Akciové fondy letí nahoru, ceny dluhopisů se propadly

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 4. 11. 2021 | 6 komentářů
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za říjen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?
Akciové fondy letí nahoru, ceny dluhopisů se propadly

Zdroj: Shutterstock

Po krátké korekci se akcie rychle vrátily na rostoucí vlnu a všechny hlavní trhy skončily o několik procent výš než na počátku měsíce.

Ceny akcií neohrozila ani rostoucí inflace, atakující mnohaleté rekordy nejenom v České republice, ale i v Evropské unii nebo v USA. Centrální banky se dívají na hrozbu inflace jako dočasný fenomén a prozatím na ní nereagují. Světlou výjimkou je Česká národní banka. Zdrženlivost centrálních bank a dobrý výsledky firem posunuly ceny akcií, respektive akciových fondů, na nová maxima.

Dluhopisy pro změnu na inflaci reagovaly negativně a jejich ceny se propadly.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

říjen 20214,3 %3,6 %
od začátku roku18,2 %15,8 %
poslední rok33,9 %34,3 %
poslední tři roky43,3 %36,2 %
posledních pět let58 %45 %
posl. deset let154,5 %67,6 %
počet fondů3815

Na akciových trzích trvá pozitivní nálada. Například akcie v USA rostly jen za říjen o sedm procent, v Evropě o pět procent. Výsledkem je, že průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v Česku dosáhla v říjnu nadprůměrných 4,3 %. Meziročně mají klienti v akciových fondech majetek o třetinu vyšší a jen za letošní rok to dělá 18,2 %.

Speciální akciové fondy (regionální či sektorové) v průměru za říjen vzrostly o 3,6 %, meziročně jsou výš o 34,3 %. Za hlavními trhy zaostaly například ty středoevropské, které byly v čele pelotonu minulý měsíc.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

říjen 2021-1,6 %-0,4 %
od začátku roku-2,5 %1,9 %
poslední rok-2,6 %5,8 %
poslední tři roky1,6 %10,9 %
posl. pět let-1,8 %11 %
posl. deset let11,3 %48,7 %
počet fondů1922

Česká národní banka po zářijovém zvýšení základní sazby na 1,5 % i nadále indikovala další svižné zpřísňování úrokových podmínek, což bylo způsobeno inflací. Meziroční růst cenové hladiny se blíží 5 %. A protože do inflace ještě naplno neprobublaly ceny energií, benzinu a potravin, můžeme čekat další růst inflačních čísel – a sedmička nebude daleko.

V tomto prostředí spadly ceny dluhopisů. Například pětiletý český státní dluhopis se svým výnosem dostal na 2,8 %, zatímco na počátku roku vynášel investorům pouhých 0,8 %.

Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla v říjnu minus 1 %, meziročně je to už dokonce pokles o 2,6 %. Konzervativní investoři spořící v bezpečných dluhopisových fondech se sice nově mohou těšit na vyšší výnosy, ale aktuálně mají za sebou období propadu cen.

Utahování rizikových prémií šlo proti obecnému růstu výnosů, a proto fondy rizikových dluhopisů ztratily za měsíc pouze 0,4 %. Meziročně přidaly 5,8 %.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
říjen 20211,5 %
od začátku roku6,1 %
poslední rok11,4 %
poslední tři roky15,1 %
posledních pět let16,3 %
posledních deset let41,4 %
počet fondů59

Smíšené fondy dosáhly v říjnu na průměrnou výkonnost 1,5 %, hlavně díky kladnému příspěvku akciových pozic. Meziročně jsou výš o 11,4 %.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 11. 2021 14:35, deprese

A inflace letí taky nahoru.

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Katastrofu nečekáme, jsme investiční kotva

10. 11. 2022 | Hynek Just

Katastrofu nečekáme, jsme investiční kotva

Wood & Company je na trhu s investičními produkty přes 30 let. Dost dlouho, aby se musel trápit s přesvědčováním investorů, že je pro ně seriózní volba. Real Estate divizi rozjel před... celý článek

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

9. 11. 2022 | Martin Mašát

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v říjnu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Jíst se nepřestane. Retail zůstává silný i v těžších časech

2. 11. 2022 | Radim Zelený

Jíst se nepřestane. Retail zůstává silný i v těžších časech

Vidina krize ohrožuje řadu oborů – mimo jiné i trh s nemovitostmi. Retailové parky se v tomto směru vymykají. „Jíst se nepřestane, tím pádem ani jezdit na nákupy potravin a dalšího... celý článek

Dluhopisy na tahu. Ty s kratší splatností lákají víc

1. 11. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Dluhopisy na tahu. Ty s kratší splatností lákají víc

V posledních letech zažívaly dluhopisové fondy obtížné období. Nízké ani rostoucí úrokové sazby jim nesvědčí. Jenže teď jsou úroky poměrně vysoko. „Pokud přijde recese, bude tlak na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.