Akcie a dluhopisy padají zároveň. Proti všem poučkám

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 8. 4. 2025 | 1 komentář
Americký prezident mluví a investoři nechtějí věřit tomu, co slyší. Většina akciových trhů šla v březnu dolů, držela se ale třeba střední Evropa. Evropa se bude zadlužovat a investoři za svoje peníze budou chtít vyšší výnosy. Jak to zahýbalo s penězi českých investorů v dluhopisových fondech, analyzuje ekonom Partners Martin Mašát.
Akcie a dluhopisy padají zároveň. Proti všem poučkám

Zdroj: Shutterstock

Neochota nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nezištně financovat ukrajinskou obranu vedla k roztržce a k prohlášení, že USA nebudou dál financovat obranu Evropy. Evropa se má starat o své hranice sama a na své náklady. Evropské státy musely na změnu přístupu USA reagovat zvýšením výdajů na obranu, což potvrdil i český premiér Petr Fiala.

Tím ovšem vznikl nový problém: kde na obranné výdaje vzít. Asi jediné řešení je, že si evropské státy budou půjčovat, protože rozpočtové přebytky, které by mohly využít, rozhodně nemají. To znamená, že evropské země budou vydávat víc státních dluhopisů. A půjde o desítky až stovky miliard eur nových dluhů.

Německo dokonce ústavní většinou schválilo zvýšení dluhového stropu z 60 na 80 procent hrubého domácího produktu a připravuje balík o velikosti 500 miliard eur.

Trhy reagovaly podle očekávání: ceny evropských dluhopisů výrazně spadly, což je v souladu s tím, že investoři chtějí za nové dluhy vyšší výnosy.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje kolem 140 fondů s aktivy v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Posun výnosů jde proti chování centrálních bank, které sice pomalejším tempem, ale stále pokračují ve snižování základních krátkodobých sazeb. Evropská centrální banka se dostala s depozitní sazbou po snížení o 0,25 procentního bodu na pouhých 2,5 procenta.

Pauzu ve snižování s ale dal Fed. Základní sazba americké centrální banky je pořád na vcelku vysokých 4,5 procenta. A oddech si na březnovém zasedání dala i bankovní rada České národní banky, která se jednomyslně rozhodla nechat reposazbu na 3,75 procenta. Mezi důvody, proč naše centrální banka dál neuvolňuje měnovou politiku, patří obava z pomalejšího poklesu inflace k dvouprocentnímu cíli. K proinflační m rizikům patří nárůst cen nemovitostí, vliv připravovaných cel na inflaci či riziko oslabení koruny. 

Partners indexy dluhopisových fondů

 

PIF-DLUH
fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy

PIF-HY
fondy investující do rizikových a spekulativních dluhopisů 

březen 2025

-0,7 %

-1,2 %

od začátku roku

0,7 %

-0,19 %

poslední rok

3,3 %

4,8 %

poslední 3 roky

13,4 %

14,8 %

posledních 5 let

10,7 %

31,5 %

posledních 10 let

8,9 %

26,7 %

počet fondů

16

21

Bohužel, centrální banky v poslední době nemají moc silný vliv na dlouhodobé výnosy dluhopisů. Ačkoli snižují krátkodobé sazby, dlouhodobé výnosy se posouvají spíš nahoru a negativně ovlivňují ceny dluhopisů.

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

V březnu navíc na dluhopisy nepříznivě dopadlo zvýšení limitů na zadlužení (viz výš zmiňované Německo), což na trhy vrhne miliardy nových dluhopisů. Výnosy se proto posunuly výš, ceny klesly a dluhopisové fondy investující do státních dluhopisů zažily měsíc se zápornou výkonností.

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů (index PIF-DLUH) bylo za poslední měsíc záporné – minus 0,4 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou ale konzervativní fondy o 3,3 procenta výše.

Fondy rizikových dluhopisů (PIF-HY) podle očekávání reagovaly na pokles cen akcií a klesly za měsíc o 1,2 procenta. Meziročně jsou výše o 4,8 procenta.

Partners indexy akciových fondů

 

PIF-AK
fondy investující do akcií vyspělých zemí

PIF-SPEC
fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

březen 2025

-5,5 %

-0,3 %

od začátku roku

-2,3 %

5,8 %

poslední rok

2,9 %

9,3 %

poslední 3 roky

22,0 %

30,8 %

posledních 5 let

84,1 %

79,9 %

posledních 10 let

74,2 %

58,0 %

počet fondů

37

14

Měsíc končil negativně nejen pro dluhopisy, ale i pro akciové trhy, které straší další a další rozhodnutí Donalda Trumpa.

Na konci měsíce americký prezident vyděsil trhy prohlášením, že uvalí všeobecná cla.

