Jak poplatky ve fondech snižují výnosnost

Petr Syrový | rubrika: Sloupek | 21. 5. 2008 | 8 komentářů
Jak poplatky ve fondech snižují výnosnost
Investování do fondů je pochopitelně spojeno s poplatky. Kolik tyto poplatky ale ubírají z předpokládaných výnosů? Je zaplacená částka citelná nebo je jenom symbolická?

U spotřebitelských úvěrů a hypoték jsme si zvykli počítat RPSN (roční procentní sazbu nákladů) nebo efektivní úrok. Zajímá nás totiž, jak se úvěr prodraží, pokud se bude počítat s poplatky. Nezajímá nás ovšem jenom samotná úroková sazba. Potřebujeme především vědět, kolik nás bude úvěr stát celkově.

Podobně to je i u investic. Třeba u podílových fondů. Zde je investice spojena typicky se vstupním poplatkem a s poplatkem za obhospodařování fondu. Vstupní poplatek se platí hned při první investici, kdy se strhává z investované částky. Správcovský poplatek je však méně viditelný. Investiční společnost si ho strhává pravidelně a projevuje se tak v pomalejším růstu hodnoty majetku.

Pro každého investora je ovšem také důležité vědět, jak moc se jednotlivé poplatky promítají do efektivního úroku. Případně se také určitě vyplatí vědět, který z nich je důležitější. Nejprve se podívejme na vstupní poplatek. Ten zpravidla závisí na daném fondu. Záleží ovšem také na typu fondu, protože například fondy peněžního trhu jsou levnější, zatímco akciové fondy dražší.

O kolik snižuje vstupní poplatek výnos investice, je uvedeno v následující tabulce:

Snížení výnosu vstupním poplatkem

PoplatekDoba investice (let)
123510152030
1 %-1,1 %-0,5 %-0,4 %-0,2 %-0,1 %-0,1 %-0,1 %0,0 %
2 %-2,1 %-1,1 %-0,7 %-0,4 %-0,2 %-0,1 %-0,1 %-0,1 %
3 %-3,2 %-1,6 %-1,1 %-0,6 %-0,3 %-0,2 %-0,2 %-0,1 %
4 %-4,2 %-2,1 %-1,4 %-0,9 %-0,4 %-0,3 %-0,2 %-0,1 %
5 %-5,3 %-2,7 %-1,8 %-1,1 %-0,5 %-0,4 %-0,3 %-0,2 %

Pokud se například rozhodneme investovat na 10 let do fondu se vstupním poplatkem 5 %, bude výnos naší investice o 0,5 % p.a. nižší než je výnos konkrétního portfolia.

V případě, že by se jednalo o akciový fond, kde se dá předpokládat výnos zhruba 10 % ročně, sníží nám pak vstupní poplatek výnos z naší investice o půl procenta, tedy na 9,5 %.

Jaký je očekávaný výnos Vaší investice do podílového fondu?

  1. odhadněte, kolik bude vynášet portfolio fondu (pro akciový se počítá typicky s 10 % p.a.)
  2. odečtete správcovský poplatek (např. 2 % p.a.)
  3. odečtěte vstupní poplatek dle tabulky (např. investice na 10 let a poplatek 3 % znamená snížení výnosu o 0,3 % p.a.)
  4. Získáte očekávaný výnos Vaší jednorázové investice do fondu. (10 % - 2 % - 0,3 % = 7,7 % p.a.)

Samozřejmě ovšem platí, že čím kratší doba investice, tím je vstupní poplatek citelnější. Při investici do akciového fondu se vstupním poplatkem 5 % na 5 let můžeme počítat s výnosem „jenom“ 8,9 %. (Za předpokladu, že však portfolio tohoto akciového fondu bude vydělávat 10 % p.a.).

Jak se potom promítne správcovský poplatek do investice, je už celkem jasné. Jestliže portfolio fondu bude vydělávat 10 % ročně a poplatek bude současně 2 % ročně, pak na podílníka fondu „zbývá “ pouhých 8 % p.a.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 5. 2008 9:24, Škodolibka domácí

Citace - Petr Syrový / 21.05.2008 08:11


Tímto postupem třeba můžete určit očekávaný výnos pro fond peněžního trhu a porovnat to s vklady typu ING konto nebo mBank.


Tenhle výpočet by si odpůrci fondů peněžního trhu měli zafixovat :-)

Např. "Fejtkův oblíbenec" KBC Multicash - od aktuálního hrubého výnosu do splatnosti 4,63 % odečteme 0,1 % vstupní poplatek, 0,7 % managerský a ještě max. 0,2 % za další náklady a vychází nám při současných úrokových sazbách čistý výnos 3,63 %. Pokud vezmeme v úvahu předpokládaný pokles sazeb koncem roku nebo začátkem příštího, tak lze směle říci, že čistý výnos tohoto fondu peněžního trhu BUDE ! v rozmezí 3,2 - 3,6 %. A volatilita nejnižší ze všech fondů peněžního trhu nabízených v ČR.

Pro ultrakonzervativní krátkodobé investice 6 měsíců - 1 rok je to podle mě v současné době ideální volba.

Srovnání:
M-BANK 3,5% (po zdanění čistý výnos 2,97 %) za předpokladu zachování úrokových sazeb po celých příštích 12 měsíců.

Zobrazit celé vlákno

+37
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

fond, poplatek

A tohle už jste četli?

Proč se časem snižuje výnosnost stavebního spoření

7. 5. 2008 | Petr Syrový | 5 komentářů

Proč se časem snižuje výnosnost stavebního spoření

Skutečná výnosnost stavebního spoření s časem klesá. Je to dáno především tím, že se snižuje podíl vyplácené státní podpory na vlastních uspořených penězích.

Kolik peněz potřebujete, aby z vás byli rentiéři

23. 4. 2008 | Petr Syrový | 28 komentářů

Kolik peněz potřebujete, aby z vás byli rentiéři

Jak by mělo vypadat portfolio, z kterého se bude čerpat doživotní renta a kolik bude takové portfolio vynášet? Ukážeme vám, jak si takové portfolio sestavit.

Kolik stojí finanční nezávislost

16. 4. 2008 | Petr Syrový | 9 komentářů

Kolik stojí finanční nezávislost

Užívat si jednou výnosů svých úspor je patrně snem každého investora. Přitom dnešní cena desetitisícové měsíční renty není zase až tak velká.

Kolik vám vynáší staré stavební spoření

2. 4. 2008 | Petr Syrový | 18 komentářů

Kolik vám vynáší staré stavební spoření

Máte už několik let uzavřenu smlouvu o stavebním spoření? Možná přemýšlíte, jak výhodná tato investice vlastně je. Při rozhodování pomůže výpočet výnosnosti takového spoření a porovnání... celý článek

Bezpečná investice neexistuje

12. 3. 2008 | Petr Syrový | 8 komentářů

Bezpečná investice neexistuje

Při investování se často setkáváme s požadavkem: „Hlavně ať moje peníze neprodělají.“ Hodně lidí chce mít co největší jistotu, že když vloží někam peníze například na tři roky, dostane... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.