Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 9. 6. 2021 | 2 komentáře
Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie zaznamenaly jenom mírné zisky, evropské – a hlavně středoevropské – akciové indexy se posunuly o několik procent výš.
Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Zdroj: Shutterstock

Pozitivní nálada na akciových trzích se udržela i přes určité ochlazení i v květnu. Nicméně hlavní růst cen akcií se přesunul z USA do Evropy – hlavně na středoevropské burzy, které přidaly skoro 10 %. Důvody jsou nasnadě: především akcelerace očkování, relativně svižné otevírání ekonomik a s tím spojený růst HDP, který překonává očekávání.

Dluhopisové trhy po nepříznivém prvním čtvrtletí opět skončily v měsíčním srovnání lehce v záporu. Důvodem je globální nárůst inflačních čísel. V USA se inflace dostala nad 4 % a v Německu ke 2 % – a to se ještě na přelomu roku pohybovala v záporných číslech. Ani česká ekonomika není výjimkou, zdejší inflace stoupla na 3,1 % a je opět nad cílovým pásmem České národní banky.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

květen 20210,6 %3,1 %
od začátku roku10 %9 %
poslední rok28,6 %29,6 %
poslední tři roky29,1 %20,9 %
posledních pět let49 %44,7 %
posl. deset let112 %29,2 %
počet fondů3815

Průměrná výkonnost globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v Česku v korunách dosáhla za květen 0,6 %, ukazuje Partners index.

Když se zaměříme na posledních dvanáct měsíců, dosáhli klienti na zhodnocení 28,6 %. Za tento impozantní nárůst stále může propad, k němuž u akcií došlo na začátku pandemie v loňském prvním čtvrtletí.

Akciové fondy se speciálními strategiemi dokázaly pobít hlavní trhy s květnovým zhodnocením +3,1 % a meziročním +29,6 %. Investoři se vrátili na menší trhy kvůli zpomalení růstu cen technologických akcií v USA.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

květen 2021-0,1 %0 %
od začátku roku-0,8 %1,2 %
poslední rok-0,4 %10 %
poslední tři roky2,9 %9,3 %
posledních pět let0,8 %13,6 %
posl. deset let15 %36,3 %
počet fondů1922

Zkuste to s námi

Na růst výnosů – tedy pokles cen dluhopisů – tlačí nejen inflace a extrémní růst dluhů jednotlivých vlád, ale i zřejmá hrozba postupného ukončení kvantitativního uvolňování a následný růst základních sazeb ze strany centrální bank.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok říká, že by úroky mohly růst už během léta. Vzhledem k dlouhodobě vyšší inflaci a aktuálním inflačním tlakům v Česku odhadujeme, že se krátkodobé sazby zvýší už v červnu.

Dluhopisové fondy mají nyní šanci konečně dosáhnout na vyšší úroky, které jsme kromě krátké epizody neviděli už od roku 2013.

Konzervativní investoři spořící v dluhopisových fondech proto zažili měsíc, kdy ceny dluhopisových fondů (v průměru) mírně korigovaly svoji hodnotu. Průměrná výkonnost fondů se státními nebo kvalitními korporátními dluhopisy byla v květnu minus 0,1 %, za poslední rok minus 0,4 %.

Fondy rizikových dluhopisů se kvůli utahování rizikových prémií udržely v květnu na původních hodnotách. Meziročně přidaly 10 % díky propadu cen těchto dluhopisů na počátku loňského roku.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
květen 20210,5 %
od začátku roku3,8 %
poslední rok12,1 %
poslední tři roky9,8 %
posledních pět let15 %
posledních deset let32,6 %
počet fondů59

Smíšené strategie pokračovaly v růstu díky svým dynamickým složkám. Výkonnost smíšených fondů je velice rozličná – pohybuje se od záporných po kladná čísla kvůli různým strategiím a vahám akcií, případně jejich zaměření na různé regiony. 

  • Jak Martin Mašát na akciovém trhu směroval stovky milionů korun během pandemie koronaviru? Kvůli čemu v portfoliu koriguje technologické tituly? Proč ho nemrzí, že se nesvezl na akciích Tesly? A co by se muselo stát, aby vzal na milost kryptoměny? Jeden z nejúspěšnějších českých portfoliomanažerů posledních let je prvním hostem podcastu našeho sesterského webu Finmag.
  • Řeč se při našem povídání točila především kolem vysokého nacenění amerických technologických firem a jejich dalšího možného vývoje, dopadů pandemie koronaviru na akciové trhy a s ní spojeného chování retailových investorů nebo také kolem vlivu administrativy nového prezidenta USA Joe Bidena na světovou ekonomiku.
  • Rozebírali jsme ale i spoření Čechů na penzi, alternativní investice včetně kryptoměn, kroky České národní banky a mnoho dalších témat.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

21. 8. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Tisíce lidí přišly o peníze investované do „alternativních fondů“ jako Growing Way, WCA International nebo J.O. Investment. Tyto společnosti zneužily výjimku v zákoně, která umožňuje,... celý článek

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

16. 8. 2023 | Jan Müller | 2 komentáře

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

Za peníze, které jste před dvěma lety uložili na účet v bance, si teď koupíte o dost míň, než se dalo pořídit tehdy. Co s tím? Staňte se investorem. Přinejmenším s podílovými fondy... celý článek

Partners Financial Services