Fondee dostalo pokutu od ČNB, překračuje licenci

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 31. 3. 2021 13:48 | 4 komentáře
Fondee dostalo pokutu od ČNB, překračuje licenci

Zdroj: Shutterstock

Investiční platforma Fondee dostala od České národní banky (ČNB) pokutu ve výši 150 tisíc korun. Fondee podle rozhodnutí centrální banky chybovala, když jako investiční zprostředkovatel realizuje nákupy investic pro své klienty u zahraničního obchodníka s cennými papíry.

Firma „porušila ustanovení § 29 odst. 4 zákona o podnikání na kapitálovém trhu, dle kterého nelze tuto investiční službu v postavení investičního zprostředkovatele poskytovat ve vztahu k zahraničnímu obchodníkovi s cennými papíry,“ píše ČNB v rozhodnutí, které nabylo právní moci v druhé polovině března.

Fondee nabízí investice do ETF u nizozemské investiční společnosti DeGiro. Fondee z ETF sestavuje různé investiční balíčky, které prodává na svém webu nebo v aplikaci. Pro své klienty tedy Fondee prakticky nakupuje ETF u DeGira, kde si klienti přes Fondee založí vlastní účet.

ČNB teď říká, že s licencí pro investičního zprostředkovatele to Fondee nemůže dělat. Pokuta se týká období konce roku 2019, Fondee takto podniká i dnes.

Srovnejte si to s námi

„S udělením pokuty nesouhlasíme, ačkoliv jsme tušili, že tato situace může nastat. Pokuta vychází z paragrafu, který je dle nás i našich právníků v rozporu s platnými mezinárodními smlouvami, jelikož diskriminuje zahraniční finanční instituce v přístupu na český trh. Tento paragraf omezuje volný pohyb služeb po Evropské unii a porušuje Smlouvu o fungování Evropské unie, jednu ze zakládajících smluv Evropské unie,“ reaguje Jan Hlavsa, spoluzakladatel Fondee.

„Když jsme před pár lety zakládali Fondee, hledali jsme brokera, s kterým bychom mohli spolupracovat a díky němu nabídnout technicky a komerčně nejvýhodnější službu na trhu. Zdaleka nejlepší podmínky z hlediska poplatků pro klienty, IT zázemí, nabízel nizozemský broker DeGiro, který je druhým největším evropským brokerem,“ vysvětluje výběr DeGira Hlavsa.

Fondee na výtky ze strany ČNB každopádně reaguje a už loni podala žádost o rozšíření licence. „Abychom podobným sporům o právní výklad předešli. Věříme, že ji v dohledné době získáme. Nyní rozhodnutí studujeme a zvažujeme další kroky,“ říká Hlavsa.

Fondee je alternativou k podílovým fondům, která je postavená na investicích do ETF. Firma nevybírá vstupní poplatky, ale bere si 0,9 % ročně z výše peněz na investičním účtu. Fondee založili manželé Eva a Jan Hlavsovi před třemi lety, poté co se vrátili do Prahy z Londýna, kde Eva Hlavsová dělala v bance Morgan Stanley a Jan Hlavsa opatroval cizí miliardy v investiční firmě.

„Nabízíme portfolia složená z étéefek, ve kterých máte zprostředkovaně stovky, ne-li tisíce akcií a dluhopisů z celého světa. Něco takového by mělo být v základu každého portfolia. V Česku to tak nebývá, lidi tu mají tendenci chovat se extrémně. Na jedné straně jsou lidé nesmírně konzervativní. Pro nějakých sedmdesát osmdesát procent je hlavní finanční nástroj spořicí účet. A pak jsou tu lidé, kteří jsou nesmírně odvážní. Nebo si možná úplně neuvědomují, co dělají. Ti spekulují s bitcoiny nebo kupují dluhopisy různých skořápkových firem,“ představil Hlavsa činnost Fondee v nedávném rozhovoru pro Peníze.cz.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Začít investovat? Nemám dost peněz. Experti radí, co s tím

22. 6. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Začít investovat? Nemám dost peněz. Experti radí, co s tím

„Budu investovat, až budu mít peníze. Je něco jako: začnu sportovat, až budu fit. Funguje to přesně opačně. Nejdůležitější je hlavně začít i s pár stokorunami měsíčně. Neodkládejte... celý článek

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

ČS nemovitostní fond prodal kancelářskou budovu Platinium v Brně. Ta byla nejdéle drženou nemovitost v portfoliu fondu. Kupcem je česká investiční skupina RSBC, která kromě jiného provozuje... celý článek

Conseq má první nákupní centrum

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Conseq má první nákupní centrum

Realitní fond české investiční skupiny Conseq koupil obchodní centrum Korso Karviná. Mezi jeho hlavní nájemce patří hypermarket Albert. Prodejcem byla společnost Bluehouse, která... celý článek

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.