Fondee láká na jednoduché investice pro každého

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 1. 2020 06:00 | 19 komentářů

Nový startup Fondee chce Čechy naučit, že peníze se nezhodnocují v bankách. Láká na „investice s lidskou tváří a bez bariér – jednoduše, transparentně a především bez účasti zkostnatělých bank a poradců“.

„Češi mají iracionální strach z investování, přitom na Západě lidé nenechávají své peníze ležet na běžných účtech,“ říká Jan Hlavsa, který startup založil společně s manželkou Evou.

Online platforma, jejíž ostrý provoz začíná právě teď, cílí na širokou veřejnost. Letos chce získat první jednotky tisíc klientů. Investovat lze jakékoliv částky, minimum je 1000 korun.

Fondee rozdělí svěřené peníze mezi několik fondů ETF, z nichž každý obsahuje stovky akcií nebo dluhopisů. ETF neboli Exchange Traded Fund je fond, který se obchoduje na burze a jeho cena kopíruje vývoj tržního indexu. Jde tedy o alternativu k tradičním podílovým fondům.

Zájemce si může vybrat ze sedmi investičních strategií od nejodvážnějších (vyšší riziko, ale obecně i vyšší možný výnos, historicky kolem osmi procent ročně) po konzervativní (nižší riziko, ale obecně i nižší výnos, historicky okolo tří procent).

Ať se vám vrátí víc

Akcie loni výrazně rostly, přestože zisky firem stagnují. Trh je teď zralý na korekci.

Sundejte si růžové brýle. Co čekat od akcií po rekordním roce


Kde letos hledat atraktivní investiční příležitosti a kde nejspíš nezbohatnete? Ptáme se lidí ze světa peněz.

Kam investovat v roce 2020? Očima expertů


Zájem drobných investorů roste. Ke konci roku vstoupili na trh další dva nováčci, počet retailových fondů tak stoupl na jedenáct.

Nemovitostní fondy porážejí inflaci. Projděte si, jak na ně

Poplatek za správu portfolia u Fondee je 0,9 % ročně, k tomu je potřeba připočíst poplatek za ETF v průměru 0,15 %. Firma láká na to, že neúčtuje žádný vstupní, výstupní ani výkonnostní poplatek.

„Fondee není zprostředkovatelem, ale nabízíme plnohodnotnou službu přímých investic do akcií a dluhopisů. Pro exekuci příkazů a držení aktiv našich klientů spolupracujeme s renomovaným holandským brokerem, firmou Degiro,“ upřesňuje Hlavsa.

Přestože ostrý provoz začíná teď, na webu Fondee už vystupují klienti, kteří si pochvalují dosavadní zhodnocení. Testovací provoz probíhal od srpna loňského roku pro přátele a rodinu.

Právě loňský rok byl obecně pro investice mimořádně úspěšný. Jednoduché investování od nižších částek nabízí čím dál víc firem včetně bank.

Nákup podílových fondů přímo v internetovém bankovnictví nabízejí třeba Fio, Equa bank, Komerční banka, ING, Moneta nebo ČSOB. Podobnou službu už delší dobu avizuje Air Bank, ostrý start ale stále odkládá.

Konkurencí pro nový startup je také online platforma Portu, fungující od poloviny roku 2018. Jde o retailovou divizi investiční skupiny Wood & Company. Kromě fondů umožňuje od loňska kupovat také podíly na sběratelských předmětech jako jsou automobiloví veteráni, umělecká díla nebo historické hudební nástroje. A dokonce jenom sto korun stačí na investice se službou Indigo, za níž stojí Patria.

Společnost Fondee založili Jan a Eva Hlavsovi už v roce 2017, na konci téhož roku získala licenci České národní banky jako investiční zprostředkovatel. „Dva roky pak probíhal technologický vývoj celé platformy,“ vysvětluje Hlavsa.

„Zkušeností ze světa velkých financí jsme nasbírali za devět let působení v Londýně, kde jsme měli na starosti transakce, fúze a úvěry v miliardách liber,“ dodává.

Srovnejte si to s námi

Najdeme pro vás optimální řešení ve spolupráci s finančněporadenskou společností
Partners Financial Services.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 4. 2021 10:01, Zdenek

My máme s manželkou obojí, jak Fondee, tak Portu. Vzhledem k nízkému poplatku dětského účtu (jen 0,25% ročně) jsme zřídili Portu i oběma našim dětem. Snad jim to něco vydělá.

Pokud chcete někdo vyzkoušet Portu s benefitem na čtvrt roku zdarma, stačí se zaregistrovat přes moji pozvánku níže:

https://www.portu.cz/?pozvanka=kuglerz1027

Registrací přes pozvánku získáte první 3 měsíce zcela bez poplatku. Přeji úspěšné investování ať už s Fondee nebo Portu.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 1. 2020 11:13, jakub

přesně.... Fondee je další sračka, možná nejférovější, ale stejně starčka. Jediné, co se pro obyčejného člověka vyplatí, je přímý nákup ETF... pokud si tohle člověk nedokáže na internetu běhen pár hodin zjistit, dobře mu tak!

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

akcie, Fondee, investice, podílové fondy

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

24. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Fondee zjednodušilo registraci a jde na Slovensko

Česká investiční služba Fondee zjednodušila registraci a začíná působit i na Slovensku. Novou formu registrace umožnila Fondee změna brokera, tím je místo původního nizozemského Degira... celý článek

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

22. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Investice pro začátečníky. Na jaké poplatky narazíte

Co jsou to správcovské, obhospodařovací nebo manažerské poplatky u fondů a jak se liší od vstupních? A jak je to při přímém nákupu akcií?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.