Komu se vyplatí ETF

Daniel Tácha | rubrika: Když se řekne | 27. 12. 2016
Investici do burzovně obchodovaných fondů ETF by měl zvážit každý, kdo důvěřuje finančním trhům, spoří si na stáří a nějaké peníze už investuje do klasického podílového fondu. Investice do ETF už od něj ale bude vyžadovat aspoň trochu aktivní přístup.
Komu se vyplatí ETF

Vedle investic do klasických podílových fondů lze investovat i do ETF – Exchange-Traded Funds, tedy fondů obchodovaných na burze. Ty nejčastěji jako klasické podílové fondy nakupují akcie, většinou při tom ale kopírují zastoupení akcií v některém zavedeném akciovém indexu. Jsou ovšem i burzovně obchodované fondy, které index nekopírují slepě, ale vybírají z něj jen některé tituly nebo aktivně řídí objem investic do vybraných titulů z indexu.

„Z pohledu běžného investora je hlavní výhodou ETF diverzifikace rizika díky snadnému rozlišení portfolia ETF. ETF investorům zároveň nabízejí online přímý, nízkonákladový i pružný způsob obchodu na akciovém nebo komoditním trhu,“ říká ředitel české pobočky SaxoBank Pavel Drahotský, který ale i dodává, že pro investice do ETF je nezbytně nutná jistá odbornost. Investor musí vědět, do čeho přesně investuje a jaká rizika jsou s konkrétním ETF spojená.

ETC

Komodity obchodované na burze: Vedle ETF lze na burze obchodovat i s ETC, tedy Exchange Trade Commodities, které jsou podobné ETF. Sledují výkon indexu základní komodity místo indexu akciového trhu. S ETC se obchoduje také stejně jako s akciemi, ale umožňují přístup k různým komoditám a jejich indexům. Včetně energií, zemědělských produktů, kovů a soft komodit.

ETF jsou jako akcie

ETF jsou investiční fondy obchodované veřejně na burzách stejně jako tradiční akcie. Sledují konkrétní indexy akcií, dluhopisů, komodit nebo měn. Některé z nich mají regionální zaměření a jiné sektorové zaměření, proto jsou ideální pro diverzifikaci portfolia. Velmi často pasivně sledují nějaký akciový index, jiné aktivně řídí jejich správci. Podle Financial Times bylo v lednu 2016 na celém světě přes šest tisíc ETF.

„Aktivně řízený fond má obvykle nezanedbatelné náklady na správu, může při tom díky výběru akcií překonat svůj benchmark (nejčastěji se porovnává s některým z indexů), může za ním ale i zaostat. Indexový ETF je pak vhodný pro toho, kdo je smířený s tím, že jeho výnosy budou odpovídat tomu, jak výkonný je index. Pochopitelně budou vždy mírně nižší o náklady, ty jsou ovšem u ETF bez aktivní správy relativně nízké“ říká ředitel obchodu Pioneer Investments ČR Petr Šimčák.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podle něj se investice ETF vyplatí zejména v případě investorů, kteří si na trzích nakupují aktiva sami a bez placeného finanční poradenství. Burzovně obchodované fondy Šimčák nezatracuje ani jako zástupce podílového fondu. Ostatně do ETF investují i klasické podílové fondy zejména ve svých fondech fondů.

ETF vs. podílové fondy

„Jen menšina aktivně řízených podílových fondů dokáže dlouhodobě překonávat srovnávací index. Může tedy dávat smysl nakoupit ETF, který index replikuje. Ale je také nutné říci, že korunový investor musí u ETF vždy počítat s měnovým rizikem. A měnové riziko je nyní velice aktuální téma vzhledem k devizovým intervencím České národní banky,“ vysvětluje investiční specialista Martin Tománek z Partners.

Investor musí u ETF počítat s měnovým rizikem, protože ETF nejsou k dispozici v koruně s měnovým zajištěním, na rozdíl od podílových fondů. Může se tedy stát, že si český investor koupí dolarový ETF, kde bude mít nízké náklady i lepší výkonnost než v aktivně spravovaném fondu, ale při posílení koruny, což je právě teď snadno představitelné, na tom nakonec může být hůř než ten, který investoval „do aktivně spravovaného fondu v korunách a s měnovým zajištěním. 

V obecném srovnání výkonnosti podílových fondů a ETF dále nelze docela přesně uvést, který z finančních nástrojů je výhodnější. Lze ale říci, že průměrný aktivně řízený podílový fond bude mít nižší výkonnost než indexový fond, právě o rozdíl v nákladech na něj. To může být většinou od půl do jednoho a půl procenta ročně. Záleží na strategii a typu fondu.

Odborníci doporučují ETF spíše jako jednorázové investice. Proti malým a pravidelným investicím hovoří nepříjemné poplatky za nákup, které vše výrazně prodražují. U větších jednorázových investic ovšem bývají poplatky za nákup relativně malé, téměř zanedbatelné.

Komplexní investiční nástroj

Podle Martina Tománka by investoři také měli vědět, že burzovně obchodované fondy se v posledních letech vydaly směrem od jednoduchosti ke komplexnosti. Objevily se tak různé exotické ETF, pákové a inverzní ETF. Spekulanti tak mohou prostřednictvím ETF spekulovat třeba na pokles cen ropy.

„Obecně doporučuji ETF, které sledují nějaký široký akciový index. Naopak doporučuji vyhýbat se úzce zaměřeným ETF, zaměřeným na jeden sektor či jeden trh. Velká většina investorů tyto ETF neumí správně používat, respektive se jejich prostřednictvím ženou za nedávnou vysokou výkonností. Inteligentní investor by tuto hru hrát rozhodně neměl,“ uzavírá Martin Tománek, podle kterého dává v mnoha případech (zejména u velkých portfolií) smysl zařadit jak aktivně spravované fondy, tak ETF.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.

Partners Financial Services