Zdeněk Tůma s partnery rozjíždí nový realitní fond

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 3. 2021 | 2 komentáře
Zdeněk Tůma s partnery rozjíždí nový realitní fond

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří mohou investovat aspoň milion korun a věří nemovitostem, mají novou možnost, kde zkusit zhodnotit své peníze. Ekonom a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, portfolio manažer Martin Pětivoký a majitel developerské skupiny Realism Martin Hubinger založili společnost IRQ Funds a rozjíždějí nový fond pro kvalifikované investory IRQ Residential Rental zaměřený na nájemní bydlení.

Fondy IRQ se zaměřují na nemovitosti v Praze a Brně. Fond IRQ Residential Rental počítá s investičním horizontem pět a více let a cílí na výnos přes osm procent ročně. Jeho zakladatelé v současné době jednají s většími investory, od nichž mají předběžný příslib investice v řádu nižších stovek milionů korun, které by fondu umožnily v horizontu několika měsíců uskutečnit dvě až tři transakce. V dalších třech až čtyřech letech fond plánuje realizaci pěti až deseti projektů.

Poplatky spojené s investicí do nového fondu se odvíjejí od výše investice. Vstupní poplatek dělá do 2,5 % z investované částky od 1 do 25 milionů korun. Kdo investuje víc, vstupní poplatek neplatí. Manažerský poplatek se pohybuje od 0,5 do 1,5 %. Nejvyšší opět platí ti, kdo investují od 1 do 25 milionů, nejnižší ti, kdo fondu svěří více jak 100 milionů. IRQ si bere i výkonnostní poplatky, které jsou opět odstupňovány podle výše investice. Od těch, co investují od 1 do 25 milionů, si vezme 70 % z případného zhodnocení nad 7 %, u lidí s investovanou částkou nad 100 milionů si vezme 50 % ze zhodnocení nad 5 %.

„U projektů jsme od pokročilé fáze přípravy přes jejich realizaci, dlouhodobé držení, správu a zhodnocování až po správně načasovaný prodej. Nemovitosti tímto postupem připravíme, přizpůsobíme a postavíme tak, abychom mohli po dlouhé období maximalizovat investorský výnos,“ říká Tůma, který je předsedou dozorčí rady IRQ Funds a zodpovídá především za celkovou strategii fondu, investorské vztahy a řízení finančních zdrojů.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

21. 8. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Tisíce lidí přišly o peníze investované do „alternativních fondů“ jako Growing Way, WCA International nebo J.O. Investment. Tyto společnosti zneužily výjimku v zákoně, která umožňuje,... celý článek

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

16. 8. 2023 | Jan Müller | 2 komentáře

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

Za peníze, které jste před dvěma lety uložili na účet v bance, si teď koupíte o dost míň, než se dalo pořídit tehdy. Co s tím? Staňte se investorem. Přinejmenším s podílovými fondy... celý článek

Partners Financial Services