Podílové fondy jsou v zeleném. Dluhopisy překvapily

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 5. 4. 2023
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?
Podílové fondy jsou v zeleném. Dluhopisy překvapily

Zdroj: Shutterstock

Zprávy, které museli investoři v březnu vstřebat, byly z větší části negativní: Inflace sice klesala, ale jádrová inflace, na kterou se soustředí centrální banky, prozatím žádné výrazné zpomalení neukázala. To vedlo k dalšímu zpřísnění měnových politik. Navíc zkrachovalo několik bank v USA, v Evropě překvapivě padla Credit Suisse.

Hodnota akciových fondů přesto v průměru rostla. A překvapivě se dařilo i konzervativním dluhopisovým fondům.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

březen 20230,2 %-0,2 %
od začátku roku4,6 %3,3 %
poslední rok-4 %-4,1 %
poslední tři roky44,9 %31,9 %
posledních pět let34,2 %9,5 %
posl. deset let90 %31,1 %
počet fondů3814

Index světových akcií je od počátku roku o sedm procent výše, což ukazuje na silný optimismus. Investoři se vrátili po záchranné akci centrálních bank. Nejlépe se vedlo evropským akciím, které jsou skoro o 14 procent výše než na počátku roku a zažívají druhé nejlepší čtvrtletí v tomto století.

Na druhou stranu je před investory velké množství nejistot od vyšší inflace přes možnost recese až po vysoké úroky, které škrtí firmy i spotřebitele, což potvrzuje i vysoká volatilita akciových trhů.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice byla v březnu 0,2 procenta. Za posledních 12 měsíců ztratili investoři v průměru čtyři procenta.

Lepšímu výsledku zabránila především česká koruna, která v poslední době prudce posiluje, což znehodnocuje zahraniční akciové investice. Jen proti euru letos koruna posílila asi o tři procenta, vůči dolaru dokonce o pět procent.

Speciálně zaměřené akciové fondy v posledním měsíci klesly o 0,2 procenta, za poslední rok jsou níže o 4,1 procenta. Důvodem je korekce středoevropských akcií a samozřejmě kurz koruny.

Pro zajímavost: podle statistik české Asociace pro kapitálový trh (AKAT) měly akciové fondy ke konci loňského roku 25procentní podíl na trhu podílových fondů, který čítá dohromady kolem 750 milionů korun.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

březen 20231 %-0,3 %
od začátku roku2 %1,8 %
poslední rok2 %-1,6 %
poslední tři roky-0,5 %12,7 %
posl. pět let0,4 %3,1 %
posl. deset let3,4 %21,2 %
počet fondů1822

Pozitivní zhodnocení dluhopisových fondů je překvapením. Hlavní inflační čísla sice klesají, ale centrální banky potřebují utlumit hlavně jádrovou inflaci, která není ovlivněna volatilními cenami energií a ropy. Proto hlavní centrální banky opět zvýšily své základní sazby. Americký Fed se dostal už na pět procent a Evropská centrální banka má úroky nastavené na 3,5 procentech.

I přesto toto zvýšení však dlouhodobé výnosy klesaly, což znamenalo nárůst cen dluhopisů. Částečně za to může přesvědčení investorů, že přijde recese a úroky se budou rychle snižovat dolů, částečně útěk investorů do bezpečí způsobený nejistotou investorů po krachu bank.

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

Pády bank vystrašily mnoho investorů, kteří přesunuli své investice do bezpečnějších aktiv, a proto ceny státních dluhopisů včetně těch českých státních stouply. Konzervativní investoři tak po mnoha letech zažívají od počátku roku nárůst jejich hodnoty.

Březnový pokles výnosů, respektive růst cen dluhopisů, stál za pozitivní výkonností dluhopisových fondů investujících do kvalitních dluhopisů. Průměrná cena dluhopisových fondů za měsíc vzrostla o jedno procento. Za posledních 12 měsíců jsou fondy o dvě procenta výše. Dluhopisové fondy nyní využívají nejen sedmiprocentní úrokovou sazbu nastavenou Českou národní bankou, ale také zisky z růstu cen dluhopisů vyplývající z větší poptávky v době nejistoty.

Naopak ceny rizikových dluhopisů šly dolů kvůli zvýšení rizikových prémií. Meziměsíčně jsou níž o 0,3 %, meziročně o 1,6 %.

Podíl dluhopisových fondů na českém trhu stoupl podle AKAT na 31 procent.

Vysoká základní sazba pomohla obnovit zájem o peněžní fondy, respektive o fondy krátkodobých investic, které byly v posledním desetiletí v útlumu. Nicméně jejich podíl zůstává marginální a dosahuje asi jedno procento hodnoty všech podílových fondů.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
březen 20231 %
od začátku roku2,9 %
poslední rok-1,9 %
poslední tři roky13,2 %
posledních pět let7,3 %
posledních deset let21,1 %
počet fondů50

Smíšené fondy během března posílily v průměru o jedno procento, za poslední rok ztrácejí 1,9 procenta.

Jejich podíl klesl na 35 procent. Stojí za tím jak popularita čistých strategií, tak negativní zhodnocení smíšených fondů.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.