Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 6. 10. 2022
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v září?
Podílové fondy ztrácejí. Zasáhly je jestřábí centrální banky

Zdroj: Shutterstock

Centrální bankéři v září nešetřili překvapivými a silnými slovy. Na ceny finančních aktiv to mělo vesměs negativní vliv. Americký Fed přitvrdil rétoriku ohledně boje s inflací a s úroky se dostal už na 3,25 %. Překvapivě silně jestřábí tón zazněl i z Evropské centrální banky, která zvýšila depozitní sazbu na 0,75 % a potvrdila další zpřísňování měnové politiky.

Inflace celosvětově dosahuje mnohaletých maxim: v USA jsme meziročně přes 8 %, v Evropě na 10 % a v Česku dokonce na 17 %. Centrální banky nechtějí, aby se takzvané inflační očekávání lidí přenastavilo na současné úrovně růstu cenové hladiny. To by znamenalo vyšší tlak na růst mezd a následně i akceptování dalšího růstu cen. Výsledkem by byla dlouhodobá, a navíc vyšší a vyšší inflace. Ta je extrémně škodlivá a může dlouhodobě rozvrátit standardní ekonomické procesy.

Proto se centrální banky rozhodly vcelku rychle zpřísnit měnové podmínky, aby tomu zabránily. Znamená to, že se přehlíží obavy z možné recese, protože zpomalení ekonomického růstu je relativně malý náklad oproti zastavení pádící inflace.

Obavy z vyšší inflace a vyšší úroky spustily další kolo výprodejů na dluhopisových trzích, protože investoři očekávají v budoucnu vyšší výnosy. Podobně v září dopadly i ceny akcií, kde vyšší pravděpodobnost recese a vyšší náklady na úvěry nejsou tím pravým ořechovým pro zisky firem a tedy pro jejich akcie.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

září 2022-7,1 %-8,7 %
od začátku roku-17,5 %-23,2 %
poslední rok-12,9 %-22,2 %
poslední tři roky10,9 %-4,3 %
posledních pět let19,2 %-4,3 %
posl. deset let88,9 %18,9 %
počet fondů3814

Vedle vyšších úroků útočily na ceny aktiv i vysoké ceny energií či zpráva o mobilizaci v Rusku. Hodnoty akciových indexů proto prohloubily svoji letošní korekci. Většina indexů se letos po devíti měsících pohybuje v medvědím trhu a jejich hodnota klesla o více jak 20 %. Další vývoj cen akcií bude hodně záviset na rychlosti jakou se podaří inflaci srazit a na hloubce případného zpomalení ekonomiky.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v září okolo minus 7,1 %. V letošním roce ztratili investoři v průměru už 17,5 %. Za posledních 12 měsíců je hodnota podílů v akciových fondech o 12,9 % níž.

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v září pokles o 8,7 % a za posledních 12 měsíců jsou o 22,2 % níž. Důvodem je nedůvěra v ceny akcií v nerozvinutých zemích, kde vyniká pokles akcií ve střední Evropě, a korekce technologických sektorů, které jsou extrémně citlivé na úrokové sazby.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

září 2022-0,8 %-3,3 %
od začátku roku-3,6 %-11,9 %
poslední rok-5,3 %-12,2 %
poslední tři roky-5,6 %-7,1 %
posl. pět let-4,8 %-4,6 %
posl. deset let1,2 %20,1 %
počet fondů1822

Promo

Srovnejte si to s námi

Česká inflace se drží nad 17 %, kdy hlavní část zdražení jde na vrub energií a potravin. I když Česká národní banka ponechala v září základní sazbu nezměněnou na 7 %, pokračovala na trhu státních dluhopisů korekce a jejich ceny klesaly. Důvodem pro výprodej byl růst výnosů v zahraničí a také riziko, že sazby v Česku mohou ještě vzrůst. Guvernér ČNB Aleš Michl zmínil především riziko růstu mezd, které by mohlo vézt k mzdově-inflační spirále. Dalšími argumenty pro větší výnosy českých státních dluhopisů jsou nižší úroková výhoda vůči zahraničním dluhopisům a rostoucí deficit státního rozpočtu.

Pokles cen dluhopisů se propsal i do zářiové výkonnosti dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů v září klesla o 0,8 %. Za posledních 12 měsíců je to nominální ztráta 5,3 % způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovala inflace a základní sazba ČNB.

Nárůst rizikových prémií související se zvýšenou volatilitou cen akcií srazil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v září svoji hodnotu o další 3,3 % dolů. Meziročně jsou níže o 12,2 %.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
září 2022-3,7 %
od začátku roku-11,2 %
poslední rok-9,6 %
poslední tři roky-1,5 %
posledních pět let-0,2 %
posledních deset let18,7 %
počet fondů50

Když ztrácejí akcie i dluhopisy, padají i smíšené fondy. Jejich průměrná hodnota se v září snížila o 3,7 % a meziročně jsou níže o 9,6 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.