Akciové fondy výrazně rostou, realitní letos ztrácejí

| rubrika: Aktuality | 16. 12. 2019 12:30

Akciovým fondům se letos daří. Od začátku roku do konce listopadu dosáhly průměrného zhodnocení 17,61 %. Vyplývá to z dat za celý trh, na jejichž základě sestavuje společnost Broker Consulting svůj Index podílových fondů.

Za posledních dvanáct měsíců si akciové fondy připsaly 11,53 % a za posledních pět let skoro 24 %, zůstaneme-li u vyjádření v korunách.

„Loňský rok akciové fondy finišovaly s průměrnou ztrátou 11 procent. Letošní rok pravděpodobně uzavřou s výrazným růstem a smažou i ztráty z roku 2018,“ připomíná Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

„Zajímavé je, že politická témata jako střet politiky prezidenta USA Donalda Trumpa s Čínou či nejasnosti ohledně odchodu Velké Británie z EU, která v loňském roce výrazně zasahovala do dění na akciových trzích, se řeší i v letošním roce, ale bez zásadních negativních dopadů na výkonnost akciových fondů,“ říká Novák.

Zkuste to s námi

Zdůrazňuje, že investice jsou dlouhodobou záležitostí. „Pokud uvažujete o odložení prostředků na kratší dobu méně než pět let, tak se jedná spíše o spekulaci, která se může poněkud nevyplatit. Vždy doporučuji se dívat na výkonnost alespoň za posledních pět let nebo i déle. Ukáže se totiž, zda roční výkyv je běžný, či se jedná o výjimku,“ doporučuje Novák.

Jako jediné jsou letos v minusu nemovitostní fondy – od začátku roku klesly v průměru o 1,3 %. Za posledních dvanáct měsíců vydělaly 1,4 %. Z pětiletého pohledu na tom jsou přesto nejlíp – připsaly si 27,2 %.

Dlouhodobě nejhorší výsledky mají komoditní fondy, za posledních pět let ztratily skoro 30 procent.

Objem celkových investovaných prostředků v domácích a zahraničních fondech kolektivního investování nabízených v Česku stoupl v letošním třetím čtvrtletí o 11,18 miliardy korun na celkových 537 miliard.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.