Regionální šéf Franklin Templeton: Napřímo i zprostředkovaně, naše fondy vynášejí vždy stejně

Martin Vlnas | rubrika: Rozhovor | 2. 4. 2014 | 57 komentářů
Kdo se třeba i jen maličko zajímal o podílové fondy, určitě narazil na jméno společnosti Franklin Templeton. Jedna z největších investičních společností na světě působí i v Česku a nedávno uvedla několik fondů v české koruně. Přinášíme krátký rozhovor se Szabolcsem Ercseyem, obchodním ředitelem společnosti pro střední a východní Evropu a ředitelem maďarské Franklin Templeton Investments.
Regionální šéf Franklin Templeton: Napřímo i zprostředkovaně, naše fondy vynášejí vždy stejně

Jaká je historie společnosti Franklin Templeton na českém trhu?

Na český trh jsme vstoupili začátkem nového tisíciletí zaregistrováním několika lucemburských investičních fondů SICAV.

Nedávno jste začali nabízet několik svých fondů v českých korunách. Je pro vás místní trh důležitý?

Naši klienti si mohou vybrat jakýkoliv ze 79 fondů, které zde byly zaregistrovány k prodeji. Třídy fondů v korunách jsou k dispozici pro Franklin Mutual European, Templeton Asian Growth a Templeton Global Bond a těší se velké oblibě. Český trh je pro nás čím dál významnější. Svědčí o tom i rozhodnutí nabízet fondy v korunách, které potvrzuje naše dlouhodobé závazky na tomto trhu.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Máte na starosti klíčové trhy ve střední Evropě. Řekl byste, že existují nějaké rozdíly mezi investory z České republiky a zbytkem regionu?

Odvětví správy aktiv se v posledních letech rozvíjí a roste v celém regionu, investoři napříč střední a východní Evropou jsou při svých investicích stále důmyslnější. Celkově ale region zaostává za ostatními vyspělými trhy. Tím se otevírá prostor a nabízí se množství příležitostí k dalšímu rozvoji. Pevně věříme, že role finančního poradce bude v takové situaci nezbytná pro zvyšování sofistikovanosti investorů, protože napomáhá ve finančním vzdělávání.

Akciové trhy rostou, ale zůstávají nervózní. V jednu chvíli kvantitativní uvolňování, pak zas informace o platební neschopnosti americké vlády, o týden později opět něco jiného. Jak by měla podle Franklin Templeton vypadat investiční strategie v této nepředvídatelné době?

Myslím, že by člověk neměl jak se říká vsadit všechno na jednu kartu. Velká nestálost trhu může mít negativní dopad na portfolia. Jedním ze způsobů, jak snížit případné riziko, je investice do podílových fondů. V nestálých obdobích a před závazkem k investici vždy doporučujeme, aby klient konzultoval situaci s nezávislým finančním poradcem, který mu vysvětlí, jaké fondy jsou v souladu s jeho investičními cíli.

Propojeno!

Kdo kazí jméno Franklin Templeton?

Franklin Templeton Investments je globální finanční skupina založená v roce 1947. Podle žebříčku společnosti Towers Watson je 17. největším správcem aktiv na světě. Celkem se ke konci roku 2013 starala o 879,1 miliardy dolarů ve více než dvou stovkách fondů. Specialitou Franklin Templeton jsou rozvíjející se trhy, které propaguje investiční „guru“ Mark Mobius.

Fondy seriózního správce jde ovšem nabízet i velmi neseriózním způsobem. Možná i vy jste se setkali s finančním „poradcem“ který vám sliboval hory doly – výnosy 15 procent ročně, investování za jeden poplatek pro celou rodinu, jedinečné exkluzivní výhody, které nikdo nemá. Jak je to ve skutečnosti? Přečtete si perly z archivu Peníze.cz:

Někteří poradci mohou klienty odrazovat od domácích zprostředkovatelů a přesvědčovat je, aby si založili účet přímo u Franklin Templeton. Plynou z toho pro klienty nějaké výhody?

Ne, klientům, kterým vedeme individuální účty, žádné speciální výhody neposkytujeme.

