Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 19. 7. 2021 12:30 | 2 komentáře
Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

Zdroj: Shutterstock

Na předních místech žebříčku nejvýkonnějších podílových fondů za letošní první pololetí najdeme fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Znatelný náskok si vybudovaly v prvním čtvrtletí, zatímco v druhém už většinou lehce zaostaly za fondy růstových akcií.

Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Fincentrum & Swiss Life Select. Průměrný český investor do podílových fondů dosáhl za leden až červen zhodnocení o 5,51 %. Výrazně se však rozevřely nůžky mezi jednotlivými typy fondů.

„Vyššího zhodnocení dosahuje dynamický český investor držící v portfoliu akciové podílové fondy. Ty mu za uplynulé dva kvartály přinesly zisk 11,34 %. Naopak horší výkonnosti čelí konzervativní investor, když jsou dluhopisové fondy po půl roce de facto na stejné výchozí úrovni,“ říká Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Značný vliv měl i vývoj měnových kurzů. Vůči americkému dolaru sice česká koruna byla v pololetí na úrovni z počátku roku, vůči euru však znatelně posílila. U eurových investic tak vyšší tempo růstu vykázaly podílové fondy měnově zajištěné do české koruny, dodává Bechník.

Pět nejvýnosnějších fondů za první pololetí 2021

Schroder ISF Global Energy A Acc39,25 %
Templeton Asian Smaller Companies A (acc) USD26,68 %
NN (L) Energy X Cap CZK Hedi25,93 %
Conseq Invest Equity 20,62 %
Schroder ISF Emerging Europe A Acc20,52 %
Výkonnost je přepočtena do české koruny. Zdroj: Swiss Life Select a Thomson Reuters.

 

Pět nejméně výnosných fondů za první pololetí 2021

BGF World Gold A2 USD-8,71 %
Templeton Global Bond N (acc) EUR-H1-6,15 %
Generali IS - Absolute Return Multi Strategies BX-5,72 %
BGF Euro Bond A2 EUR-5,68 %
Schroder ISF EURO Government Bond A Acc-5,68 %
Výkonnost je přepočtena do české koruny. Zdroj: Swiss Life Select a Thomson Reuters.

Index českého investora CII750 sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné. Při jeho výpočtu sleduje nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.

Regionálně slušných výsledků dosahovaly cenné papíry především ze střední Evropy, které se podařilo zmírnit šíření nákazy koronaviru spolu se zrychlením tempa očkování. V rámci akciových trhů pak v dané oblasti dominují sektory hodnotových titulů. Zvlášť finanční sektor pak těžil z očekávaného rychlejšího zvedání úrokových sazeb než ve většině ostatních regionů.

Zdroj: Index českého investora CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters, vychází ze základu k 31. 12. 2020

V rámci zaměření na ostatní třídy aktiv slušně zhodnotily komoditní fondy. Zvláště se dařilo těm orientovaným na ropu či například měď. Naopak horší výkonností si prošly fondy, které svoji hodnotu odvíjí od ceny zlata.

Jak autoři indexu vidí třetí čtvrtletí? „Pro zhodnocování fondů bude rozhodující, co zazní od centrálních bank ohledně inflačního a ekonomického výhledu. Pokračování silného ekonomického růstu doprovázeného vysokou dynamikou růstu cenové hladiny by vrátilo zpět do sedla fondy hodnotových akcií. Na podzim ale můžeme čelit výzvám potenciálního rizika další vlny koronaviru. Pesimistický scénář by tak naopak podpořil například fondy technologií, defenzivních sektorů jako veřejných služeb, či bezpečných dluhopisů,“ říká Bechník.

Obecně lze podle něj pro další měsíce na akciových trzích očekávat pomalejší zhodnocování, stále ale výrazně převyšující inflaci. U konzervativních investic budou na atraktivitě získávat fondy peněžního trhu těžící z růstu úrokových sazeb, dodává.


Koukněte i na PIF

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

redakce Peníze.CZ

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

akcie, investice, podílové fondy

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

27. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

Co v praxi znamená ESG investování, které se zaměřuje na společenskou odpovědnost? Petr Šimčák, ředitel investic v Amundi, v rozhovoru vysvětluje, proč to podle něj celé dává smysl.... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

16. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Realitní fond Generali nakupoval v centru Prahy

Realitní fond společnosti Generali uzavřel druhou letošní akvizici. Koupil rezidenční budovu v centru Prahy, konkrétně v ulici Ke Karlovu. Akvizice byla provedena formou nabytí 100%... celý článek

Index fondů: Centrální banky se inflace nebojí, akcie rostly

9. 7. 2021 | Martin Mašát | 9 komentářů

Index fondů: Centrální banky se inflace nebojí, akcie rostly

Korunové akciové fondy v červnu rychle rostly, dluhopisové naopak lehce ztrácely, ukazuje pravidelný fondový index.

Nemovitostní fondy ZDR nakupovaly na Slovensku

8. 7. 2021 | Jiří Hovorka

Nemovitostní fondy ZDR nakupovaly na Slovensku

Česká skupina nemovitostních fondů ZDR Investments nakupovala na Slovensku. Za více jak 20 milionů euro si pořídila logistický park v Prešově a hypermarket Tesco v Senci.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.