Umělá inteligence zvedla ceny akcií. Jak si stojí podílové fondy?

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 9. 6. 2023
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v květnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?
Umělá inteligence zvedla ceny akcií. Jak si stojí podílové fondy?
Ilustrační inteligence.
Zdroj: Shutterstock

Finanční trhy v květnu hledaly svůj směr – týkalo se to jak cen akcií, tak dluhopisů či kurzů měn. Makroekonomická data ukazovala obecný pokles inflace, ale na druhou stranu takzvaná jádrová inflace prudký pokles inflačních čísel nepotvrdila. A podobně nečitelná byla i vyjádření centrálních bank, které váhají, zda ještě přitvrdit měnovou politiku, nebo ji už začít uvolňovat.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

květen 20230,7 %0 %
od začátku roku6,2 %5,1 %
poslední rok1,7 %1,5 %
poslední tři roky29,7 %20,8 %
posledních pět let30,3 %12,7 %
posl. deset let86,3 %33,4 %
počet fondů3814

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v Česku byla v květnu 0,7 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o 1,7 procenta, ukazuje Partners index podílových fondů.

Speciálně zaměřené akciové fondy zůstaly v posledním měsíci v průměru na svém. Za poslední rok si polepšily o 1,5 procenta. Důvodem jejich nevýrazné výkonnosti v květnu je zaostávání nerozvinutých trhů za americkými, kde dominoval technologický sektor. Určité ztráty také zaznamenaly podílové fondy zaměřené na střední Evropu, kde politické riziko srazilo především cenu českého ČEZu skoro o 20 procent od svých maximálních hodnot.

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

Ceny akcií byly během května obecně velice volatilní a velice záleželo na sektoru, který byl v daném fondu dominantní.

Celosvětový optimismus ohledně využití umělé inteligence – a tím zvýšení efektivity – začíná dosahovat až nepřiměřených úrovní. Poslal výše především technologické akcie. Názorným příkladem jsou například akcie Nvidie či Alphabetu (Google), které jen za květen vyskočily o 36 %, resp. o 14 %, což jsou v dnešní nejistotě až neuvěřitelná čísla.

Oproti tomu většina tradičních akcií spíš klesá s očekáváním útlumu, ale technologické akcie tuto ztrátu kompenzují a díky raketovému nárůstu jejich cen se akciové trhy víceméně drží na svém.

Index MSCI World poklesl meziměsíčně o 1,2 %. Pražská burza, zejména kvůli 13% propadu akcií ČEZu, ztratila skoro 6 %. Naopak americký index S&P 500 si připsal 0,2 %, když mu v závěru měsíce pomohl růst technologických společností a uzavření kompromisní dohody o dalším prodloužení dluhového stropu.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

květen 20230,3 %0,6 %
od začátku roku2,9 %2,9 %
poslední rok4,6 %2,1 %
poslední tři roky-1,6 %5,3 %
posl. pět let1,7 %4,6 %
posl. deset let3,8 %21,1 %
počet fondů1822

Průměrná cena fondů se státními a kvalitními korporátními dluhopisy v květnu stoupla o 0,3 %. Za posledních dvanáct měsíců jsou výš o solidních 4,6 %.

Rizikovější dluhopisy jsou více korelovány s vývojem akciových trhů – a protože akciové trhy v průměru rostly, o to výše se posunuly ceny rizikovějších dluhopisů. Průměrná hodnota těchto fondů stoupla meziměsíčně o 0,6 %, meziročně o 2,1 %.

Výnosy, respektive ceny českých státních dluhopisů v průběhu května značně kolísaly. Působilo na ně mnoho protichůdných faktorů. Ve směru vyšších cen – a tedy nižších výnosů – působil především menší reálný růst mezd oproti očekávání ČNB. Na druhou stranu vysoký deficit a nebezpečná jádrová inflace tlačily výnosy výše. Výsledné zhodnocení dluhopisových fondů je nakonec mírně pozitivní.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
květen 20230,2 %
od začátku roku3,6 %
poslední rok1,8 %
poslední tři roky9,1 %
posledních pět let6,9 %
posledních deset let20,5 %
počet fondů50

Jestliže akciové i dluhopisové fondy rostly, zaznamenaly pozitivní výkonnost také smíšené fondy. Jejich průměrná hodnota v květnu stoupla meziměsíčně o 0,2 %, meziročně jsou výš o 1,8 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.