Průměrnému českému investorovi do podílových fondů se během prvních tří čtvrtletí letošního roku zhodnotily vklady přibližně o 8,65 %. Ukazuje to Index českého investora CII750 sestavovaný analytiky společnosti Swiss Life Select.
Analytici vycházejí z dat získaných prostřednictvím systémů Eikon a Lipper společnosti LSEG za použití informací ze 750 fondů kolektivního investování, které jsou pro českého investora na domácím trhu běžně dostupné. Při výpočtu indexu sledují také váhy jednotlivých fondů v celkovém investičním portfoliu v Česku.
Zatímco v prvním čtvrtletí rostly fondy o 5,4 %, ve druhém čtvrtletí jen o 0,31 % a ve třetím o 2,67 %.
Od začátku roku 2018, kdy tento index vznikl, měl průměrný český investor do podílových fondů výnos 30,45 %, přičemž čistě akciový investor si připsal 53,37 % a čistě dluhopisový investor 13,12%.
Zdroj: CII750, Swiss Life Akciové fondy i letos přinesly investorům výrazně lepší výsledky (téměř 11,85 %) než konzervativně zaměřené fondy (5,1 %.)
„V dlouhodobém horizontu přinesly akciové fondy roční zhodnocení 7,55 % za posledních pět let. Defenzivnější fondy, do kterých řadíme například smíšené či dluhopisové fondy, letos překonávají hranici pětiprocentního růstu, což potvrzuje, že i konzervativnější investice mohou nabídnout zajímavé výnosy,“ říká Petra Hrdličková, investiční analytička Swiss Life Select.
Mezi nejúspěšnějšími fondy za poslední tři čtvrtě roku vynikají ty, které se zaměřují na globální těžbu zlata, na americké a indické akcie. „Investice do fondů zaměřených na komodity, jako je zlato, přinesly vysoké zhodnocení díky rostoucí poptávce centrálních bank a čínských investorů. Fondy orientované na rozvíjející se trhy, jako je Indie, dosáhly vynikajících výsledků díky dynamickému růstu indické ekonomiky. Indický trh je na vzestupu, stává se lídrem v oblasti digitální infrastruktury, což přitahuje zahraniční investory,“ upřesňuje Hrdličková.
„Současně fondy investující do rozvinutých trhů, mezi které patří i USA, těžily z robustního výkonu amerických technologických gigantů. Tyto společnosti mají dominantní postavení na trhu a mají kapitál na neustálé inovace. Hlavní oblastí, kde se snaží vyniknout, je nesporně umělá inteligence,“ říká analytička.
Obecně dosahovaly lepších výsledků fondy, které měly ve svých portfoliích převážně globální hodnotové akcie. Fondy s vyšší expozicí ve střední a východní Evropě, Turecku a Latinské Americe zaostaly s větším rozdílem. „V Číně však došlo v září k pozitivnímu obratu kvůli rozsáhlým stimulačním opatřením ze strany čínské vlády, která měla za cíl podpořit růst ekonomiky a posílit důvěru zahraničních investorů,“ dodává Hrdličková.
Průměrnou výkonnost podílových fondů analyzuje také index od finanční skupiny Partners. Sleduje přibližně 140 fondů denominovaných v české koruně, a tedy převážně distribuovaných a nabízených v Česku. Ukazuje, že například fondy investující do akcií vyspělých zemí mají za letošní leden až září zhodnocení 13,9 %, za poslední rok 23,4 % a za posledních deset let 97,8 %.
Sdílejte článek, než ho smažem