Podílové fondy sílí. Víra je fajn, ale problémy nezmizí

| rubrika: Analýza | 5. 6. 2020 | 4 komentáře
Finanční trhy rostou díky optimismu investorů, že pandemie je za námi a že se ekonomiky rychle rozhýbají. Podle ekonoma Martina Mašáta z finanční skupiny Partners je však současné nadšení stejně přehnané, jako byla předchozí panika.

Zdroj: Shutterstock

V květnu pokračoval pozitivní trend na všech rizikových investicích od akcií přes spekulativní dluhopisy až po českou korunu. Hlavním tahounem růstu cen bylo postupné otevírání zamrzlých ekonomik. Optimismus z toho, že lidé mohou ven a pracovat, je obrovský.

Prozatím se nenaplňují obavy z druhé vlny šíření viru, navíc se občas objevují zprávy o pokroku při hledání vakcíny. Když k tomu přidáme masivní podporu ze strany centrálních bank a některých vlád, není se růstu cen rizikových investic co divit.

Optimismus nezchladily ani nepokoje v USA kvůli úmrtí při policejním zásahu, ani znovu rozdmýchaná obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy americkými. Hlavním motorem růstu na finančních trzích je víra investorů, že pandemie je za námi a že se ekonomiky opět rychle rozhýbají.

PIF!

Na webu Peníze.cz teď můžete sledovat PIF – Partners indexy fondů. Časové řady ukazují souhrnnou výkonnost podílových fondů denominovaných v české koruně, a tedy převážně distribuovaných a nabízených v České republice. Celkově se do výpočtu zapojuje více jak 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. 

Zdroj: peníze.cz

Jenže situace není tak jednoznačná. Optimismus je sice fajn, ale zajímat by nás měla i vnitřní hodnota cen akcií či výše rizikových přirážek. Plno sektorů ekonomiky (rekreace, pohostinství, letecký průmysl, bankovnictví a podobně) je silně zasaženo a problémy nezmizí ze dne na den. Spíše půjde o dlouhodobější běh, kdy musí přijít strukturálnější změny. A proto mám obavy, že současný optimismus je – stejně jako předchozí panika – přehnaný.

Tuzemské ekonomice pomáhá především Česká národní banka, která snížila základní sazbu na 0,25 %. Vládní podpora cílí spíše na odklady či marginální snížení daní, zatímco potřeba je hlavně zacílená a přímá podpora. Nicméně optimistická nálada investorů pomáhá i koruně. Z hodnot slabších než při intervencích se už dostala na 26,50 koruny za euro, což je posílení o více jak čtyři procenta.

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

květen 2020+3,6 %+2,4 %
od začátku roku-9 %-13,2 %
poslední rok+1,8 %-4,5 %
poslední tři roky+3,8 %-4,7 %
posledních pět let+6,1 %-3,9 %
posl. deset let+85,9 %+11,1 %
počet fondů3816

Po silném dubnu, kdy akciové fondy rostly o 10 procent, si stejný trend zachoval i květen. Majetek klientů zhodnotily v průměru o čtyři procenta.

Některé fondy se svojí výkonností dostávají dokonce na hodnoty z konce roku. Hlavně ty fondy, které vsadily na americké akcie či technologický sektor.

Vzhledem k nárůstu nezaměstnanosti, poklesu inflace či maloobchodních tržeb, a tedy obecnému útlumu, však nevěřím v rychlé zotavení typu V. Mnoho firem i domácností začne více šetřit. Proto doporučuji být u akciových investic opatrnější. Současný prudký růst cen až k původním hodnotám nedává za současné situace smysl.

Z nejhoršího venku jsou energetické firmy, protože to vypadá, že ropnou krizi se zápornými hodnotami máme za sebou.

Cena ropy (WTI)

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

Duben ani květen přesto nestačily vymazat březnové ztráty. Partners index akciových fondů, které investují do akcií vyspělých zemí, zaznamenal od počátku roku propad o devět procent. Fondy, které investují do nerozvinutých zemí, ztratily dokonce 13,2 procenta.

Při pohledu na zhodnocení za posledních deset let ale vypadají čísla o poznání příznivěji. A to zejména u indexu fondů s firmami z vyspělých trhů, které přinesly investorům více jak 85 procent.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

květen 2020+1,3 %+2,5 %
od začátku roku+0,8 %-5,8 %
poslední rok+2,2 %-1,8 %
poslední tři roky+0,7 %-1,7 %
posledních pět let+1,1 %+3,3 %
posl. deset let+18,4 %+35,2 %
počet fondů1922

V květnu pokračovala enormní podpora dluhopisových trhů ze strany centrálních bank. A to buď snižováním základních sazeb jako například v Česku, nebo přímým nákupem dluhopisů jako v USA či eurozóně.

O autorovi

Martin Mašát

Martin Mašát vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Cílem je snížit výnosy a tím uvolnit úvěrový kanál nutný k přežití firem. Novinkou současných opatření je zacílení nákupů i na rizikovější dluhopisy, což se prozatím ještě nikdy nestalo. Reakcí byl samozřejmě růst cen dluhopisů, respektive dluhopisových fondů.

Nová vlna kvantitativního uvolňování je ještě větší než v minulosti. Centrální banky tisknou peníze nejen na další, ale ještě na větší nákupy státních dluhopisů. Blíží se to situaci, která je v ekonomických učebnicích vedena s vykřičníkem jako nebezpečná „monetizace dluhu“. Státy se zadlužují a centrální banky jim podle potřeby tisknou peníze na jejich dluhy. Výsledkem vždy byl škodlivý nárůst inflace.

Fondy, které investují do bezpečných dluhopisů, v květnu zrychlily růst cen a od začátku roku vydělaly skoro jedno procento. Ještě lépe se v květnu vedlo rizikovým dluhopisům – zásah centrálních bank jim přišel hodně vhod a odmazaly další tři procenta z třináctiprocentního propadu v prvním čtvrtletí.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
květen 2020+1,6 %
od začátku roku-5,1 %
poslední rok-0,1 %
poslední tři roky-1,5 %
posledních pět let-2,2 %
posl. deset let+26,2 %
počet fondů52

Smíšené fondy (dluhopisy a akcie) jsou mixem mnoha investičních strategií, často nečitelných a během investorova života se často měnících. I přesto jsou v Česku z historických důvodů velmi oblíbené. Dokonce i přesto, že poplatky u nich bývají stejně vysoké jako u čistě akciových fondů, jejichž správci obchodují mnohem častěji než správci smíšených fondů.

Pozitivní nálada u akcií a pokles výnosů (růst cen) dluhopisů v květnu pomohly i smíšeným fondům. Od počátku roku však – podobně jako akciové fondy – zůstávají pár procent v minusu.

Nasdaq už skoro dopsal "V"

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.