Jsou výhodnější aktivně, nebo pasivně spravované fondy? Na co si dát pozor

Anna Kubešková | rubrika: BrandVoice | 13. 5. 2025
Fondy, které mají aktivního správce, nebo takové, co si jednou vytyčí cestu a pak už jedou na autopilota? Jaké jsou lepší pro začátečníky? Nejtěžší bývá vůbec začít, pak si můžete vybírat, vysvětluje host dalšího dílu podcastu Bohatší já, investiční specialista společnosti Conseq Jan Macek.

Když přemýšlíte o investicích do podílových fondů, možností je spousta. Záleží jenom na tom, do čeho člověk chce vložit své peníze. „Osobně navrhuji vybrat si investiční společnost a v jejím rámci pak už jde pouze o vaše preference. Americké akcie, evropské akcie, dluhopisy, nemovitosti… A pak podle výběru se můžete rozhodnout, zda volit přístup aktivní, nebo pasivní správy,“ říká v podcastu, který připravujeme s našimi partnery Jan Macek. Jaký je ale rozdíl?

Aktivní správa fondu

V aktivně spravovaném fondu má hlavní roli tým manažerů portfolií. Ti vybírají konkrétní akcie, dluhopisy nebo jiné investiční nástroje, které podle nich mají potenciál. Jejich cílem je překonat trh – tedy vydělat víc než, kolik vydělá některý z uznávaných ukazatelů. Například pro akcie bývá takovým benchmarkem, neboli měřítkem, některý z nejznámějších akciových indexů.

Jan Macek

Jan Macek, Conseq
Zdroj: Conseq

Vystudoval finance na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Investování a kapitálovému trhu se profesně věnuje od roku 2011. Působil jako produktový manažer finančněporadenské společnosti Swiss Life Select či jako předseda investičního výboru fondu Best Solution Funds SICAV. Dnes je investičním specialistou společnosti Conseq Investment Management.

Portfolio manažeři každý den sledují ekonomiku, zkoumají firmy, s jejichž akciemi se obchoduje, čtou zprávy a analyzují relevantní informace a na základě toho všeho případně upravují složení portfolia jim svěřeného fondu. „Portfolio manažer navíc aktivně vyhledává na trhu nové příležitosti a porovnává je s tím, jak se daří už nakoupeným aktivům.“

Kolem sebe má portfolio manažer tým analytiků, kteří mu k dispozici připravují doplňující podklady. „Aktivně spravovaný fond by už z principu měl být výnosnější než ten pasivní, protože se snaží překonávat takzvané benchmarky, tedy srovnávací indexy. Samozřejmě ne všem portfolio manažerům se to daří, takže velmi záleží na vhodném výběru fondu,“ říká Macek.

„Co se týče výkonnosti, je pravda, že v posledních letech se pasivním fondům – bavíme se teď o Americe – dařilo, ale nebylo to tak historicky vždycky. Kdybychom se podívali na srovnání pasivních a aktivních fondů padesát, nebo šedesát let zpátky, vidíme poměrně pravidelné střídání cyklů, kdy se dařilo lépe pasivním a kdy aktivním fondům. Záleží hodně na tom, jak se daří ekonomice. Teď se deset, patnáct let dařilo pasivním, ale jestli to tak bude do budoucna, není stoprocentně jisté. V historii to tak nikdy nebylo,“ dodává Macek.

Pasivní správa fondu

Pasivně spravovaný fond nemá tým, který by aktivně vybíral investice. Investuje pasivně – nejčastěji kopíruje některý index, například index S&P 500 nebo MSCI World. To znamená, že prostředky fondu investuje právě a jen do těch aktiv, která jsou zastoupená v indexu a právě v tom poměru, v jakém jsou v indexu. Když se index změní (například z něj je akcie některého podniku vyřazena a jiná přibude), fond to okopíruje. Cílem tu není trh porazit, ale vyrovnat se mu.

„Pasivní fondy v posledních letech překonávaly svou výkonností ty aktivní. A protože se lidé rozhodují podle toho, jak to fungovalo v minulých letech, jsou teď pasivně spravované fondy těmi oblíbenějšími,“ konstatuje Macek.

Náklady na správu pasivních fondů jsou v porovnání s aktivními fondy nižší, protože není nutné platit tým analytiků a portfolio manažera. „Ten někdy musí i sednout do letadla a odletět přes půlku světa na investorské jednání,“ přibližuje Macek, co také znamená aktivní správa fondu.

Ovšem pozor, je tu ještě jeden výklad dvojice aktivní a pasivní investování. Ten přichází při přemýšlení o investicích ke slovu možná ještě dřív. Jde totiž o to, jestli bude investor sám aktivně investovat, tedy kupovat jednotlivé akcie nebo dluhopisy nebo třeba zlaté slitky, nebo jestli se svěří do péče odborníků. Tedy jestli si vybere třeba podílové fondy nebo burzovně obchodované fondy, ty první bývají častěji spravované aktivně, ty druhé jsou v naprosté většině případů jen pasivní.

I k tomu se samozřejmě podcast Bohatší já s Janem Mackem dostane a odpoví i na to, jakým rizikům takhle aktivní investor bude čelit a co všechno musí zvládnout jeho psychika.

Peníze BrandVoice: Partnerem článku je Conseq

Anna Kubešková

Vystudovala mezinárodní vztahy a po škole se stala redaktorkou České televize. Dlouhodobě se zabývá PR, sociálními sítěmi a střihem. Ve své redaktorské a editorské činnosti se zaměřuje především na ekonomiku a sport. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nový penzijní fond míří na výnos 12 % ročně. Pro ty, kdo mají dost času

17. 6. 2025 | Petr Kučera

Nový penzijní fond míří na výnos 12 % ročně. Pro ty, kdo mají dost času

Penzijní společnost Rentea, součást finanční skupiny Partners, spouští nový Alternativní účastnický fond. Je třetí na českém trhu, která tuto novinku v rámci doplňkového penzijního... celý článek

Silný měsíc pro akcie. Investoři už se Trumpa nebojí, vynáší i dluhopisy

5. 6. 2025 | Martin Mašát

Silný měsíc pro akcie. Investoři už se Trumpa nebojí, vynáší i dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v květnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Aby inflace nepožrala vaše děti. Proč opustit spořák a začít jim investovat

29. 5. 2025 | Silvie Housková

Aby inflace nepožrala vaše děti. Proč opustit spořák a začít jim investovat

Dát svým dětem něco do začátku se snaží skoro každý rodič. Z průzkumu, který provedla Generali Česká pojišťovna s agenturou Ipsos svým dětem spoří nebo investují tři čtvrtiny rodin,... celý článek

Důchod, o jakém sníte. Jak si vybrat úspory z DIPu

29. 5. 2025 | Petr Kučera

Důchod, o jakém sníte. Jak si vybrat úspory z DIPu

Konečně je vám 60 let a můžete si vybrat úspory z dlouhodobého investičního produktu. Vysvětlíme, jak to funguje. I pro horší situace: když chcete DIP zrušit předčasně, nebo když se... celý článek

Jak si změnit DIP. Chcete investovat jinam, nebo rovnou i jinde?

22. 5. 2025 | Petr Kučera

Jak si změnit DIP. Chcete investovat jinam, nebo rovnou i jinde?

Písmeno D ve zkratce DIP znamená dlouhodobý. Během tak dlouhé doby ale můžete měnit jak složení toho, co čeho investujete, tak společnost, s kterou investujete. Tady je přehled, jak... celý článek

Partners Financial Services