Zdeněk Tůma s partnery rozjíždí nový realitní fond

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 3. 2021 15:20 | 2 komentáře
Zdeněk Tůma s partnery rozjíždí nový realitní fond

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří mohou investovat aspoň milion korun a věří nemovitostem, mají novou možnost, kde zkusit zhodnotit své peníze. Ekonom a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, portfolio manažer Martin Pětivoký a majitel developerské skupiny Realism Martin Hubinger založili společnost IRQ Funds a rozjíždějí nový fond pro kvalifikované investory IRQ Residential Rental zaměřený na nájemní bydlení.

Fondy IRQ se zaměřují na nemovitosti v Praze a Brně. Fond IRQ Residential Rental počítá s investičním horizontem pět a více let a cílí na výnos přes osm procent ročně. Jeho zakladatelé v současné době jednají s většími investory, od nichž mají předběžný příslib investice v řádu nižších stovek milionů korun, které by fondu umožnily v horizontu několika měsíců uskutečnit dvě až tři transakce. V dalších třech až čtyřech letech fond plánuje realizaci pěti až deseti projektů.

Poplatky spojené s investicí do nového fondu se odvíjejí od výše investice. Vstupní poplatek dělá do 2,5 % z investované částky od 1 do 25 milionů korun. Kdo investuje víc, vstupní poplatek neplatí. Manažerský poplatek se pohybuje od 0,5 do 1,5 %. Nejvyšší opět platí ti, kdo investují od 1 do 25 milionů, nejnižší ti, kdo fondu svěří více jak 100 milionů. IRQ si bere i výkonnostní poplatky, které jsou opět odstupňovány podle výše investice. Od těch, co investují od 1 do 25 milionů, si vezme 70 % z případného zhodnocení nad 7 %, u lidí s investovanou částkou nad 100 milionů si vezme 50 % ze zhodnocení nad 5 %.

„U projektů jsme od pokročilé fáze přípravy přes jejich realizaci, dlouhodobé držení, správu a zhodnocování až po správně načasovaný prodej. Nemovitosti tímto postupem připravíme, přizpůsobíme a postavíme tak, abychom mohli po dlouhé období maximalizovat investorský výnos,“ říká Tůma, který je předsedou dozorčí rady IRQ Funds a zodpovídá především za celkovou strategii fondu, investorské vztahy a řízení finančních zdrojů.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 13 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

8. 4. 2021 | Adam Erler | 5 komentářů

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

Vyplatí se peníze svěřit portfoliovému manažerovi podílového fondu, nebo je lepší jen kopírovat index? Adam Erler z investiční společnosti Conseq v komentáři vysvětluje, proč si myslí,... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

8. 4. 2021 | Jan Traxler | 5 komentářů

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

Šestnáct z osmnácti sledovaných nemovitostních fondů v roce 2020 porazilo inflaci. Ale až na jednu výjimku jejich výnosy oproti roku 2019 mírně poklesly. Letošní rok bude podobný.

Portu rychle roste a dává slevu za fixaci investice

1. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Portu rychle roste a dává slevu za fixaci investice

Investiční platforma Portu snížila poplatky za správu pro lidi, kteří se zaváží k investici minimálně na pět let.

Fondee dostalo pokutu od ČNB, překračuje licenci

31. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Fondee dostalo pokutu od ČNB, překračuje licenci

Investiční platforma Fondee dostala od České národní banky (ČNB) pokutu ve výši 150 tisíc korun. Fondee podle rozhodnutí centrální banky chybovala, když jako investiční zprostředkovatel... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.