy korun obhospodařovaného majetku.

Rychlost odchodu investorů z podílových fondů se přesto zpomaluje. Zatím je však předčasné usuzovat, zda se bude jednat o dlouhodobý trend nebo jen dočasný optimismus.

Fondy peněžního trhu stále v nemilosti

Nálada mezi konzervativními investory je pod bodem mrazu a tento stav byl znát i na pokračujících výprodejích. Z celkové sumy, kterou investoři s podílových fondů stáhli, připadaly na peněžní fondy dvě třetiny. Zvrátit tento stav nepomohly ani mírné nárůsty výnosů jednotlivých fondů.

Nejvýraznější zisk zaznamenal za duben fond z kuchyně ERSTE-SPARINVEST Český korporátní fond peněžního trhu, a to 6,38 procenta. To je na tento typ fondu sice úctyhodný výkon, ale v porovnání s minulými ztrátami připomíná kapku v moři a těžko své klienty brzy dostane zpět od černých čísel. Totéž by se dalo říci i na adresu fondu ESPA Cash Forint od stejného správce, který se v tabulce dubnové výkonnosti umístil na druhém místě.

Kromě fondu ESPA Cash-Euro Plus se zatím neobjevil mezi fondy jediný, který by za poslední rok dokázal svým podílníkům vydělat více než tři procenta. Této hranici se blíží pouze fond ČPI – OPF peněžního trhu. Konkurencí tak zůstávají fondům spořicí účty, jejichž výnos je podobný, ale v podstatě bez rizika.

Nejlepší fondy za uplynulý rok

Fondy penežního trhu
ESPA CASH EURO-PLUS10,26%
ČPI - Fond peněžního trhu2,98%
KB Peněžní trh2,75%
AXA CZK Konto1,18%
KBC Multi Cash CSOB CZK0,64%
Dluhopisové fondy
ESPA PORTFOLIO BOND16,60%
ESPA BOND EURO-RENT15,33%
KBC Renta NZD-Renta12,84%
ESPA CESKY FOND STATNICH DLUHOPISU5,00%
Raiffeisen-Český dluhopisový fond3,72%
Smíšené fondy
J&T PERSPEKTIVA4,72%
AXA Corporate Fund3,39%
IKS Balancovaný - konzervativní0,00%
ISČS - Fond řízených výnosů-0,51%
ČSOB nadační-1,00%
Akciové fondy
KBC - EMIF South Africa-14,20%
ČPI - Fond farmacie a biotechnologie-16,62%
ING (L) Invest Global Growth-19,41%
ESPA STOCK AMERICA-20,46%
ESPA STOCK JAPAN-23,35%
Fondy fondů
Fénix konzervativní-0,03%
ČSOB Chráněný fond-4,08%
ČSOB - konzervativní fond-4,27%
ISČS - OPATRNÝÍ MIX-7,68%
ISČS - KONZERVATIVNÍ MIX-12,35%
Pozn. Zhodnocení všech vložených prostředků za uplynulý rok. Data k 24.4.2009
Zdroj: AKAT ČR, iFondy.cz
Korporátní dluhopisy vylepšují bilanci dluhopisovým fondům

Po nevýrazných výsledcích minulého roku zavelely dluhopisy k růstu. Vzhledem ke skutečnosti, že střední Evropa je po politických turbulencích a nepřesvědčivému vývoji maďarské ekonomiky vnímána jako rizikové teritorium, promítá se negativní vnímání regionu i do ceny státních dluhopisů. Státní dluhopisy, tradičně vnímané jako méně rizikové, se musely překvapivě sklonit před výkony fondů zaměřených na rozvojové trhy a korporátní dluhopisy. Z přehledové tabulky je patrné, že jasný prim hrál fond CS BF (Lux) Emerging Markets R CZK, který vykázal měsíční zhodnocení něco málo převyšující 15 procent.

Medvěd se hádá s býkem

Akciové trhy se zatím nemohou rozhodnout, zda se konečně vydají vzhůru, nebo jestli krátké růsty budou střídat stejně velké poklesy. V první polovině dubna medvědi odpočívali a trh ovládali býci. Zatím nelze s jistotou říci, že se bude jednat o vládu dlouhodobou. Rozhodně je ale patrné snížení negativních tlaků a někteří analytici již mluví o počátcích oživení.

Akciové fondy udělaly v dubnu investorům radost a smazaly část ztrát nasbíraných od konce roku 2007. Nejlépe se v této kategorii vedlo fondům zaměřeným na rozvíjející se země. Jasnými vítězi mezi akciovými fondy se staly za uplynulý měsíc fondy skupiny ERSTE, a to jak z kuchyně Investiční společnosti České spořitelny, tak rakouské ERSTE-SPARINVEST. Nejlepšího zhodnocení 24 procent dosáhl za duben ISČS Sporotrend, následován fondem ESPA Stock Istanbuls 23,8 procenty. Do první pětky se také probojovaly fondy ISČS-Top Stocksa ESPA Stock Russia.

Od začátku března lze zaznamenat v akciových fondech postupný převis přílivu investorských peněz před odkupy, což jasně svědčí o zvyšujícím se optimismu investorů. Celkovou statistiku však akciové fondy nezachrání. Zatím tvoří v portfoliích drobných investorů jen nepatrný zlomek oproti ostatním typům podílových fondů.

Autor je analytik společnosti Broker Consulting, a. s.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

podílové fondy

A tohle už jste četli?

Kvůli krizi fondy poplatky nezvednou. Spíše naopak.

19. 1. 2009 | Petr Čermák

Kvůli krizi fondy poplatky nezvednou. Spíše naopak.

Finanční krize nepotěšila investiční společnosti, pro něž úbytek aktiv znamená menší zisk. Kompenzovat si to vyššími poplatky ale prý nehodlají. Klienty chtějí tento rok lákat hlavně... celý článek

Beneš: Letos by se mohlo dařit dluhopisovým fondům

8. 1. 2009 | Petr Čermák, Jan Stuchlík | 2 komentáře

Beneš: Letos by se mohlo dařit dluhopisovým fondům

Krize české investory naučila, že trhy nerostou donekonečna a že má smysl hodnotit výkonnost fondů v doporučených investičních horizontech. Jejich důvěra ve fondy by se mohla vrátit... celý článek

Nezajištěná investice je někdy příležitost k nadvýnosu

5. 1. 2009 | Petr Čermák

Nezajištěná investice je někdy příležitost k nadvýnosu

Ani korunové podílové fondy investující v zahraničí nejsou imunní vůči pohybům měnových kurzů. Ty mohou zajímavý výnos v cizí měně po převodu na koruny slušně osekat. Řešením je zajištění... celý článek

První fond určený pro spoření na studia dětí

1. 12. 2008 | Petr Čermák | 6 komentářů

První fond určený pro spoření na studia dětí

Novým produktem míří ČP Invest na rodiče i prarodiče, kteří chtějí spořit dětem na studium formou pravidelných investic. Konstrukcí je tento produktu podobný fondům životního cyklu.... celý článek

Co o sobě nechtějí podílové fondy říkat

23. 5. 2008 | Roman Stuchlík | 2 komentáře

Co o sobě nechtějí podílové fondy říkat

Podílové fondy Credit Suisse, HSBC a Pioneer Investments mají podle analýzy FOND SHOPu nejužitečnější infolisty. Některé společnosti by s informacemi o svých fondech měly přidat.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.