Nemovitostní fond RESIDENTO láká investory na garantovaný výnos

| rubrika: PR Článek | 13. 5. 2019
Nabídka nemovitostních fondů v ČR je široká, nicméně většina fondů si je podobná jako vejce vejci. Přesto se objeví čas od času fond, který svou strategií vybočuje ze zavedeného kurzu a nabízí investorům jinou vizi zhodnocení jejich vkladu. Jedním z nich je také nemovitostní fond RESIDENTO zaměřený na nájemní bydlení.

Jak fond vznikal a komu je určený, nám přiblíží jeho zakladatel Jiří Loubal.

Primárním impulzem pro vznik fondu RESIDENTO byla poptávka ze strany klientů společnosti CYRRUS. Zvažovali jsme, zda našim klientům poskytnout fond, který již na trhu existuje, anebo zda se pokusit o vlastní projekt. Nakonec jsme se rozhodli jít vlastní cestou a založili jsme fond, který jsme nazvali RESIDENTO. Fond nabízíme jak klientům společnosti CYRRUS jako doplněk jejich investičních strategií, tak všem investorům, kteří splňují podmínky fondu kvalifikovaných investorů. Základní podmínkou těchto fondů je investice v minimální výši 1 milionu korun.

Nemovitostní fond RESIDENTO

Proč se fond RESIDENTO specializuje na nájemní bydlení? Přece jen většina nemovitostních fondů působících v České republice se zaměřuje na kancelářské budovy, sklady a jiné komerční prostory.

Specializaci fondu na trh nájemního bydlení jsme zvolili po analýze trhu rezidentních nemovitostí. Ceny těchto nemovitostí v minulých letech stejně jako ceny nemovitostí obecně velmi dynamicky rostly, nicméně dynamika růstu nájmu nedosahuje dynamiky růstu pořizovacích cen nemovitostí. Dalším aspektem je situace na trhu bydlení obecně. Jedná se o problematiku dostupnosti a cen hypoték v návaznosti na současnou úroveň úrokových sazeb a jejich očekávaný růst v budoucnosti, množství nově dostavovaných bytů, rostoucí ceny stavebních prací a podobně.

Nájemní bydlení samozřejmě nenese takový výnos jako komerční nemovitosti, nicméně v případě poklesu cen nemovitostí není vystaveno takovým výkyvům jako komerční nemovitosti. Navíc konkurence v oblasti fondů nájemního bydlení není v České republice tak silná jako v oblasti komerčních nemovitostí.

Ne zcela obvyklým bonusem pro investory fondu RESIDENTO je garantovaný výnos ve výši 3 % p. a. – čím to, že fond dokáže tento výnos garantovat? Nebojíte se, že budete muset občas zaplatit víc, než vyděláte?

Garantovaný výnos 3 % p. a. nás zcela jistě odlišuje od konkurenční nabídky nemovitostních fondů. Musíme se prostě víc snažit, abychom tento výnos dokázali vytvořit. V praxi to znamená, že vybrané nemovitosti musíme nakoupit s tržním diskontem. Jedině tak si vytvoříme polštář pro zajištění garantovaného výnosu. Pokud bychom nešikovně nakoupili nějaké nemovitosti, zaplatíme klientům garantovaný výnos z vlastní kapsy. A to opravdu nechceme.

Nacházíme se v období, kdy jsou ceny nemovitostí opravdu vysoko. Často se mluví o tom, že fáze růstu cen končí a lze očekávat naopak pokles cen. Je teď správná doba pro investici do nemovitostí?

Podle naší analýzy lze očekávat další pokračující růst cen nemovitostí, nicméně ne tak prudký jako v posledních třech letech. Poptávka je i nadále vyšší než nabídka, stavební řízení je dlouhé a komplikované a aktualizace územních plánů ve velkých městech v nedohlednu. Pokračující růst cen nemovitostí bude jedním z faktorů pro růst cen nájemného, nebude však jediný. Důležitým argumentem je též dohánění západoevropských zemí v procentu obyvatel bydlících v nájmu, kde Česká republika přibližně o osm procentních bodů zaostává (41 % vs. 49 %).

Fond RESIDENTO je, jak už jste zmínil fondem kvalifikovaných investorů, ale má i další přívlastky, můžete čtenářům osvětlit jejich význam?

RESIDENTO je nejenom fondem kvalifikovaných investorů, ale i akciovou společností s proměnným základním kapitálem, jejíž akcie jsou rozděleny na akcie prioritní a výkonnostní. Právě tímto mechanismem, touto strukturou, je zajištěn garantovaný výnos pro držitele prioritních akcí – naše klienty. Pokud by fond nedosahoval garantovaného tříprocentního ročního zhodnocení, dostanou držitelé prioritních akcií své 3% zhodnocení na úkor majetku akcionářů výkonnostních. A jak už jsem zmínil, fond kvalifikovaných investorů je určen pro investory od 1 milionu korun.

Jak osobně vnímáte situaci na českém nemovitostním trhu? Myslíte, že u nás i do budoucna vydrží touha bydlet „ve vlastním“ i přes rostoucí ceny nemovitostí?

Situace na českém nemovitostním trhu je jedním slovem šílená. Prodávající už nevědí, kolik si mají říct za prodej svých nemovitostí, a jejich cena z důvodu vysoké poptávky kupujících astronomicky roste. Přestože dostupnost vlastního bydlení bude z důvodů, které jsem již zmínil, čím dál obtížnější, myslím si, že jeho popularita rozhodně nepoklesne. Je ale jasné, že skupina obyvatelstva, která si bude moci opravdu vlastní bydlení pořídit, bude menší a poroste zájem o nájemní bydlení. A tím se dostáváme k tomu, že existence fondu zaměřeného na nájemní bydlení dává smysl, protože získat a splácet hypotéku nebude vůbec snadné.


Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.