Podílové fondy: Fed tlačí na pilu a technologie letí vzhůru

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 11. 9. 2020 | 7 komentářů
Akciové indexy se oddělily od skutečného stavu ekonomiky, píše ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát v komentáři ohledně vývoje trhů během srpna. Jak vypadá výkonnost podílových fondů – včetně dluhopisových a smíšených – podle nejnovějších čísel?
Podílové fondy: Fed tlačí na pilu a technologie letí vzhůru

Zdroj: Shutterstock

Hlavním hybatelem finančních trhů byl v srpnu – jako obvykle – americký Fed. Významnou událostí byla změna strategie jeho měnové politiky. Fed nově přistupuje k cílování průměrné inflace, což mělo negativní dopad na americký dolar a indikuje to delší období nízkých sazeb.

Pozitivní náladu, která trvá už od poloviny března, navíc podpořily výsledky firem. Ty byly obecně lepší, než očekávali analytici, kteří po začátku pandemie až přehnaně snížili své prognózy zisků. Efekt karanténních opatření na hospodaření nebyl u většiny společností však nebyl tak velký.

Růst hodnot akciových indexů však táhne skupina pěti šesti technologických firem, které reálně nezobrazují skutečný stav americké či evropské ekonomiky. Celosvětově rostoucí nezaměstnanost nakonec zasáhne celou ekonomiku a horší výsledky firem ovlivní i výkonnost akciových indexů – navzdory enormní podpoře fiskální a měnové politiky.

PIF!

Na webu Peníze.cz teď můžete sledovat PIF – Partners indexy fondů. Časové řady ukazují souhrnnou výkonnost podílových fondů denominovaných v české koruně, a tedy převážně distribuovaných a nabízených v České republice. Celkově se do výpočtu zapojuje více jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. 

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

srpen 2020+4,3 %+2,5 %
od začátku roku-2,8 %-7,6 %
poslední rok+4,9 %+0,1 %
poslední tři roky+12,7 %-1,5 %
posledních pět let+23,1 %+16,9 %
posl. deset let+107,1 %+20,3 %
počet fondů3816

O autorovi

Martin Mašát

Martin Mašát vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Svižný nárůst hodnoty globálních fondů v srpnu jde na vrub akcelerujících amerických indexů. Za nárůstem stojí pár velkých technologických firem typu Microsoft, Amazon, Apple či třeba Alphabet (Google).

Jen tyto samotné technologické firmy představují skoro 30 % velkého indexu amerických akcií S&P 500 a letos se jejich zhodnocení pohybuje mezi 40 až 90 %. Například technologický index NASDAQ je letos navzdory několikaměsíčnímu uzavření ekonomiky o 30 % výše, a to má za sebou růst o 35 % v roce 2019.

Globální akciové fondy těžily z expozice vůči americkým společnostem. Oproti tomu fondy zaměřující se na Evropy či méně vyspělé trhy relativně ztrácely, jejich zhodnocení je dlouhodobě mnohem níže.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

srpen 2020-0,1 %+1,3 %
od začátku roku+1 %-1,6 %
poslední rok+0,5 %-0,5 %
poslední tři roky+1,3 %+2,4 %
posledních pět let+2 %+10,1 %
posl. deset let+15,5 %+38,8 %
počet fondů1922

Zkuste to s námi

Průměrný výnos dluhopisových fondů je od počátku roku kolem 1 %, což je při základní sazbě ČNB na úrovni 0,25 % velice solidní výsledek. Za srpen připsaly skoro 2 %.

České státní dluhopisy se vydaly opačným směrem než cizí kvalitní dluhopisy, jejichž cena rostla díky změně politiky amerického Fedu, který naznačil delší setrvání u nižších sazeb.

Hlavním důvodem, proč české státní dluhopisy ztrácely na hodnotě, je především nárůst inflace vysoko nad horní hranici tolerančního pásma České národní banky.

Výnos desetiletého státního dluhopisu sice vzrostl na 1 % ročně – jenže to je hluboko pod inflací, která je na úrovni 3,4 %. Proto byla také výkonnost fondů kvalitních dluhopisů v srpnu mírně negativní.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
srpen 2020+1,7 %
od začátku roku-1,6 %
poslední rok+1,3 %
poslední tři roky+2,8 %
posledních pět let+6,1 %
posl. deset let+30,5 %
počet fondů52

Smíšené fondy (dluhopisy, akcie, komodity) jsou mix mnoha investičních strategií, které jsou často nečitelné a v průběhu investorova života se mění. Přesto jsou v Česku z historických důvodů velmi oblíbené. A to i přesto, že poplatky za ně bývají stejně vysoké jako u čistě akciových fondů, jejichž správci obchodují mnohem častěji než správci smíšených fondů – a tedy i s většími náklady.

Úměrně vývoji akciových trhů se dařilo především smíšeným fondům orientovaným na americké akciové trhy. Ztráty z počátku roku se už skoro vynulovaly.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 9. 2020 8:36, František Vopršálek

Autor kritizuje ve svém článku české státní dluhopisy, ale úplně opomíjí fakt, že máme také protiinflační státní dluhopisy s výnosem 0,5 % + cca 3,4 % (současná míra inflace). Bohužel z jejich prodeje nejsou tučné provize, takže je nikdo nepropaguje.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 9. 2020 9:11, Jenda

No hlavně je z toho 15% daň, takže nesou (3.4+0.5)*0.85 = 3.315, což je míň než inflace.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

21. 8. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Tisíce lidí přišly o peníze investované do „alternativních fondů“ jako Growing Way, WCA International nebo J.O. Investment. Tyto společnosti zneužily výjimku v zákoně, která umožňuje,... celý článek

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

16. 8. 2023 | Jan Müller | 2 komentáře

Investovat můžete i vy. Návod pro začátečníky

Za peníze, které jste před dvěma lety uložili na účet v bance, si teď koupíte o dost míň, než se dalo pořídit tehdy. Co s tím? Staňte se investorem. Přinejmenším s podílovými fondy... celý článek

Partners Financial Services