Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 6. 9. 2022 | 1 komentář
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?
Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Zdroj: Shutterstock

Snížení dodávek plynu z Ruska přineslo v srpnu na trhy zvýšenou nejistotu. V zimním období to může – nehledě na cenu – vyústit až do omezování spotřeby, u firem dokonce k omezení výroby. Nahoru současně vyletěly i ceny elektřiny.

Rostoucí náklady na energie snižují koupěschopnost obyvatel, což negativně ovlivní tržby v průmyslu a službách. Posouvají i výši inflaci, s kterou musí bojovat centrální banky. Pokud by se totiž očekávání vyšších cen přeneslo do růstu mezd a následně do ceny zboží a služeb, mohla by se rozpoutat inflační spirála, což by byl katastrofický scénář.

Od všech hlavních centrálních bank se dá očekávat zpřísňování měnových podmínek. Americký Fed i Evropská centrální banka se vyjadřují tak, že budou i nadále razantně zvedat sazby. To nepomáhá ani dluhopisům, ani akciím.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

srpen 2022-2,9 %-1,8 %
od začátku roku-11,3 %-15,8 %
poslední rok-8,5 %-15,8 %
poslední tři roky22 %6,6 %
posledních pět let31 %5 %
posl. deset let106,7 %35,4 %
počet fondů3814

Hodnoty akciových indexů se v srpnu opět otočily směrem dolů a prohloubily letošní ztráty. Riziková averze investorů stoupla hlavně kvůli nejistotě na trhu s plynem a ostřejším vyjádřením hlavních centrálních bank, které plánují rychleji zvedat sazby.

Rostoucí averzi investorů potvrzuje razantní posilování dolaru, k němuž utíkají před nejistotami. Dolar se po dvaceti letech dostal na paritu s eurem, takže kurz je teď jedna ku jedné.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice klesla v srpnu o 2,9 %. V letošním roce ztratili investoři v průměru 11,3 %, za posledních dvanáct měsíců 8,5 %.

Speciálně zaměřené akciové fondy sice v posledním měsíci klesly pouze o 1,8 %, za poslední rok jsou však o 15,8 % níže. Důvodem je nedůvěra v ceny akcií v nerozvinutých zemích, zvláště v Číně.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

srpen 2022-0,7 %-0,7 %
od začátku roku-2,8 %-8,9 %
poslední rok-5,1 %-9,5 %
poslední tři roky-5,2 %-4 %
posl. pět let-4,4 %-1,1 %
posl. deset let2,1 %26,9 %
počet fondů1822

Srovnejte si to s námi

Česká inflace vystoupila už na 17,5 %, hlavní část zdražení jde na vrub energií a potravin. I když Česká národní banka ponechala v srpnu základní sazbu na sedmi procentech, proběhla na trhu státních dluhopisů jistá korekce a ceny dlouhodobých dluhopisů klesly.

Důvodem pro výprodej na dluhopisových trzích bylo zhoršení výhledu ratingu České republiky a prognóza centrální banky, která potvrdila vyšší úroveň inflace po delší dobu.

Negativní sentiment se propsal i do srpnové výkonnosti dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc klesla o 0,7 %. Za posledních dvanáct měsíců je to stále ztráta 5,1 % způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovala základní sazba ČNB.

Nárůst rizikových prémií související se zvýšenou volatilitou cen akcií srazil ceny rizikových dluhopisů. Proto fondy rizikových dluhopisů korigovaly v srpnu předchozí zotavení poklesem o 0,7 %. Meziročně jsou níže o 9,5 %.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
srpen 2022-1,4 %
od začátku roku-7,8 %
poslední rok-7,7 %
poslední tři roky2,9 %
posledních pět let4,5 %
posledních deset let24,4 %
počet fondů50

Také smíšené fondy v srpnu ztrácely na hodnotě. Za měsíc klesly o 1,4 %, meziročně jsou níže o 7,7 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.