Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 6. 10. 2021
Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?
Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Zdroj: Shutterstock

Ceny všech hlavních aktiv šly v září většinou dolů. Negativní vliv na akcie měla především kauza krachujícího čínského developera Evergrande – investoři se obávali, že by se celý problém mohl rozlít po světě jako za finanční krize v roce 2008.

Česká národní banka k překvapení analytiků a navzdory politickým tlakům zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 % na 1,5 %, což byl největší posun nahoru za posledních 24 let. Neměla však jinou možnost než rázně ukázat, že hodlá udržet inflaci na uzdě. Pokud by byla méně agresivní, hrozilo by, že inflační očekávání lidí se utrhnou až nad pět procent a rozjede se inflační spirála.

Růst základní úrokové sazby stlačil ceny státních dluhopisů, respektive zdražil státu úrokové náklady. Vedle vyšších výnosů dluhopisů se musíme připravit i na zdražení úvěrů všech typů. Jedná se o učebnicový příklad měnové restrikce, která má za cíl utlumit inflační tlaky.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

září 2021-2,5 %-1,2 %
od začátku roku13,4 %11,8 %
poslední rok25,5 %26,6 %
poslední tři roky29,2 %23,7 %
posledních pět let51 %41,5 %
posl. deset let166,3 %75,2 %
počet fondů3815

Ceny akcií celosvětově ovlivnil šok v podobě krachu jednoho z největších čínských developerů. Negativní nálada postihla nejen Čínu, ale i americké a evropské akcie, které odepsaly 5 %, respektive 3,5 %.

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice byla v září záporných 2,5 %. Meziročně však klienti dosáhli na kladné zhodnocení 25,5 %.

Akciové fondy se speciálními strategiemi v září klesly v průměru o 1,2 %. Nadmíru dobře si vedla česká burza, kde se výtečně dařilo ČEZu díky rostoucím cenám elektrické energie, a bankám, kterým centrální banka povolila vyplatit dividendy.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

září 2021-0,6 %-0,3 %
od začátku roku-1,5 %2,3 %
poslední rok-1,7 %6,8 %
poslední tři roky2,8 %10,2 %
posl. pět let-0,8 %11,6 %
posl. deset let12,4 %59,1 %
počet fondů1922

Česká národní banka na konci září razantně zvýšila svoji základní sazbu, čímž poslala níže ceny dluhopisů, respektive zvýšila jejich současné výnosy. Zvyšování úroků ještě neskončilo a ČNB ukázala, že ani laické názory k měnové politice z vlády u ní nemají šanci, což můžeme jen chválit.

Konzervativní investoři spořící v bezpečných dluhopisových fondech se sice mohou těšit na vyšší výnosy, ale aktuálně pocítili razantní korekci cen dluhopisů. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla v září minus 0,6 %, meziročně je to dokonce v průměru minus 1,7 %.

Fondy rizikových dluhopisů kvůli negativní náladě na akciových trzích také mírně ztratily (0,3 % meziměsíčně). Meziročně přidaly 6,8 % díky zotavení z propadu na počátku loňského roku.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
září 2021-1,6 %
od začátku roku4,6 %
poslední rok9 %
poslední tři roky10,4 %
posledních pět let14,3 %
posledních deset let43,5 %
počet fondů59

Smíšené fondy neměly moc šanci uniknout poklesu cen akcií i dluhopisů. V září dosáhly průměrné výkonnosti minus 1,6 %. Meziročně jsou výš o 9 %. 

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

Ministerstvo financí přichází s návrhy, jak podpořit úspory na důchod. Daňové výhody se mají rozšířit i na investiční produkty. Penzijní fondy by zároveň mohly investovat odvážněji... celý článek

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.