Kouzlo pravidelného investování

Jan Traxler | rubrika: Když se řekne | 22. 5. 2017 | 19 komentářů
Ten trik je vlastně jednoduchý: díky tomu, že za cenné papíry utrácíte pořád stejně, koupíte jich víc, když jsou levné. Strategie stejně primitivní jako účinná.
Kouzlo pravidelného investování

Průměrování nákupní ceny

Kouzlo pravidelného investování spočívá v průměrování nákupní ceny váženým průměrem podle počtu nakoupených cenných papírů. Když investujeme pravidelně stejnou částku, automaticky pokud cena klesá, nakupujeme více cenných papírů, a opačně pokud cena roste, nakupujeme méně cenných papírů.

Přesně tak by to mělo být. Nakonec i v obchodě je výhodnější nakoupit víc, když je zboží ve slevě, ne když se prodává s vysokohorskou přirážkou. Bohužel, při investování se lidé často chovají opačně. Pravidelné investování tento problém odbourává, stačí jen disciplinovaně nakupovat, ať se cena hýbe kterýmkoliv směrem.

Odborně se kouzlo pravidelného investování označuje pojmem cost-average efekt. O co vlastně jde? Jak průměrování nákupní ceny funguje?

Představme si libovolný cenný papír – podílový list, akcii… Jeho cena je na počátku našeho investování 100 korun. V průběhu času pak cena stoupne na 150 korun, posléze ale zase spadne na pouhých 50 korun a nakonec se vrací na původní hodnotu, tedy 100 korun. V těchto čtyřech momentech hypotetického vývoje ceny vždy nakupujeme cenné papíry za částku 3000 korun, celkem tedy nakoupíme za 12 tisíc korun.

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management

Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Všechny jeho publikace najdete na www.finez.cz.

Kontakt: jan.traxler@finez.cz

Z nejčtenějších odborných článků na Finez.cz:

Bez peněz do důchodu nelez. A aby nějaké byly, chce to plán. Jenže při sestavování důchodového plánu dělají chyby i profíci. Na co by se určitě nemělo zapomenout?

Pět rad pro dobrý důchodový plán

Letmý pohled na graf napovídá, že průměrná cena vychází na 100 korun za jeden cenný papír:

(100 + 150 + 50 + 100) / 4 = 100

Tedy nula od nuly pojde. Vyjde to na stejno, jako bychom hned na začátku, kdy byla cena na stovce, nakoupili cenné papíry za celkových 12 tisíc korun.

Tak. A teď jsme si vyzkoušeli, jaké to je rupnout z matiky. Je to přece trochu jinak. Rozdíl spočívá v tom, že na vrcholu při ceně 150 korun za jeden cenný papír automaticky za 3000 korun nakoupíme méně cenných papírů a naopak v době propadu při ceně 50 korun za jeden cenný papír jich automaticky za 3000 korun nakoupíme větší množství. Průměrná nákupní cena za jeden cenný papír potom vychází jinačí, je třeba zohlednit množství cenných papírů nakoupených při dané ceně.

Konkrétně na počátku nakoupíme za 3000 korun 30 kusů cenných papírů. Při ceně 150 korun za jeden cenný papír jich za 3000 korun nakoupíme už jenom 20 kusů. Když cena klesne na 50 korun, nakoupíme za 3000 korun 60 kusů. A na konci při ceně 100 korun za cenný papír kupujeme zase 30 kusů. Celkem tedy máme 140 kusů cenných papírů. Kdybychom celých 12 tisíc korun investovali na počátku, tak bychom jich nakoupili jen 120 kusů.

Naše skutečná průměrná nákupní cena za jeden cenný papír není 100 Kč, ale vychází nižší:

12 000 / 140 = 85,71 Kč

Díky tomu je naše investice zisková, ačkoliv na konci je cena stejná jako na počátku, a dokonce i průměrná cena vychází na 100 korun. Jenomže my jsme nakupovali v průměru jeden cenný papír za necelých 86 korun. Nakoupili jsme za 12 tisíc korun celkem 140 kusů cenných papírů a jejich hodnota na konci je 14 tisíc korun. Čáry, máry, fuk! Jsme v zisku 2000 korun. Toto je kouzlo pravidelných investic. Stačí jen disciplinovaně nakupovat a o víc se automaticky postará vážený průměr.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

To ještě neznamená, že pravidelné investování vždycky vede k výnosům. I tady bychom mohli být silně ve ztrátě – kdybychom prodávali v bodě tři, když byla cena pouhých 50 korun za jeden cenný papír.

Ideální pro akcie

Kouzlo pravidelného investování se nejvíc projeví na delším časovém horizontu u akcií. Ceny akcií totiž z ekonomické logiky v průměru dlouhodobě rostou vlivem inflace, demografie a díky růstu produktivity práce. Zároveň ale krátkodobě a střednědobě vykazují vysokou cenovou volalitilu, srovnatelně s hypotetickým vývojem ceny v našem příkladu výše. 

