Fondee láká na jednoduché investice pro každého

| rubrika: Aktuality | 15. 1. 2020 06:00 | 6 komentářů

Nový startup Fondee chce Čechy naučit, že peníze se nezhodnocují v bankách. Láká na „investice s lidskou tváří a bez bariér – jednoduše, transparentně a především bez účasti zkostnatělých bank a poradců“.

„Češi mají iracionální strach z investování, přitom na Západě lidé nenechávají své peníze ležet na běžných účtech,“ říká Jan Hlavsa, který startup založil společně s manželkou Evou.

Online platforma, jejíž ostrý provoz začíná právě teď, cílí na širokou veřejnost. Letos chce získat první jednotky tisíc klientů. Investovat lze jakékoliv částky, minimum je 1000 korun.

Fondee rozdělí svěřené peníze mezi několik fondů ETF, z nichž každý obsahuje stovky akcií nebo dluhopisů. ETF neboli Exchange Traded Fund je fond, který se obchoduje na burze a jeho cena kopíruje vývoj tržního indexu. Jde tedy o alternativu k tradičním podílovým fondům.

Zájemce si může vybrat ze sedmi investičních strategií od nejodvážnějších (vyšší riziko, ale obecně i vyšší možný výnos, historicky kolem osmi procent ročně) po konzervativní (nižší riziko, ale obecně i nižší výnos, historicky okolo tří procent).

Ať se vám vrátí víc

Akcie loni výrazně rostly, přestože zisky firem stagnují. Trh je teď zralý na korekci.

Sundejte si růžové brýle. Co čekat od akcií po rekordním roce


Kde letos hledat atraktivní investiční příležitosti a kde nejspíš nezbohatnete? Ptáme se lidí ze světa peněz.

Kam investovat v roce 2020? Očima expertů


Zájem drobných investorů roste. Ke konci roku vstoupili na trh další dva nováčci, počet retailových fondů tak stoupl na jedenáct.

Nemovitostní fondy porážejí inflaci. Projděte si, jak na ně

Poplatek za správu portfolia u Fondee je 0,9 % ročně, k tomu je potřeba připočíst poplatek za ETF v průměru 0,15 %. Firma láká na to, že neúčtuje žádný vstupní, výstupní ani výkonnostní poplatek.

„Fondee není zprostředkovatelem, ale nabízíme plnohodnotnou službu přímých investic do akcií a dluhopisů. Pro exekuci příkazů a držení aktiv našich klientů spolupracujeme s renomovaným holandským brokerem, firmou Degiro,“ upřesňuje Hlavsa.

Přestože ostrý provoz začíná teď, na webu Fondee už vystupují klienti, kteří si pochvalují dosavadní zhodnocení. Testovací provoz probíhal od srpna loňského roku pro přátele a rodinu.

Právě loňský rok byl obecně pro investice mimořádně úspěšný. Jednoduché investování od nižších částek nabízí čím dál víc firem včetně bank.

Nákup podílových fondů přímo v internetovém bankovnictví nabízejí třeba Fio, Equa bank, Komerční banka, ING, Moneta nebo ČSOB. Podobnou službu už delší dobu avizuje Air Bank, ostrý start ale stále odkládá.

Konkurencí pro nový startup je také online platforma Portu, fungující od poloviny roku 2018. Jde o retailovou divizi investiční skupiny Wood & Company. Kromě fondů umožňuje od loňska kupovat také podíly na sběratelských předmětech jako jsou automobiloví veteráni, umělecká díla nebo historické hudební nástroje. A dokonce jenom sto korun stačí na investice se službou Indigo, za níž stojí Patria.

Společnost Fondee založili Jan a Eva Hlavsovi už v roce 2017, na konci téhož roku získala licenci České národní banky jako investiční zprostředkovatel. „Dva roky pak probíhal technologický vývoj celé platformy,“ vysvětluje Hlavsa.

„Zkušeností ze světa velkých financí jsme nasbírali za devět let působení v Londýně, kde jsme měli na starosti transakce, fúze a úvěry v miliardách liber,“ dodává.

Srovnejte si to s námi

Najdeme pro vás optimální řešení ve spolupráci s finančněporadenskou společností
Partners Financial Services.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 1. 2020 13:34, kalich

V dnešní době občané by neměli využívat nějaké fondy nebo správce typu Fondee,ale investovat sami přímo na burze prostřednictvím např. banky nebo sami přes internet přímo z domova nebo i na cestách. Proto doporučuji založte si sami dlouhodobě akciové dividendové portfolio nejlépe pro začátek nakoupením akcií na BCPP. Dodržujte hlavní zásadu,že peníze které investujete do akcií nesmí nikdy chybět v domácnosti, ty mají stanoven jiný cíl tj. rozšiřovat investiční počiny o další nákupy akcií stejných nebo i jiných emitentů!

+1
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 1. 2020 11:13, jakub

přesně.... Fondee je další sračka, možná nejférovější, ale stejně starčka. Jediné, co se pro obyčejného člověka vyplatí, je přímý nákup ETF... pokud si tohle člověk nedokáže na internetu běhen pár hodin zjistit, dobře mu tak!

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

akcie, Fondee, investice, podílové fondy

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.