Investiční platforma Portu snížila poplatky za správu pro lidi, kteří se zaváží k investici minimálně na pět let.
Portu, které investuje peníze svých klientů převážně do indexových fondů (nejčastěji ETF), má základní správcovský poplatek ve výši 1 % z nastřádaných peněz na investičním účtu ročně. Ten se nemění.
Nově si klienti mohou dobrovolně nastavit období, na které chtějí investovat a za které získají slevu. Nabídka slev na správcovském poplatku je následující:
- při fixaci investic na 5 let je sleva 20 % a správcovský poplatek tak dělá 0,8 %,
- při fixaci investic na 7 let je sleva 25 % a správcovský poplatek tak dělá 0,75 %,
- při fixaci investic na 10 let je sleva 30 % a správcovský poplatek tak dělá 0,7 %,
- při fixaci investic na 15 let je sleva 40 % a správcovský poplatek tak dělá 0,6 %.
Když někdo investici zafixuje a pak peníze vybere před koncem smluveného období, Portu mu zpětně dopočítá a vyúčtuje poplatky do základní výše správcovského poplatku na úrovni 1 %.
Správcovský poplatek je cenou za práci investiční společnosti, která sestavuje investiční balíčky, do kterých jejich klienti investují a následně je také spravuje. Portu k tomu využívá portfolio manažery i software, který monitoruje dění na trzích. Správcovský poplatek je již promítnut do připisovaného zhodnocení investic. Když tedy nějaký fond má výnos za rok ve výši třeba 5 %, je to již po odečtení správcovského poplatku. Někdy se mu říká také obhospodařovací nebo manažerský poplatek, vybírají ho třeba i správci podílových, penzijních nebo realitních fondů.
Konkurenční služby jako Fondee nebo Indigo mají správcovský poplatek rovněž kolem 1 %. Je to méně, než běžně mají konkurenční podílové fondy. Portu, Fondee i Indigo také nevybírají vstupní poplatky, které se u některých podílových fondů platí. Investice s nižšími poplatky jsou u nich možné, protože dávají peníze většinou do ETF. U nich jsou správcovské poplatky minimální. Pokud byste si přes brokera, jako je třeba Patria nebo Wood & Company, koupili ETF přímo, budete je mít se správcovským poplatkem kolem 0,15 %.
Za vyšší správcovský poplatek u Fondee, Indiga nebo Porta dostanete znalosti jejich portfolio manažerů. Ti z volně dostupných ETF namíchali investiční strategie pro různé typy investorů. Přidaná hodnota je tedy v tom, že kdo neví, jak vybrat, do čeho investovat, může se spolehnout na odborné znalosti investičních firem a už jen zvolit, zda chce investovat s nižším, nebo vyšším rizikem. Firmy také sledují dění na trzích a případně na něj reagují změnou portfolia. Kdo by nakupoval přímo ETF, musel by případně reagovat sám, pokud by chtěl něco změnit.
Portu nabízí ještě i investiční variantu, kde je správcovský poplatek ještě nižší než při nové možnosti zafixování. Můžete si u něj zřídit pro své potomky dětské konto s manažerským poplatkem ve výši 0,25 %. U něj je fixace do 18 let věku dítěte. Kdybyste peníze vybrali dříve, čeká vás opět dopočet a doplacení do základní výše poplatku na úrovni 1 %.
Portu nabízí kromě předpřipravených portfolií také investiční balíčky na míru. Ty sestavuje na základě požadavku klienta speciální software. U těchto individualizovaných portfolií je individuální i správcovský poplatek, nemusí tedy vždy být 1 %.
Portu funguje od roku 2018 a je retailovou divizí české investiční společnosti Wood & Company. Služba má nyní přes 40 tisíc zákazníků a spravuje přes 2,2 miliardy korun. V posledních měsících přitom zájem o investice rychle roste.
„Velmi zjednodušeně lze říct, že za zhruba tři roky od vstupu na trh získalo Portu 20 tisíc uživatelů a jednu miliardu aktiv pod správou a za další pouhé tři měsíce jsme dokázali tato čísla zdvojnásobit. Díky tomuto dynamickému růstu očekáváme, že spravovaná aktiva v našich ETF portfoliích a strategiích dosáhnou na konci letošního roku k hranici pěti miliard korun,“ říká šéf Portu Radim Krejčí.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
8. 11. 2021 15:44, Zdenek
My máme s manželkou obojí, jak Fondee, tak Portu. Vzhledem k nízkému poplatku dětského účtu (jen 0,25% ročně) jsme zřídili Portu i oběma našim dětem. Snad jim to časem něco vydělá.
Pokud chcete někdo vyzkoušet investování Fondee nebo Portu s benefitem na čtvrt roku zdarma, stačí se zaregistrovat přes moji pozvánku níže:
Portu:
https://www.portu.cz/?pozvanka=kuglerz1027
Fondee:
https://www.fondee.cz/?referral=LBJIGYHC
Registrací přes moji pozvánku získáte Vy i já první 3 měsíce zcela bez poplatku.
Přeji úspěšné investování ať už s Fondee nebo Portu. Ať se daří :)
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.