A co výkonnost fondu? Pokud si koupím stejný fond pro individuální účet u Franklin Templeton, můžu od vás získat lepší zhodnocení?

Výkonnost fondu není nijak ovlivněna distribučními kanály, je pro všechny jednotná. Tyto dvě položky jsou na sobě zcela nezávislé.

Pokud jde o poplatek za vedení fondu, je možné, aby jednotliví klienti, kteří investují do určitého fondu, museli platit vyšší poplatky než ostatní?

Ne, v rámci jednoho fondu to možné není. Drobným investorům vždy nabízíme stejný fond se stejným manažerským poplatkem bez ohledu na distribuční kanál. Detaily o nákladech jsou uvedeny mezi základními informacemi pro investory, které je poradce povinen klientovi poskytnout.

Konkurence je nelítostná, existuje několik dalších investičních společností se stejnou strategií. Jak se snaží Franklin Templeton vyčnívat z davu?

Slovy našeho motta se pyšníme tím, že máme mnoho kompetencí, ale unikátní jednotnou sílu. Působíme jako globální investiční manažer, přičemž jádrem našeho podnikání je několik investičních skupin světové úrovně: Franklin, Templeton a Mutual Series. Každá z nich nabízí odlišnou perspektivu a možnosti pro finanční poradce a jejich klienty.

Díky této struktuře jsme schopni poskytovat výjimečně specializované odborné znalosti a zkušenosti s různými třídami aktiv a investičními styly za podpory jednotné celosvětové platformy. Tato kombinace nám umožňuje nabízet investorům skutečně rozmanitou škálu možností.

Anketa

Ulili jste něco do fondů?

Závěrem ještě otázka, která možná znepokojuje některé investory i finanční poradce. Proč některé názvy vašich fondů obsahují pouze jméno Franklin, jiné pouze Templeton a další zase obojí?

Chápeme, že to může být pro některé naše klienty matoucí, nicméně to odráží naši globální strukturu, do níž spadají již zmíněné investiční skupiny Franklin, Templeton a Mutual Series. Každá z nich nabízí jedinečný přístup.

Jsme si ovšem tohoto problému vědomi a v současné době se jej snažíme vyřešit, aby bylo označení našich fondů konzistentní.

Investiční seriály Martina Tománka

Fondy, které za to stojí

Investice do komodit

Martin Tománek

Zaměřením hodnotový investor. Předmětem jeho zájmu jsou především akciové trhy a podílové fondy. V Partners Financial Services se věnuje exkluzivní službě poskytování nadstandardních produktů, sestavování portfolií pro bonitní klientelu a školení v oblasti investic. 

Vyučuje mezinárodní politickou ekonomii na Univerzitě Hradec Králové.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-116
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 57 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 4. 2014 18:24, Michal