Březnové zprávy srazily dolů americké a evropské akcie, oba trhy odepsaly několik procent. Překvapením je odolnost rozvíjejících se trhů, které na rozbroje mezi USA a Evropou v březnu ještě nereagovaly. A velkým překvapením je i solidní nárůst cen akcií ve střední Evropě, ze zájmu investorů profitovaly i české akcie.

Slušně rostly například akcie ČEZ nebo Komerční banky, které přidaly jen za první čtvrtletí 18, respektive 31 procent.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice (index PIF-AK) se pohybovala v březnu okolo 5,5 procenta v minusu. Výkonnost za posledních 12 měsíců spadla na 2,9 procenta. Vyplývá to z Partners indexu fondů za březen.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů (index PIF-SPEC), které se soustředí na konkrétní regiony nebo sektory, vykázala v březnu pokles pouze o 0,3 procenta. Meziročně jsou tyto fondy v průměru o solidních 9,3 procenta výš. V této skupině se nacházejí fondy, které mají specifické strategie i výsledky, v prvním čtvrtletí je udržely výš sázky na středoevropské trhy.

Pokud jde o výhled do příštích dní, není růžový. Na začátku dubna americký prezident skutečně vyhlásil cla vůči skoro každé zemi – a rozhodil mezinárodní obchod. Následoval hromadný výprodej akcií.

Široký americký akciový index S&P500 klesl jen v březnu o 5,8 procenta. O moc lépe na to nebyly ani akcie v Evropě, které korigovaly o 3,9 procenta. Už teď počítáme za první dubnový týden s pokračující korekcí dosahující zhruba deset procent.

Navíc se pokles rozšířil i na další akciové trhy, které ještě v březnu korekci vzdorovaly.

Partners index smíšených fondů – PIF-MIX

březen 2025

-2,1 %

od začátku roku

-0,4 %

poslední rok

3,3 %

poslední 3 roky

14,1 %

posledních 5 let

31,6 %

posledních 10 let

22,6 %

počet fondů

43

Naprosto neučebnicová situace, kdy šly zároveň dolů jak akciové, tak dluhopisové trhy, dopadla nepříznivě na vyvážené fondy, ve kterých se můžou objevit s různou vahou akcie a dluhopisy, ale i komodity. Meziměsíčně klesly o 2,1 procenta a meziročně jsou 3,3 procenta v zisku. Zde se jedná o mix mnoha strategií, kde se mohou objevit i komodity a různé váhy akcií a dluhopisů.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Direct má novou tvář. Mění logo, zdůrazní celou skupinu

28. 4. 2025 | Petr Kučera

Direct má novou tvář. Mění logo, zdůrazní celou skupinu

Skupina Direct dnes završuje svůj celkový rebranding. Novou vizuální identitou už používají všechny její společnosti: Direct pojišťovna, Direct auto, Direct Fondee, Fidoo a Vigo Investments.... celý článek

Nemáte peníze na nové investice? Stát vám přispěje i na starší. Má podmínku

25. 4. 2025 | Petr Kučera | 3 komentáře

Nemáte peníze na nové investice? Stát vám přispěje i na starší. Má podmínku

Na daňovou úlevu můžete dosáhnout i v případě, že nemáte dost volných peněz nebo nevíte, kam je teď investovat. Za nový vklad do státem podporovaného DIPu se totiž považuje také převod... celý článek

Penzijko, nebo DIP? Vysvětlíme, v čem je rozdíl. Můžete mít obojí

16. 4. 2025 | Petr Kučera

Penzijko, nebo DIP? Vysvětlíme, v čem je rozdíl. Můžete mít obojí

Penzijní připojištění určitě znáte – i když se dneska už jmenuje jinak. Ale co novinka nazvaná dlouhodobý investiční produkt (DIP)? Obojí vás má zajistit na důchod, k obojímu dostáváte... celý článek

I investice jsou pojištěné. Jak funguje fond obchodníků s cennými papíry

14. 4. 2025 | Petr Kučera | 1 komentář

I investice jsou pojištěné. Jak funguje fond obchodníků s cennými papíry

Na investování můžete hodně vydělat, ale taky hodně ztratit. Proti propadům na trhu nebo vašim špatným rozhodnutím vás nikdo jen tak nepojistí. Proti krachu obchodníka, jehož prostřednictvím... celý článek

Nejasnost kolem DIPu. Jak je to se státní podporou, když investujete i ve stáří

11. 4. 2025 | Petr Kučera | 1 komentář

Nejasnost kolem DIPu. Jak je to se státní podporou, když investujete i ve stáří

Splnili jste časovou podmínku, je vám přes šedesát a vyberete si část investic z DIPu. V dalším roce se ale rozhodnete znovu investovat. Můžete si nový vklad pořád odepsat z daní? A... celý článek

Partners Financial Services