Podílové fondy letos na nule. Převládá optimismus, hrozí turbulence

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 10. 2. 2021 | 3 komentáře
Lednový vývoj na akciových i dluhopisových trzích hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners.
Podílové fondy letos na nule. Převládá optimismus, hrozí turbulence

Zdroj: Shutterstock

Rok 2021 neodstartoval úplně tak, jak by si investoři do podílových fondů představovali. Po razantním růstu cen akcií na konci roku zavládla v lednu stagnace. Velmi vlažně začaly rok dluhopisy, kde se začíná projevovat strach z enormních dluhů a potenciálního příchodu inflace – proto mohou být konzervativní investoři rádi za nulovou změnu hodnoty fondů.

Mezi důležité události ledna patřilo konečné zvolení nového prezidenta USA Joea Bidena. Ten se může s podporou obou komor Kongresu pustit do revidování kroků svého předchůdce Donalda Trumpa. Můžeme čekat větší podporu projektů soustředících se na udržitelný rozvoj, zlepšení vztahů s Evropou i Čínou a nová kola fiskální podpory.

Letošek bude hlavně o rychlosti, jakou se podaří zastavit šíření pandemie, a o očekáváních, jak se následně jednotlivé ekonomiky rozjedou. Dosavadní vývoj ukazuje, že investoři sází na optimistickou variantu, což však může – v případě zklamání – vést k výrazným turbulencím na trzích.

Důležité budou také kroky nového amerického prezidenta, vývoj inflace s ožívající ekonomikou nebo ochota investorů dál dotovat dluhy států.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

leden 20210 %1,3 %
od začátku roku0 %1,3 %
poslední rok7,2 %8 %
poslední tři roky16,4 %5 %
posledních pět let41,1 %41,7 %
posl. deset let98 %22,3 %
počet fondů3815

Hlavní světové akciové indexy skončily leden v lehce negativních číslech. Nicméně, průměrná výkonnost diverzifikovaných akciových fondů převážně nabízených v České republice zůstala na nule. Meziročně hlásí zhodnocení o 7,2 %.

Speciální fondy zaměřené na akcie nerozvinutých a menších trhů dokonce za leden vydělaly 1,3 %. V porovnání s koncem loňského ledna přidaly klientům 8 %, za poslední tři roky (16 %) nebo deset let (41 %) je však jejich výkonnost nižší než u fondů investujících do akcií vyspělých zemí.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

leden 20210 %-0,2 %
od začátku roku0 %-0,2 %
poslední rok1 %2,1 %
poslední tři roky3,4 %6,2 %
posledních pět let1,9 %17,4 %
posl. deset let17,7 %38,4 %
počet fondů1922

Zkuste to s námi

Na svém v lednu zůstaly také dluhopisové fondy, protože výnosy dluhopisů se začátkem roku příliš nepohnuly. Za posledních dvanáct měsíců přinesly dluhopisové fondy svým konzervativním klientům v průměru jedno procento, což je stále hluboko pod inflací za rok 2020, která v Česku dosáhla 2,3 %. O něco lépe na tom byli klienti rizikovějších dluhopisových fondů, které sice v lednu klesly o 0,2 %, ale za posledních 12 měsíců zhodnotily svůj majetek o 2,1 %.

Pozitivní je, že se blíží růst výnosů, což potvrdil i guvernér České národní banky Jiří Rusnok. To může ve výsledku pomoci dlouhodobé výkonnosti konzervativních investic a přiblížit jejich výnos inflaci.

Za slabým výkonem dluhopisů stojí nejen nulové základní sazby, ale také strach z enormně rostoucího zadlužení a očekávání ohledně vyšší inflace.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
leden 2021-0,1 %
od začátku roku-0,1 %
poslední rok2,4 %
poslední tři roky4 %
posledních pět let12,8 %
posledních deset let29,3 %
počet fondů52

Smíšené strategie byly ve vleku stagnujících akciových a dluhopisových trhů. Za leden v průměru nepatrně klesly.

Výkonnost smíšených fondů je velice rozličná a pohybuje se od silně záporných po kladná čísla – kvůli různým strategiím a vahám akcií, případně podle jejich zaměření na různé regiony.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

5. 3. 2021 | Martin Mašát | 3 komentáře

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

Letošní únor nepotěšil konzervativní investory v dluhopisových fondech. Výnosy dluhopisů stouply ze strachu z budoucí inflace, což u dluhopisových fondů znamená, že utrpěly ztráty.... celý článek

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 29 komentářů

Investice pro začátečníky. Kam s penězi, když už vás štve spoření v bance

Jak zhodnotit úspory, které vám na bankovních vkladech požírá inflace? Zkuste se naučit investovat. Jestli vám to připadá složité, ze začátku to můžete vzít jako hru. Vysvětlíme její... celý článek

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

18. 2. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

ING se stáhne z osobního bankovnictví v Česku. Exkluzivní právo oslovit její klienty se svou nabídkou získala Raiffeisenbank, přímo je ale nepřevezme.

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

25. 1. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

Průměrný český investor dosáhl loni ročního zhodnocení 5,86 %. Ukazuje to Index českého investora CII750, sestavovaný analytiky společností Fincentrum & Swiss Life Select a... celý článek

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu. 

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.