Investown startuje drobné investice do bytů

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 4. 2021 | 10 komentářů
Investown startuje drobné investice do bytů

Zdroj: Shutterstock

Investiční služba Investown zahájila ostrý provoz. Zájemci zatím mohou investovat do dvou pražských bytů. První slibuje aktuální roční výnos 4,2 %, druhý 4,64 %. Lidé už do nich investovali přes 85 % vybírané sumy.

Investown je start-up, do něhož loni investovala jednotky milionů korun Česká spořitelna. Kupuje byty, které vytipovává na základě speciálního algoritmu. Podle tvůrců projektu umí identifikovat takové, které mají dlouhodobě vysoký a stabilní výnos. Tyto nemovitosti pak Investown sám pronajímá a spravuje, s investory se dělí o výnosy z nájmu.

Služba dosud fungovala v testovacím režimu s asi dvacítkou uživatelů. Od minulého týdne postupně do systému zařazuje lidi, kteří se v minulých měsících předregistrovali. Celkově je těchto lidí přes sedm tisíc, z toho víc než tisícovka čerstvě inkasovala první zisk za duben. Zájem je tedy velký, přestože firma zatím k ostrému startu nespustila žádnou reklamní kampaň.

O další zájemce se služba původně měla rozšířit už ke konci roku 2020, nakonec nabrala zpoždění. Původně podle šéfa projektu Alana Vyšína žádala o licenci pro platební instituci, jednání s Českou národní bankou se ale protahovlaa, a proto se firma nakonec rozhodla změnit obchodní model. Nemovitosti nebude pořizovat z peněz od investorů, ale ze svého vlastního kapitálu. „Tím pádem licenci nepotřebujeme. Máme to od ČNB potvrzené,“ říká Vyšín.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování
Zdroj: Peníze.cz

Náhled na jeden z nabízených bytů k investici ve službě Investown.

Investown oficiálně působí jako zprostředkovatel, podle obchodních podmínek „uzavírá smlouvy o úvěru s třetími osobami, jimž poskytne úvěr na financování určité nemovitosti a úvěrovaný se zaváže platit průběžně úrok z výnosu představující určitý podíl na vybraném nájemném (...). Uživatel služby se prostřednictvím investice podílí na poskytnutí úvěru a na poměrné části přijatého úroku z výnosu.“

K registraci do služby potřebuje investor občanský průkaz nebo cestovní pas a druhý doklad a také bankovní účet vedený na jeho jméno. Pak už si může vybírat nemovitosti a investovat od 500 korun měsíčně. Služba se zaměřuje na drobné investory, má tedy i horní hranici: 300 tisíc korun.

Zřízení i vedení účtu je bezplatné, služba si bere 10 % z každého nájmu na pokrytí svých nákladů – zbytek se poměrně dělí mezi investory. Čistý výnos se má pohybovat mezi 3 až 6 % ročně. Investice půjde prodat před uplynutím dopředu domluvené doby držení, a to za 0,9 % z její výše. Do prvních dvou nabízených bytů se investuje na 33 a 59 měsíců.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Investown začal s dvěma byty v pražských Strašnicích a Letňanech, aktuálně dokončuje nákup bytu v Brně. „Chceme kupovat dva až šest bytů měsíčně,“ říká Vyšín k plánům do blízké budoucnosti.

Jak to bude, když v bytě, do něhož investor dal své peníze, vypadne nájemce? Dočasně Investown přestane vyplácet zhodnocení. „Když nechodí nájmy, tak ani my nemáme nic za správu, takže je v zájmu všech, abychom nájemce co nejdříve našli. Další důvod je, že poplatky za byt, po dobu co tam nájemce není, platíme my – a ne uživatel,“ vysvětluje Vyšín.

Investice je podle obchodních podmínek zajištěna zástavním právem k nemovitosti a k pohledávce za úvěrovanou osobou, nevztahuje se však na ní žádné pojištění podle zákona.

Na nemovitostním trhu lze vydělat různě. Nabízejí se realitní fondy, poměrně široká je i nabídka crowdfundingového financování developerských projektů. Přečíst si o tom můžete v následujících textech:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 5. 2021 10:40, kalich

Mám výhodu v tom,že na těchto příkladech si ověřuji,že mám lepší řešení.Osobně jsem zvolil jiný postup. Když nemohu být úspěšný podnikatel a mít každý rok slušný zisk,tak nakupuji akcie dividendových emitentů a místo zisku mám každý rok dividendy ve výši cca 5-8% čistého dle kurzu nákupu, případně výhodný prodej akcií,kde zisk je alespoň 2x větší než dividendy. Toto řešení je vhodné pro daleko více občanů. Podle dlouhodobých úspor v bankách na mizerný úrok by nejméně 40% občanů mělo zvolit toto řešení a stačí jim k tomu BCPP,kde je dostatek dividendových emitentů. Osobně nedám dopustit na ČEZ (malé riziko-cca 70% vlastní stát,dobrá dividenda a proč ji nebrat spolu se státem). Navíc mít vlastní akciové portfolio je ideální i pro důchod.

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 5. 2021 9:02, Tomáš Smolík

Mám takový pocit, že tyto investice jen zvyšují uměle ceny nemovitostí!

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

21. 8. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Tisíce lidí přišly o peníze investované do „alternativních fondů“ jako Growing Way, WCA International nebo J.O. Investment. Tyto společnosti zneužily výjimku v zákoně, která umožňuje,... celý článek

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

16. 8. 2023 | Jan Müller | 2 komentáře

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

Za peníze, které jste před dvěma lety uložili na účet v bance, si teď koupíte o dost míň, než se dalo pořídit tehdy. Co s tím? Staňte se investorem. Přinejmenším s podílovými fondy... celý článek

Partners Financial Services