Právě tato kombinace dlouhodobého růstu s vysokou volatilitou je ideální podhoubí pro pravidelné investice, kde se kouzlo cost-average efektu skloubí ještě s kouzlem složeného úroku. Proto by se mladí lidé neměli bát řešit spoření na důchod formou pravidelného investování do akcií, respektive akciových fondů.

Líbil se vám článek?

+93
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 19 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 5. 2017 9:00, Roman

100 + 150 + 50 + 100) / 4 = 100
Matematicky je to opravdu 100, ovšem reálně podstatně méně. To v článku není uvedeno. I mini investor musí mít nějaký systém, jak akcie nakupovat, IT platformu, smlouvu s brokerem nebo bankou apod. U brokera musí většinou alokovat kapitál, který není úročen a je požírán inflací. Dále zde máme něco jako vstupní poplatky, poplatky spojené se správou portfolia, výstupní poplatky, často různé poplatky za IT platformu nebo telefonický kontakt s bankéřem apod. Na konci jsou potom daně a náklady spojené s daňovým přiznáním. Nepočítám náklady na komunikaci, čas apod.

Zavádějící je také konstrukce modelu. Trh se nikdy ideálně nepohybuje do boku, ale klesá nebo roste v různých časových horizontech. Hodnoty potom nikdy nebudou znovu 100, ale třeba 110 nebo 90. S tím se mění i struktura poplatků, které ovlivňují výnos stejně tak jako časová hodnota peněz, tedy intervaly mezi nákupy budou různé.

Abychom mohli hovořit o diversifikaci rizika portfolia, musí investor mít více druhů akcií. Autor píše, že akcie rostou (...z ekonomické logiky...). To ale není pravda, rostou zpravidla indexy, a ani ty ne stále nahoru. Mnoho akcií například skokově vyroste, následně spadnou a velmi dlouhou dobu mohou stagnovat, někdy setrvale. Investor tedy musí pro dosažení kladného výnosu mít v portfoliu jen takové akcie, které budou vždy, i když v cyklech, směřovat výhradně nahoru. To platí většinou jen pro blue chips, kde však vzhledem k investované částce jednotek tis. Kč žádné portfolio investor nevytvoří.

Při investicích v hodnotách jednotek tis. Kč je vysoký negativní poměr mezi fixními a variabilními náklady na tvorbu a správu portfolia. Pokud tedy hovoříme o takto malých investicích, nemůže popsaný model v zásadě fungovat. Investor vždy porovnává možný čistý zisk s tím, kdyby nedělal vůbec nic!

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 5. 2017 4:15, Honza

Ježíši, to je ale kravina. Respektive je to strategie, která pomáhá, když akcie oscilují kolem rovnovážné hodnoty (která se může v čase měnit). A která stejnou měrou škodí, když akcie mají nějaký trend, který drží. Kdo nevěří, ať si počítá příklad se dvěma akciemi s vývojem cen té první 200 -> 100 -> 0 a té druhé 200 -> 300 -> 400. To, co na Traxlerově akcii na Traxlerovou strategií vyděláte, to tady proděláte. A jak se tedy akcie chovají? Oscilují nebo drží trend? No samozřejmě přesně mezi, tak, aby na tom nešlo vydělat. Kdyby na tom vydělat šlo, tak první investor se schopností aktivně používat hlavu a středoškolskou matematiku na tom zbohatne. Nebyl by v ČR Karel Janeček jeden ale asi tak deset tisíc.

-22
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (19 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

8. 5. 2021 | Martin Mašát | 8 komentářů

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za duben, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

6. 5. 2021 | Michal Stupavský | 2 komentáře

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Zatímco mnoho ekonomů a investorů věří, že akcie – hlavně díky státním stimulům – dál porostou, Michal Stupavský ze společnosti Conseq je dlouhodobě skeptičtější. Tady je jeho čerstvý... celý článek

Investown startuje drobné investice do bytů

30. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Investown startuje drobné investice do bytů

Investiční služba Investown zahájila ostrý provoz. Zájemci zatím mohou investovat do dvou pražských bytů. První slibuje aktuální roční výnos 4,2 %, druhý 4,64 %. Lidé už do nich investovali... celý článek

Investice pro začátečníky. Jak fungují podílové fondy a jak si vybrat

19. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Investice pro začátečníky. Jak fungují podílové fondy a jak si vybrat

Jestli už vás nebaví spoření v bance za úrok hluboko pod procento, můžete začít snadno investovat jako profesionál. I když investicím nerozumíte. Dejte nám 10 minut, vysvětlíme vám... celý článek

Partners mají v podílových fondech šest miliard korun

15. 4. 2021 | Jiří Hovorka

Partners mají v podílových fondech šest miliard korun

Partners investiční společnost hlásí povedený rok 2020. Rostla podstatně rychleji než celý trh: Majetek pod správou ve vlastních fondech loni stoupl o 40 procent na téměř šest miliard... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.