Podílové fondy: Evropské akcie OK, americké KO a bouchla dluhopisová bomba

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 11. 3. 2025
Nevypočitatelná politika nové americké vlády posílá dolů akcie tamějších firem. Mnoho investorů hledá jistoty v Evropě. Dluhopisy se v únoru držely, ale na začátku března přistála na dluhopisových trzích černá labuť: Trumpova hlasitě projevená neochota podržet v případě konfliktu evropské spojence. A následná vůle Evropy zadlužit se při zbrojení.
Podílové fondy: Evropské akcie OK, americké KO a bouchla dluhopisová bomba

Zdroj: Pleska / Midjourney

Donald Trump od začátku svého druhého prezidentského mandátu hyperaktivně zásobuje svět svými vizemi a jejich aplikací. Mezi nejviditelnější patří zavádění cel, která mají chránit lokální, tedy americké firmy. Vedlejším efektem takto pojatých obchodních válek je omezení mezinárodního obchodu a vyšší ceny.

Razance, s jakou Trump a jeho kabinet postupuje, začíná být pro investory problém. Když k tomu přidáme pokračující korekci technologických akcií, není se co divit, že se část peněz přesouvá mimo americké trhy.

Evropské akcie za první dva měsíce roku narostly o 11,6 procenta, kdežto široký index amerických akcií S&P 500 přidal jediné procento.

Efekt silného Trumpa v Americe doplnil efekt slabších čísel z ekonomiky: maloobchodní tržby jsou chabé, stejně jako spotřebitelská důvěra.

Technologické akcie nejsou v roce 2025 takovým tahounem jako v roce předchozím. Někteří analytici už delší dobu říkali, že jejich cena neodpovídá potenciálním ziskům, své udělalo i představení možností čínského AI modelu DeepSeek. Index NASDAQ je za první dva měsíce roku dokonce v záporných hodnotách.

Dařilo se evropským akciím. Jednak jsou relativně levné, americká cla nakonec nenabíhají tak rychle, trhy kladně hodnotí i výsledky německých voleb a řada investorů hledá, kam přesunout peníze investované dřív do amerických akcií.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje kolem 140 fondů s aktivy v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Velice dobře se letos daří středoevropským akciím. Například polský akciový index WIG přidal za dva měsíce přes 15 procent a v závěsu za ním je i pražská burza se zhodnocením přesahujícím 12 procent. Mnout ruce si mohou akcionáři akcií Komerční banky s výnosem přes 23 procent.

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v Česku (index PIF-AK) se pohybovala v únoru v záporu, kolem minus 0,5 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou ale investoři v plusu v průměru 12,2 procenta. Mírný meziměsíční pokles je daný především vyšší vahou amerických technologických akcií a mírným oslabením amerického dolaru, které výkonnost některých fondů stáhlo do záporných hodnot.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů (index PIF-SPEC), které se soustředí buď na konkrétní regiony, nebo sektory, vykázala v únoru pozitivní výkonnost 1,8 procenta. Meziročně jsou tyto fondy dohromady výš o 12,8 procenta. V této skupině se nachází fondy, které mají specifické strategie i výsledky. Překonat hlavní akciové indexy pomohly ty, které sázejí na středoevropské akcie.

Partners indexy akciových fondů

 

PIF-AK
fondy investující do akcií vyspělých zemí

PIF-SPEC
fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

únor 2025

-0,5 %

1,8 %

od začátku roku

3,4 %

6,1 %

poslední rok

12,2 %

12,8 %

poslední 3 roky

30,5 %

30,9 %

posledních 5 let

70,1 %

56,4 %

posledních 10 let

87,1 %

60,1 %

počet fondů

37

14

Dlouhodobé dluhopisové výnosy sice s větší volatilitou, ale postupně klesly, a dluhopisové fondy proto skončily v únoru v pozitivních číslech.

Makroekonomická data ukazují na stále slabý výkon ekonomiky. Čeští centrální bankéři mají zřejmě taky pocit, že je potřeba hospodářství povzbudit. Takže jednohlasně odsouhlasili snížení základní sazby o dalších 0,25 procentního bodu na 3,75 procenta. Další snížení ale podle následné toho, co zaznělo na tiskové konferenci, nejsou vůbec jistá. Je velká pravděpodobnost, že si dá ČNB při uvolňování měnové politiky pauzu. Mezi proinflační rizika patří vyšší dynamika nemovitostního trhu a růst cen potravin.

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů (index PIF-DLUH) za poslední měsíc bylo 0,3 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o 3,9 procenta výše.