Víte ... vždy je to v životě tak. Zoufalství plodí další zoufalství a platí to i společnosti Partners, která si tento článek evidentně zaplatila za jediným účelem. Jestli něco v životě nesnáším, tak je to přesně tento druh neetického obchodu a zoufalství, které vždy demonstruje profesní nevyspělost a chabé produktové zázemí dané společnosti. Pro klienty, kteří si tento zoufalý článek náhodou přečtou (a nebude jich mnoho) a uvěří této placené inzerci pánů ze společnosti Partners (tedy pro nezainteresované - prodavače investičního životního pojištění jako nosného produktu posledních X let - tedy nástroje, který má se zhodnocením peněz pramálo společného), doporučuji zamyslet se nad skutečnou podstatou tohoto rozhovoru se zástupcem Franklin Templeton Investments. Vše, co říká obchodní ředitel FT je pravda, ovšem otázky jsou kladeny přesně tak, jak chtějí dotyční slyšet a otisknout odpovědi. Ovšem je zde záměrně opomenuta řada dalších aspektů, které již pro klienta ve formě investice důležité jsou a také byl opomenut fakt, že je velký rozdíl mezi poradenstvím a zprostředkováním investice. Zprostředkování = být mezi a profitovat uprostřed ... poradenství = poradit. Cítíte ten rozdíl? Kolik členů společnosti Partners je vedených jako "zprostředkovatel" a kolik jako "poradce" v oblasti investic na kapitálovém trhu? To je ale výsledek že :-) .... Znovu ale k věci .... především, pánům od Partners nejde o článek samotný a jeho obsah, ale o to znovu dostat do popředí články z roku 2009 alias znovu vytáhnout kostlivce ze skříně a očernit tak "konkurenci" společnosti Partners. A hle ... i tyto články psali zástupci stejné společnosti a jejich spřízněné duše .... to je náhoda že? Zástupců společnosti Partners je jako máku ... i to vypovídá o odbornosti. Každý, kdo má ruce, nohy a pusu, může pracovat u Partners - to je super. Ještě nikdy jsem neviděl tisíce odborníků v daném oboru v jedné společnosti. Je mi jasné pánové, že nevíte, kudy dál ... že lidé v ČR zvyšují svou finanční gramotnost možná i díky aktivitám kvalitních investičních poradců a to Vám nevyhovuje ... že IŽP se Vám již prodává hůř a hůř a investicím nerozumíte ... že nevíte, jak dál a zoufale kopete kolem sebe. Ovšem jedno je jasné .... tímto se Vám nepodaří nic a ztrácíte čas. Jako zcela nezávislý v tomto oboru Vám mohu garantovat, že chytří klienti Vám toto odhalí ... těm méně chytrým to dojde časem až budou rušit Vámi doporučené IŽP. Jediné, čeho jste nyní docílili je to, že budete muset ze svého fondu pro vrácení provizí vytáhnout další peníze. Nyní mám jednání a 2 IŽP Vám budou klienti po 22 měsících rušit. Hodně zdaru :-) Pobavili jste mě ....

+304
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 4. 2014 9:04, Marek

Krásný článek, myslím že určitě potěší všechny investory společnosti Ertrag und Sicherheit. Není nad to zaplatit 55 000 za výpis přímo od Templetonu, který vlastně neřináší žádné výhody.

Určitě bude někdo namítat, že mají i jiné produkty ale ty se samozřejmě nabízejí na trhu také. (bez dalšího poplatku) Jen většinu "finančních poradců" bohužel stále zajímá pouze IŽP.

-34
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (57 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Jan D. Kabelka: Finanční gramotnost se postupně zvyšuje. A s ní zájem o investice

25. 3. 2014 | Martin Vlnas | 5 komentářů

Jan D. Kabelka: Finanční gramotnost se postupně zvyšuje. A s ní zájem o investice

Se šéfem ING Investment Management jsme mluvili – jak jinak – převážně o investicích. Jací jsou podle něj Češi jako investoři? „Lidé stále častěji hledají jiné alternativy než jen ty,... celý článek

Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme!

22. 2. 2014 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme!

„Investování v České republice možná paradoxně pomůže neúspěch důchodové reformy,“ tvrdí analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Investorům radí, aby zbytečně nesázeli vše na Čínu,... celý článek

Ertrag und Sicherheit: Výnos a solidní nejistota podruhé

2. 12. 2013 | Aleš Tůma | 657 komentářů

Ertrag und Sicherheit: Výnos a solidní nejistota podruhé

Před více než dvěma lety jsme psali o praktikách finančních poradců firmy Ertrag & Sicherheit. Změnilo se od té doby něco? Ano, změnilo. Přitvrdili.

Malé peníze: Kdo smí radit s investicemi

21. 6. 2013 | Jan Müller | 18 komentářů

Malé peníze: Kdo smí radit s investicemi

Náš čtenář by rád investoval do podílových fondů. Jak mu může poradit finanční poradce? Nijak! Na to musí být poradce investiční, certifikovaný centrální bankou. Rozdíl v jediném slůvku,... celý článek

Ertrag und Sicherheit: výnos a solidní nejistota

23. 5. 2011 | Aleš Tůma | 221 komentářů

Ertrag und Sicherheit: výnos a solidní nejistota

Prodejní argumenty poradců společnosti Ertrag & Sicherheit (v překladu výnos a jistota) jsou... opravdu neotřelé. Méně eufemisticky: klientovi nepokrytě lžou.

Partners Financial Services