Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 7. 9. 2023
Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.
Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Zdroj: Shutterstock

Významné centrální banky si ordinovaly přes léto klid. Se sazbami se nehýbalo ani ve Spojených státech, ani v Evropě. Také Česká národní banka drží pořád základní sazbu na sedmi procentech.

S napětím se ale čeká, co bude po prázdninách. Zářijová jednání hlavních centrálních bank, kde se analytici budou snažit najít, co je pro centrální bankéře větší zlo, budou pod drobnohledem. Je snad horší vyšší inflace, nebo pomalejší růst ekonomiky, který může ovlivnit ceny akcií, dluhopisů a dalších finančních aktiv?

Přece jenom se ale něco aspoň trochu vzrušujícího na trzích stalo: ratingová agentura Fitch snížila Spojeným státům rating z nejvyšší úrovně AAA na AA. Odůvodnila to horším stavem státního rozpočtu a rostoucím zadlužením.

Česku mimochodem Fitch rating AA potvrdil. S varovně zvednutým ukazovákem, že snížení bychom se mohli dočkat snadno. Ze stejných důvodů, jako se rating snižoval USA.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Srpnové předpovědi analytikům nevycházely ani v Evropě, ani v Americe. V Evropě průmysl ani služby nerostly tak, jak se čekalo. Slabý výkon se týká zejména Německa, což by mohlo být nepříjemné i pro nás, je to hlavní obchodní partner republiky.

Ekonomika Spojených států naopak očekávání analytiků předstihla. Nakupuje se a nezaměstnanost zásadně neroste. Obojí může pomáhat k růstu inflace, proto zesiluje pravděpodobnost, že americký Fed zpřísní měnovou politiku a zvedne základní sazbu nad 5,5 procenta. 

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Partners indexy akciových fondů

 

fondy investující do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

srpen

-1,5 %

-2,7 %

od začátku roku

11,5

11,9 %

rok

9,6 %

13,5 %

3 roky

27,3 %

20,9 %

5 let

33 %

20,9 %

10 let

96,3%

49,1 %

Počet fondů

38

14

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v Česku byla v srpnu minus 1,5 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou ale investoři v plusu v průměru o 9,6 procenta.

Špatný výkon akcií se dá připsat hlavně zpomalování německé ekonomiky, které varuje před možnými problémy s růstem v celé Evropě. Nejednoznačná ekonomická data a strach z vysokých úroků vedly investory k prodeji akcií. Ceny těch evropských klesly v průměru skoro o čtyři procenta.

Speciálně zaměřené akciové fondy v posledním měsíci klesly o 2,7 procenta, i když proti stejnému času před rokem jsou pořád o 13,5 procenta výš. Možným důvodem horších výsledků specifických akciových fondů je například propad cen akcií v Číně kvůli problémům v realitním sektoru nebo oslabení středoevropských měn.

Americké trhy ztratily v srpnu kolem 1,9 procenta. Nejvýraznější propady zažily menší a nerozvinuté akciové trhy. Akcie středoevropských zemí spadly o 4,8 procenta a index nerozvinutých zemí šel níž dokonce o 6,4 procenta.

Pražská burza v srpnu stagnovala. Index PX si připsal mírné ztráty kolem 1,5 procenta, takže v porovnání dopadl ještě dobře.

Partners indexy dluhopisových fondů

 

fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

 

srpen

0 %

0,4 %

od začátku roku

4,7 %

5,4 %

rok

6 %

6,9 %

3 roky

0 %

3,2 %

5 let

4,1 %

7,2 %

10 let

7,2 %

24,3 %

Počet fondů

18

22

Dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Navzdory růstu výnosů se díky pomalejšímu poklesu inflace a silnému trhu práce (to se týká nejen v té souvislosti zmíněné Ameriky, ale i Evropy) se dluhopisové fondy udržely v kladných číslech.

Za nadstandardně dobrou výkonností dluhopisových fondů je aktuální výše úrokových sazeb. Běžné úroky teď dokážou kompenzovat případný pokles cen dluhopisů.

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

Velkou neznámou je, kdy začne Česká národní banka snižovat základní úrokovou sazbu. Mohlo by to přijít už letos, ale bankovní rada už delší dobu signalizuje, že se snižováním bude velice opatrná. Nejsilněji počítám se scénářem, že základní sazba klesne až v prvním čtvrtletí roku 2024, kdy se inflace dostane na dohled dvou procent.

Průměrná cena dluhopisových fondů se za poslední měsíc nezměnila. Za posledních 12 měsíců jsou kvalitní konzervativní fondy o solidních šest procent výš. Červencový pokles tuzemské meziroční inflace na 8,8 procenta potvrzuje, že teď inflace půjde rychle ke dvěma procentům. Podle prognózy centrální banky bychom poblíž téhle mety mohli být v prvním pololetí příštího roku.

Pokles inflace ke dvěma procentům a výnosy dlouhodobých státních dluhopisů kolem pěti procent znamenají, že dluhopisy v nejbližší letech bez problémů pobijí inflaci a reálně investorům zhodnotí investované peníze.

Fondy rizikových dluhopisů zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně o 0,4 procenta. Meziročně jsou výše o 6,9 procenta.

Partners index smíšených fondů

srpen

- 0,9 %

od začátku roku

6,3 %

rok

5,7 %

3 roky

7,4 %

5 let

9,7 %

10 let

25,9 %

Počet fondů

50

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly negativní výkonnost. Jejich průměrná hodnota klesla meziměsíčně o 0,9 procenta a meziročně jsou 5,7 procenta v zisku

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.