Podílové fondy: Fed tlačí na pilu a technologie letí vzhůru

Martin Mašát | rubrika: Analýza | 11. 9. 2020 | 7 komentářů
Akciové indexy se oddělily od skutečného stavu ekonomiky, píše ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát v komentáři ohledně vývoje trhů během srpna. Jak vypadá výkonnost podílových fondů – včetně dluhopisových a smíšených – podle nejnovějších čísel?
Podílové fondy: Fed tlačí na pilu a technologie letí vzhůru

Zdroj: Shutterstock

Hlavním hybatelem finančních trhů byl v srpnu – jako obvykle – americký Fed. Významnou událostí byla změna strategie jeho měnové politiky. Fed nově přistupuje k cílování průměrné inflace, což mělo negativní dopad na americký dolar a indikuje to delší období nízkých sazeb.

Pozitivní náladu, která trvá už od poloviny března, navíc podpořily výsledky firem. Ty byly obecně lepší, než očekávali analytici, kteří po začátku pandemie až přehnaně snížili své prognózy zisků. Efekt karanténních opatření na hospodaření nebyl u většiny společností však nebyl tak velký.

Růst hodnot akciových indexů však táhne skupina pěti šesti technologických firem, které reálně nezobrazují skutečný stav americké či evropské ekonomiky. Celosvětově rostoucí nezaměstnanost nakonec zasáhne celou ekonomiku a horší výsledky firem ovlivní i výkonnost akciových indexů – navzdory enormní podpoře fiskální a měnové politiky.

PIF!

Na webu Peníze.cz teď můžete sledovat PIF – Partners indexy fondů. Časové řady ukazují souhrnnou výkonnost podílových fondů denominovaných v české koruně, a tedy převážně distribuovaných a nabízených v České republice. Celkově se do výpočtu zapojuje více jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. 

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

srpen 2020+4,3 %+2,5 %
od začátku roku-2,8 %-7,6 %
poslední rok+4,9 %+0,1 %
poslední tři roky+12,7 %-1,5 %
posledních pět let+23,1 %+16,9 %
posl. deset let+107,1 %+20,3 %
počet fondů3816

O autorovi

Martin Mašát

Martin Mašát vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Svižný nárůst hodnoty globálních fondů v srpnu jde na vrub akcelerujících amerických indexů. Za nárůstem stojí pár velkých technologických firem typu Microsoft, Amazon, Apple či třeba Alphabet (Google).

Jen tyto samotné technologické firmy představují skoro 30 % velkého indexu amerických akcií S&P 500 a letos se jejich zhodnocení pohybuje mezi 40 až 90 %. Například technologický index NASDAQ je letos navzdory několikaměsíčnímu uzavření ekonomiky o 30 % výše, a to má za sebou růst o 35 % v roce 2019.

Globální akciové fondy těžily z expozice vůči americkým společnostem. Oproti tomu fondy zaměřující se na Evropy či méně vyspělé trhy relativně ztrácely, jejich zhodnocení je dlouhodobě mnohem níže.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

srpen 2020-0,1 %+1,3 %
od začátku roku+1 %-1,6 %
poslední rok+0,5 %-0,5 %
poslední tři roky+1,3 %+2,4 %
posledních pět let+2 %+10,1 %
posl. deset let+15,5 %+38,8 %
počet fondů1922

Zkuste to s námi

Průměrný výnos dluhopisových fondů je od počátku roku kolem 1 %, což je při základní sazbě ČNB na úrovni 0,25 % velice solidní výsledek. Za srpen připsaly skoro 2 %.

České státní dluhopisy se vydaly opačným směrem než cizí kvalitní dluhopisy, jejichž cena rostla díky změně politiky amerického Fedu, který naznačil delší setrvání u nižších sazeb.

Hlavním důvodem, proč české státní dluhopisy ztrácely na hodnotě, je především nárůst inflace vysoko nad horní hranici tolerančního pásma České národní banky.

Výnos desetiletého státního dluhopisu sice vzrostl na 1 % ročně – jenže to je hluboko pod inflací, která je na úrovni 3,4 %. Proto byla také výkonnost fondů kvalitních dluhopisů v srpnu mírně negativní.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
srpen 2020+1,7 %
od začátku roku-1,6 %
poslední rok+1,3 %
poslední tři roky+2,8 %
posledních pět let+6,1 %
posl. deset let+30,5 %
počet fondů52

Smíšené fondy (dluhopisy, akcie, komodity) jsou mix mnoha investičních strategií, které jsou často nečitelné a v průběhu investorova života se mění. Přesto jsou v Česku z historických důvodů velmi oblíbené. A to i přesto, že poplatky za ně bývají stejně vysoké jako u čistě akciových fondů, jejichž správci obchodují mnohem častěji než správci smíšených fondů – a tedy i s většími náklady.

Úměrně vývoji akciových trhů se dařilo především smíšeným fondům orientovaným na americké akciové trhy. Ztráty z počátku roku se už skoro vynulovaly.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 9. 2020 8:36, František Vopršálek

Autor kritizuje ve svém článku české státní dluhopisy, ale úplně opomíjí fakt, že máme také protiinflační státní dluhopisy s výnosem 0,5 % + cca 3,4 % (současná míra inflace). Bohužel z jejich prodeje nejsou tučné provize, takže je nikdo nepropaguje.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 9. 2020 9:11, Jenda

No hlavně je z toho 15% daň, takže nesou (3.4+0.5)*0.85 = 3.315, což je míň než inflace.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Katastrofu nečekáme, jsme investiční kotva

10. 11. 2022 | Hynek Just

Katastrofu nečekáme, jsme investiční kotva

Wood & Company je na trhu s investičními produkty přes 30 let. Dost dlouho, aby se musel trápit s přesvědčováním investorů, že je pro ně seriózní volba. Real Estate divizi rozjel před... celý článek

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

9. 11. 2022 | Martin Mašát

Akcie se odrazily ode dna. Co na to podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v říjnu a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Jíst se nepřestane. Retail zůstává silný i v těžších časech

2. 11. 2022 | Radim Zelený

Jíst se nepřestane. Retail zůstává silný i v těžších časech

Vidina krize ohrožuje řadu oborů – mimo jiné i trh s nemovitostmi. Retailové parky se v tomto směru vymykají. „Jíst se nepřestane, tím pádem ani jezdit na nákupy potravin a dalšího... celý článek

Dluhopisy na tahu. Ty s kratší splatností lákají víc

1. 11. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Dluhopisy na tahu. Ty s kratší splatností lákají víc

V posledních letech zažívaly dluhopisové fondy obtížné období. Nízké ani rostoucí úrokové sazby jim nesvědčí. Jenže teď jsou úroky poměrně vysoko. „Pokud přijde recese, bude tlak na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.