Akciové fondy výrazně rostou, realitní letos ztrácejí

pk | rubrika: Aktuality | 16. 12. 2019

Akciovým fondům se letos daří. Od začátku roku do konce listopadu dosáhly průměrného zhodnocení 17,61 %. Vyplývá to z dat za celý trh, na jejichž základě sestavuje společnost Broker Consulting svůj Index podílových fondů.

Za posledních dvanáct měsíců si akciové fondy připsaly 11,53 % a za posledních pět let skoro 24 %, zůstaneme-li u vyjádření v korunách.

„Loňský rok akciové fondy finišovaly s průměrnou ztrátou 11 procent. Letošní rok pravděpodobně uzavřou s výrazným růstem a smažou i ztráty z roku 2018,“ připomíná Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

„Zajímavé je, že politická témata jako střet politiky prezidenta USA Donalda Trumpa s Čínou či nejasnosti ohledně odchodu Velké Británie z EU, která v loňském roce výrazně zasahovala do dění na akciových trzích, se řeší i v letošním roce, ale bez zásadních negativních dopadů na výkonnost akciových fondů,“ říká Novák.

Zkuste to s námi

Zdůrazňuje, že investice jsou dlouhodobou záležitostí. „Pokud uvažujete o odložení prostředků na kratší dobu méně než pět let, tak se jedná spíše o spekulaci, která se může poněkud nevyplatit. Vždy doporučuji se dívat na výkonnost alespoň za posledních pět let nebo i déle. Ukáže se totiž, zda roční výkyv je běžný, či se jedná o výjimku,“ doporučuje Novák.

Jako jediné jsou letos v minusu nemovitostní fondy – od začátku roku klesly v průměru o 1,3 %. Za posledních dvanáct měsíců vydělaly 1,4 %. Z pětiletého pohledu na tom jsou přesto nejlíp – připsaly si 27,2 %.

Dlouhodobě nejhorší výsledky mají komoditní fondy, za posledních pět let ztratily skoro 30 procent.

Objem celkových investovaných prostředků v domácích a zahraničních fondech kolektivního investování nabízených v Česku stoupl v letošním třetím čtvrtletí o 11,18 miliardy korun na celkových 537 miliard.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Akcie koupíte už i přes George. Spořitelna vylepšila investice

Klienti České spořitelny mohou nově obchodovat s akciemi, certifikáty a ETF v elektronickém bankovnictví George – přes počítač i přes mobil.

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

9. 1. 2023 | Jan Traxler

Nejlepší a nejhorší podílové fondy roku. Výsledky 2022

Nejúspěšnější fond v Česku loni vydělal investorům 135 procent, naopak ten nejméně úspěšný prodělal 69 procent.

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

6. 1. 2023 | Martin Mašát | 1 komentář

Černý rok pro akcie i dluhopisy. Jak dopadly podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v prosinci, jak za celý rok 2022 a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost?

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

5. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Kolik vydělal váš penzijní fond? Nový přehled vás nepotěší

Na vysokou inflaci loni nedosáhl žádný z fondů doplňkového penzijního spoření. Jen třináct z 34 fondů skončilo alespoň v nominálním plusu. Projděte si výsledky účastnických fondů za... celý článek

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

28. 12. 2022 | Gabriel Pleska

Co je medvědí a býčí trh a kdy přijde výplach. Slovníček investora

Zajímáte se o investice a matou vás řeči analytiků, kteří mluví o medvědech a býcích? Nevíte, kolik stupňů má přehřátý trh? Nemáte páru, proč hovězí migruje na sever? Nezoufejte, připravili... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.