Jak porazit inflaci. Můj recept na konzervativní portfolio

David Kučera | rubrika: Jak na to | 17. 1. 2020 | 27 komentářů
I u relativně bezpečných investic platí, že není dobré dávat všechna vejce do jednoho košíku.
Jak porazit inflaci. Můj recept na konzervativní portfolio

Osobně jsem agresivní investor. Osmdesát procent svého portfolia mám v akciích. U každé investice ale záleží na profilu investora a jeho cíli. Když za mnou tedy přišel konzervativní klient s tím, že chce investovat rovný milion korun, nastavil jsem mu adekvátně konzervativní portfolio.

Zajímavé bylo, že se odmítl svěřit do rukou své banky, která mu nabídla jak spořicí účet, tak podílové fondy. Zkušenost s investováním neměl. Milion chtěl investovat tak, aby mu z něj plynul výnos vyšší, než je inflace. Aby jeho peníze, které – jak sám připomněl – nevydělává vůbec lehce, neztrácely na hodnotě.

Dluhopisy i akcie

Klientem je pětačtyřicetiletý manažer. Část peněz má uloženou v bydlení na hypotéku za devět milionů korun, další ve stavebním spoření, penzijních fondech a zaměstnaneckých akciích s bonusem. Nyní chtěl investovat bez rizika, ale s jistým a solidním výnosem. Investici chtěl rozložit, aby ji mohl postupně vybrat na umoření hypotéky, nákup auta a rekonstrukci kuchyně.

Na spořicí účet klient uložil 200 tisíc korun jako rezervu. Zvolili jsme 1,2 procenta úrok omezený jen maximální výší úložky. Dalších 400 tisíc šlo do státních dluhopisů, 200 tisíc do korporátních dluhopisů a zbývajících 200 tisíc do akcií.

Srovnejte si to s námi

Vybrali jsme státní protiinflační Dluhopis Republiky. Ten zhodnocuje vklad ve výši inflace plus 0,5 procenta. Dále pak high yield korporátní dluhopisy, které přinášejí poměrně stabilní výnosy v průměru kolem 3,7 procenta ročně. Rozhodli jsme se pro dluhopisy s minimálním ročním investičním horizontem v maximální výši investice 200 tisíc korun, se vstupním poplatkem 0,8 procenta.

V případě akcií šlo o tři podílové fondy. První byl dolarový fond, který investuje do akcií amerických firem. Tam jsme dali 70 tisíc korun. Dále eurový fond globálních středně velkých až velkých společností, investující do podhodnocených firem s dobrým potenciálem k růstu. Do něj jsme vložili 90 tisíc korun. Zbývajících 40 tisíc jsme investovali do eurového fondu zaměřeného na globální malé a středně velké firmy. To všechno s průměrným vstupním poplatkem čtyři procenta.

Odolné portfolio

Portfolio mého klienta splňuje všechny jím určené podmínky stanovených časů výběru, výše předpokládaného zhodnocení i ochrany investice.

U spořicího účtu počítáme s ročním výnosem průměrně ve výši jednoho procenta, u korporátních dluhopisů s třemi procenty ročně. U státního dluhopisu pak s průměrným výnosem 2,5 procenta a u akciových fondů se zhodnocením pět až sedm procent ročně v příštích deseti letech. Jsem přesvědčený, že jsme portfolio – vzhledem k požadavkům klienta a k situaci na finančních trzích, kde se v ekonomickém cyklu začínáme podle všeho pomalu sunout směrem dolů – sestavili dobře.

O autorovi

Autor je finančním poradcem Partners. Součástí této skupiny je i společnost Partners media, která vydává Peníze.cz.

Líbil se vám článek?

-39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 27 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 1. 2020 7:18, OnderCZ

A ještě zbývá dodat o kolik jste obrali klienta za tohle „portfolio“.

+52
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 1. 2020 22:04, eďa

do akcie ani zlámanou grešli, snad - možná děravé ponožky...

Zobrazit celé vlákno

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (27 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

14. 9. 2021 | Martin Tománek | 11 komentářů

Jedno finanční letadlo padá, jiné právě vzlétá. Nasednete?

Zatímco někteří piloti dopravních letadel jsou kvůli útlumu letectví stále na neplaceném volnu, piloty finančních letadel pandemie nezasáhla. Tento sektor zažívá dlouhotrvající boom,... celý článek

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

13. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Jak poznat investiční podvod. Pozor na varovné signály

Policie obvinila mladého podnikatele z investičního podvodu za 1,5 miliardy korun. Měl přes čtyři tisíce klientů. Čemu byste se měli vyhnout, abyste příště nenaletěli vy?

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

5. 9. 2021 | Martin Mašát | 6 komentářů

Akciové fondy rostou, dluhopisové ztrácejí. Nová čísla

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za srpen, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

3. 9. 2021 | Jiří Hovorka

Trigea věří obchodním parkům, dva koupila

Nemovitostní fond Trigea koupil dva nákupní parky, konkrétně Retail Park Haná v Olomouci a Retail Park Ostrava. Své dosavadní portfolio Trigea rozšířila na pět nemovitostí.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.