Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 9. 6. 2021 | 2 komentáře
Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie zaznamenaly jenom mírné zisky, evropské – a hlavně středoevropské – akciové indexy se posunuly o několik procent výš.
Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Zdroj: Shutterstock

Pozitivní nálada na akciových trzích se udržela i přes určité ochlazení i v květnu. Nicméně hlavní růst cen akcií se přesunul z USA do Evropy – hlavně na středoevropské burzy, které přidaly skoro 10 %. Důvody jsou nasnadě: především akcelerace očkování, relativně svižné otevírání ekonomik a s tím spojený růst HDP, který překonává očekávání.

Dluhopisové trhy po nepříznivém prvním čtvrtletí opět skončily v měsíčním srovnání lehce v záporu. Důvodem je globální nárůst inflačních čísel. V USA se inflace dostala nad 4 % a v Německu ke 2 % – a to se ještě na přelomu roku pohybovala v záporných číslech. Ani česká ekonomika není výjimkou, zdejší inflace stoupla na 3,1 % a je opět nad cílovým pásmem České národní banky.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

květen 20210,6 %3,1 %
od začátku roku10 %9 %
poslední rok28,6 %29,6 %
poslední tři roky29,1 %20,9 %
posledních pět let49 %44,7 %
posl. deset let112 %29,2 %
počet fondů3815

Průměrná výkonnost globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v Česku v korunách dosáhla za květen 0,6 %, ukazuje Partners index.

Když se zaměříme na posledních dvanáct měsíců, dosáhli klienti na zhodnocení 28,6 %. Za tento impozantní nárůst stále může propad, k němuž u akcií došlo na začátku pandemie v loňském prvním čtvrtletí.

Akciové fondy se speciálními strategiemi dokázaly pobít hlavní trhy s květnovým zhodnocením +3,1 % a meziročním +29,6 %. Investoři se vrátili na menší trhy kvůli zpomalení růstu cen technologických akcií v USA.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

květen 2021-0,1 %0 %
od začátku roku-0,8 %1,2 %
poslední rok-0,4 %10 %
poslední tři roky2,9 %9,3 %
posledních pět let0,8 %13,6 %
posl. deset let15 %36,3 %
počet fondů1922

Zkuste to s námi

Na růst výnosů – tedy pokles cen dluhopisů – tlačí nejen inflace a extrémní růst dluhů jednotlivých vlád, ale i zřejmá hrozba postupného ukončení kvantitativního uvolňování a následný růst základních sazeb ze strany centrální bank.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok říká, že by úroky mohly růst už během léta. Vzhledem k dlouhodobě vyšší inflaci a aktuálním inflačním tlakům v Česku odhadujeme, že se krátkodobé sazby zvýší už v červnu.

Dluhopisové fondy mají nyní šanci konečně dosáhnout na vyšší úroky, které jsme kromě krátké epizody neviděli už od roku 2013.

Konzervativní investoři spořící v dluhopisových fondech proto zažili měsíc, kdy ceny dluhopisových fondů (v průměru) mírně korigovaly svoji hodnotu. Průměrná výkonnost fondů se státními nebo kvalitními korporátními dluhopisy byla v květnu minus 0,1 %, za poslední rok minus 0,4 %.

Fondy rizikových dluhopisů se kvůli utahování rizikových prémií udržely v květnu na původních hodnotách. Meziročně přidaly 10 % díky propadu cen těchto dluhopisů na počátku loňského roku.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
květen 20210,5 %
od začátku roku3,8 %
poslední rok12,1 %
poslední tři roky9,8 %
posledních pět let15 %
posledních deset let32,6 %
počet fondů59

Smíšené strategie pokračovaly v růstu díky svým dynamickým složkám. Výkonnost smíšených fondů je velice rozličná – pohybuje se od záporných po kladná čísla kvůli různým strategiím a vahám akcií, případně jejich zaměření na různé regiony. 

  • Jak Martin Mašát na akciovém trhu směroval stovky milionů korun během pandemie koronaviru? Kvůli čemu v portfoliu koriguje technologické tituly? Proč ho nemrzí, že se nesvezl na akciích Tesly? A co by se muselo stát, aby vzal na milost kryptoměny? Jeden z nejúspěšnějších českých portfoliomanažerů posledních let je prvním hostem podcastu našeho sesterského webu Finmag.
  • Řeč se při našem povídání točila především kolem vysokého nacenění amerických technologických firem a jejich dalšího možného vývoje, dopadů pandemie koronaviru na akciové trhy a s ní spojeného chování retailových investorů nebo také kolem vlivu administrativy nového prezidenta USA Joe Bidena na světovou ekonomiku.
  • Rozebírali jsme ale i spoření Čechů na penzi, alternativní investice včetně kryptoměn, kroky České národní banky a mnoho dalších témat.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

ČS nemovitostní fond prodal kancelářskou budovu Platinium v Brně. Ta byla nejdéle drženou nemovitost v portfoliu fondu. Kupcem je česká investiční skupina RSBC, která kromě jiného provozuje... celý článek

Conseq má první nákupní centrum

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Conseq má první nákupní centrum

Realitní fond české investiční skupiny Conseq koupil obchodní centrum Korso Karviná. Mezi jeho hlavní nájemce patří hypermarket Albert. Prodejcem byla společnost Bluehouse, která... celý článek

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Trigea má třetí nemovitost a chystá další nákupy

3. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Trigea má třetí nemovitost a chystá další nákupy

Nemovitostní fond Trigea koupil kancelářskou budovu Explora Business Centre v pražských Nových Butovicích. Prodávajícím byla mezinárodní realitní skupina Golden Star Group. Podle zástupců... celý článek

Od Tesly dávám ruce pryč, říká investiční stratég Mašát

2. 6. 2021 | Ondřej Tůma | 5 komentářů

Od Tesly dávám ruce pryč, říká investiční stratég Mašát

Jeden z nejúspěšnějších českých portfolio manažerů posledních let, Martin Mašát z Partners investiční společnosti, je hostem prvního podcastu našeho bratrského webu Finmag.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.