Zdeněk Tůma s partnery rozjíždí nový realitní fond

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 3. 2021 | 2 komentáře
Zdeněk Tůma s partnery rozjíždí nový realitní fond

Zdroj: Shutterstock

Lidé, kteří mohou investovat aspoň milion korun a věří nemovitostem, mají novou možnost, kde zkusit zhodnotit své peníze. Ekonom a bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma, portfolio manažer Martin Pětivoký a majitel developerské skupiny Realism Martin Hubinger založili společnost IRQ Funds a rozjíždějí nový fond pro kvalifikované investory IRQ Residential Rental zaměřený na nájemní bydlení.

Fondy IRQ se zaměřují na nemovitosti v Praze a Brně. Fond IRQ Residential Rental počítá s investičním horizontem pět a více let a cílí na výnos přes osm procent ročně. Jeho zakladatelé v současné době jednají s většími investory, od nichž mají předběžný příslib investice v řádu nižších stovek milionů korun, které by fondu umožnily v horizontu několika měsíců uskutečnit dvě až tři transakce. V dalších třech až čtyřech letech fond plánuje realizaci pěti až deseti projektů.

Poplatky spojené s investicí do nového fondu se odvíjejí od výše investice. Vstupní poplatek dělá do 2,5 % z investované částky od 1 do 25 milionů korun. Kdo investuje víc, vstupní poplatek neplatí. Manažerský poplatek se pohybuje od 0,5 do 1,5 %. Nejvyšší opět platí ti, kdo investují od 1 do 25 milionů, nejnižší ti, kdo fondu svěří více jak 100 milionů. IRQ si bere i výkonnostní poplatky, které jsou opět odstupňovány podle výše investice. Od těch, co investují od 1 do 25 milionů, si vezme 70 % z případného zhodnocení nad 7 %, u lidí s investovanou částkou nad 100 milionů si vezme 50 % ze zhodnocení nad 5 %.

„U projektů jsme od pokročilé fáze přípravy přes jejich realizaci, dlouhodobé držení, správu a zhodnocování až po správně načasovaný prodej. Nemovitosti tímto postupem připravíme, přizpůsobíme a postavíme tak, abychom mohli po dlouhé období maximalizovat investorský výnos,“ říká Tůma, který je předsedou dozorčí rady IRQ Funds a zodpovídá především za celkovou strategii fondu, investorské vztahy a řízení finančních zdrojů.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 30 komentářů

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Skoro polovina (47 %) obyvatel Česka zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Ukázal to únorový průzkum investiční platformy Portu na reprezentativním vzorku 1050... celý článek

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

6. 4. 2022 | Martin Mašát | 11 komentářů

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.