Fondy rizikových dluhopisů (index PIF-HY) reagovaly na růst evropských akciových trhů a nižší riziková prémie jim pomohla k většímu zhodnocení a za únor přidaly 0,7 procenta. Meziročně jsou výše o 6,7 procenta.

Partners indexy dluhopisových fondů

 

PIF-DLUH
fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy

PIF-HY
fondy investující do rizikových a spekulativních dluhopisů 

únor 2025

0,3 %

0,7 %

od začátku roku

1,1 %

1,1 %

poslední rok

3,9 %

6,7 %

poslední 3 roky

12,4 %

15,9 %

posledních 5 let

9,0 %

17,5 %

posledních 10 let

9,9 %

28,2 %

počet fondů

16

21

Zajímavý ale bude další vývoj. Hned na začátku března došlo k velké dluhopisové revoluci. Jako černá labuť se působí oznámení, že prezident Trump nechce příliš investovat do obrany v Evropě a ta si má poradit sama.

Vzhledem k probíhajícímu konfliktu na Ukrajině začaly jednotlivé státy přislibovat radikální zvýšení výdajů na obranu. Německo dokonce plánuje ignorovat maastrichtská fiskální kritéria a zvednout hranici maximálního zadlužení z 60 procent HDP na 80 procent.

Zvýšení výdajů na zbrojení by mělo probíhat i v Česku. Potenciální mnohamiliardové zvýšení emise dluhopisů způsobilo paniku a výprodej na dluhopisových trzích a ceny dluhopisů jen za první týden března klesly o několik procent. Na výkonnosti dluhopisových fondů se to projevilo okamžitě.

Partners index smíšených fondů – PIF-MIX

únor 2025

0,0 %

od začátku roku

1,7 %

poslední rok

7,2 %

poslední 3 roky

16,5 %

posledních 5 let

26,0 %

posledních 10 let

26,3 %

počet fondů

43

Smíšené strategie ztrácely kvůli podílu technologických akcií, ale na druhou stranu těžily z evropských akcií a dluhopisů. Smíšené fondy nakonec v březnu nezaznamenaly žádný výrazný posun ve zhodnocení a meziročně jsou o 7,2 procenta výš.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Jakou cenu má vaše nemovitost?

Získejte na pár kliknutí jediná certifikovaná data o realitním trhu a rozhodujte se na základě správných informací.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Vyplňte si daňové přiznání k dani z příjmů online. Hotovo máte za 10 minut. Cena 249 Kč. Garantováno daňovým poradcem.

DníHodinMinutVteřin

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Stáhnout investice z USA a vsadit na Evropu? Co radí experti

11. 3. 2025 | Silvie Housková

Stáhnout investice z USA a vsadit na Evropu? Co radí experti

Přišel čas investovat do evropských indexů a firem a stáhnout své peníze ze Spojených států? Nakolik kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa zahýbaly s myšlením investorů. Zeptali... celý článek

Podílové fondy: Ceny akcií zasáhl Trump i válka umělých inteligencí

5. 2. 2025 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy: Ceny akcií zasáhl Trump i válka umělých inteligencí

Vstoupili jsme do éry, kdy je jisté jen to, že nic není jisté. Analýzu podílových fondů za leden přináší Martin Mašát, ekonom společnosti Partners.

Šance na vyšší výnos. Startují nové penzijní fondy pro odvážné

5. 2. 2025 | Petr Kučera | 3 komentáře

Šance na vyšší výnos. Startují nové penzijní fondy pro odvážné

První penzijní společnosti spouštějí alternativní fondy. Očekávají, že lidem přinesou větší zhodnocení. Díky širším možnostem investování mají přilákat i nové zájemce, hlavně mladší.... celý článek

Finanční produkty roku 2024. Výsledky soutěže webu Finparáda

27. 1. 2025 | Finparáda | 1 komentář

Finanční produkty roku 2024. Výsledky soutěže webu Finparáda

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 14. ročníku soutěže Finanční produkt roku. Pořádá ji analytická společnost... celý článek

ETF už nabízí i Revolut. Láká na nákupy bez poplatku

16. 1. 2025 | redakce Peníze.CZ

ETF už nabízí i Revolut. Láká na nákupy bez poplatku

Fintechová společnost Revolut přidává možnost investovat do burzovně obchodovaných fondů ETF (Exchange-Traded Fund). Služba je ode dneška dostupná i v Česku.

Zjistěte zdarma cenu fotovoltaiky pro váš dům

Nezávislý srovnavač fotovoltaik Řešímto.cz

Partners Financial Services