Rok 2012 potvrdil: Nemovitostní fond do každého konzervativního portfolia

| rubrika: Analýza | 5. 2. 2013 | 11 komentářů
Při výběru toho správného nemovitostního fondu jste loni mohli vydělat i dvaačtyřicet procent. A pokud bychom zůstali v Česku, tak přesto, že ceny nemovitostí stagnují, mohli jste si s minimálním rizikem připsat přes pět procent.

Podle údajů Českého statistického úřadu se ceny bytů v Česku v loňském roce stabilizovaly, alespoň na straně nabídky. Údaje o průměrných cenách z realizovaných transakcí zatím nebyly zveřejněny, nicméně očekává se, že ani zde se oproti loňskému roku ceny nijak zásadně neměnily.

V Praze v průměru stoupla nabídková cena bytů o deset procent, mimo Prahu naopak poklesla o 3,4 procenta. Celkový průměr za celou Českou republiku vychází na růst cen o 2,5 procenta. Ovšem ještě jednou upozorňuji: jedná se o ceny inzerované. Jak je vidět na následujícím grafu, ceny realizovaných transakcí jsou nižší (fialová křivka se nachází pod modrou křivkou). 

Vývoj cen bytů, Česko

Ceny bytů i dalších nemovitostí na Peníze.cz bedlivě sledujeme. Díky interaktivním grafům, připraveným ve spolupráci s Hypoteční bankou, můžete vývoj reálných cen nemovitostí sledovat i vy. 

Index cen bytů

Index cen pozemků

Index cen rodinných domů

Ceny domů, USA

Zvětšíte kliknutím

USA: ceny domů šly v roce 2012 nahoru

Za oceánem už začaly ceny domů pozvolna růst. Hodnota indexu S&P Case-Shiller Home Price 20-City byla na konci listopadu o 5,5 procenta vyšší než před rokem. (Data za prosinec zatím nebyla zveřejněna, ale očekává se podobný výsledek.) Tento index sleduje cenu domů ve dvaceti největších amerických městech. S výjimkou New Yorku ve všech městech cena domů roste. Nejvíce stoupla cena domů ve Phoenixu, o necelých 23 procent. 

Nemovitostní trh v USA pomalu ožívá. Nejen že ceny nemovitostí začaly růst, ale hlavně se zvedly počty prodaných domů. V listopadu bylo prodáno 400 tisíc nových domů a pět milionů starších domů, to je nejvyšší číslo od roku 2009. Naproti tomu ve Španělsku nemovitostní trh zamrzl a ceny strmě padají. Vzhledem k obrovskému převisu nabídky nad poptávkou se není čemu divit a lze očekávat, že španělský nemovitostní trh to nejhorší teprve čeká. Silně přehřáté jsou podle vysoké ceny také nemovitosti ve Velké Británii, Austrálii a Singapuru.

Vývoj hodnoty akcií společnosti Simon Property Group 

Zdroj: Peníze.cz; zvětšíte kliknutím

Akcie realitního sektoru rychle rostou

V roce 2012 se mezi nejúspěšnější investice zařadily akcie společností spravujících nemovitosti. Například cena akcií hlavního hráče na trhu nemovitostí Simon Property Group stoupla o 23 procent na nové historické maximum. Ještě větší růst zaznamenaly správci nemovitostí v Japonsku, Hongkongu a Singapuru. Kupříkladu hodnota akcií společnosti Mitsubishi Estate, největšího japonského developera, stoupla v roce 2012 o 78 procent. 

Globální index nemovitostních akcií FTSE EPRA NAREIT od roku 2009 roste a pomalu se vrací na předkrizovou úroveň. V roce 2012 stoupla hodnota indexu o 26 procent. Podobný výnos přinesl podílníkům i fond BNP Paribas Real Estate Securities World, který tento index kopíruje. Obdobný fond se zaměřením na asijsko-pacifickou oblast BNP Paribas Real Estate Securities Pacific vydělal dokonce 42 procent.

Vývoj indexu FTSE EPRA/NAREIT Developed 

FTSE LEPRA/Nalejt Developed

Zdroj: Bloomberg

Akcie společností z realitního sektoru se však nyní jeví jako značně přehřáté. Svědčí o tom vysoká hodnota ukazatelů P/E a P/B a nízký dividendový výnos. Například zmiňovaná společnost Simon Property Group je aktuálně oceněná na třiatřicetinásobek ročních zisků firmy a více než osminásobek účetní hodnoty firmy. Hrubý dividendový výnos klesl na 2,7 procenta. Akcie Mitsubishi Estate nejsou sice tolik nadhodnocené oproti účetní hodnotě (P/B = 2,6), ale zato se obchodují dokonce za dvaačtyřicetinásobek ročních zisků společnosti (P/E = 42) – a dividenda nestojí ani za zmínku. Investoři by se tedy měli v roce 2013 akciím developerů a správců nemovitostí raději vyhnout.

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Nemovitostní fondy přinášejí stabilní výnos

V České republice máme tři otevřené nemovitostní fondy, které spravují a pronajímají nemovitosti. V uplynulém roce byl opět nejúspěšnější fond Bridge spravovaný společností Finesko. Za rok 2012 vydělal podílníkům 5,36 procenta a nadále si drží roční výnosnost 5–6 procent. Je to dáno tím, že investuje do komerčních nemovitostí v menších městech s vyšší rentabilitou nájmu. Na rozdíl od konkurence, která se zaměřuje na větší realitní projekty. Fond Conseq Realitní vydělal v uplynulém roce 4,53 procenta, což je na konzervativní nemovitostní fond také velmi dobrý výsledek. Nejnižší výnos měl v roce nemovitostní fond České spořitelny, který vydělal 2,29 procenta. To je méně, než nabízejí roční termínované vklady.

Nemovitostní fondy, Česko

České nemovitostní fondy jsou vhodné pro konzervativní investory a měly by tvořit jeden ze základních kamenů dlouhodobějších konzervativních portfolií. Díky pravidelnému cashflow z pronájmu nemovitostí nabízejí poměrně stabilní výnosy i vývoj hodnoty. Jejich výnosový potenciál je však omezený nízkou rentabilitou nájmu, takže se nehodí pro investory, kteří hledají vyšší výnos než pět procent ročně. 

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 2. 2013 3:49, Bedřich

Ten má dnes zas kočičí nápady. Nemovitostní fondy taky mnoha lidem zničily všechny peníze. Lidi ztratili všechny peníze už s různými nemovitostními fondy. