Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 6. 10. 2021
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?
Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Zdroj: Shutterstock

Ceny všech hlavních aktiv šly v září většinou dolů. Negativní vliv na akcie měla především kauza krachujícího čínského developera Evergrande – investoři se obávali, že by se celý problém mohl rozlít po světě jako za finanční krize v roce 2008.

Česká národní banka k překvapení analytiků a navzdory politickým tlakům zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 % na 1,5 %, což byl největší posun nahoru za posledních 24 let. Neměla však jinou možnost než rázně ukázat, že hodlá udržet inflaci na uzdě. Pokud by byla méně agresivní, hrozilo by, že inflační očekávání lidí se utrhnou až nad pět procent a rozjede se inflační spirála.

Růst základní úrokové sazby stlačil ceny státních dluhopisů, respektive zdražil státu úrokové náklady. Vedle vyšších výnosů dluhopisů se musíme připravit i na zdražení úvěrů všech typů. Jedná se o učebnicový příklad měnové restrikce, která má za cíl utlumit inflační tlaky.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

září 2021-2,5 %-1,2 %
od začátku roku13,4 %11,8 %
poslední rok25,5 %26,6 %
poslední tři roky29,2 %23,7 %
posledních pět let51 %41,5 %
posl. deset let166,3 %75,2 %
počet fondů3815

Ceny akcií celosvětově ovlivnil šok v podobě krachu jednoho z největších čínských developerů. Negativní nálada postihla nejen Čínu, ale i americké a evropské akcie, které odepsaly 5 %, respektive 3,5 %.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice byla v září záporných 2,5 %. Meziročně však klienti dosáhli na kladné zhodnocení 25,5 %.

Akciové fondy se speciálními strategiemi v září klesly v průměru o 1,2 %. Nadmíru dobře si vedla česká burza, kde se výtečně dařilo ČEZu díky rostoucím cenám elektrické energie, a bankám, kterým centrální banka povolila vyplatit dividendy.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

září 2021-0,6 %-0,3 %
od začátku roku-1,5 %2,3 %
poslední rok-1,7 %6,8 %
poslední tři roky2,8 %10,2 %
posl. pět let-0,8 %11,6 %
posl. deset let12,4 %59,1 %
počet fondů1922

Česká národní banka na konci září razantně zvýšila svoji základní sazbu, čímž poslala níže ceny dluhopisů, respektive zvýšila jejich současné výnosy. Zvyšování úroků ještě neskončilo a ČNB ukázala, že ani laické názory k měnové politice z vlády u ní nemají šanci, což můžeme jen chválit.

Konzervativní investoři spořící v bezpečných dluhopisových fondech se sice mohou těšit na vyšší výnosy, ale aktuálně pocítili razantní korekci cen dluhopisů. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla v září minus 0,6 %, meziročně je to dokonce v průměru minus 1,7 %.

Fondy rizikových dluhopisů kvůli negativní náladě na akciových trzích také mírně ztratily (0,3 % meziměsíčně). Meziročně přidaly 6,8 % díky zotavení z propadu na počátku loňského roku.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
září 2021-1,6 %
od začátku roku4,6 %
poslední rok9 %
poslední tři roky10,4 %
posledních pět let14,3 %
posledních deset let43,5 %
počet fondů59

Smíšené fondy neměly moc šanci uniknout poklesu cen akcií i dluhopisů. V září dosáhly průměrné výkonnosti minus 1,6 %. Meziročně jsou výš o 9 %. 

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

Česká investiční služba Fondee zjednodušila registraci a začíná působit i na Slovensku. Novou formu registrace umožnila Fondee změna brokera, tím je místo původního nizozemského Degira... celý článek

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

22. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

Co jsou to správcovské, obhospodařovací nebo manažerské poplatky u fondů a jak se liší od vstupních? A jak je to při přímém nákupu akcií?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.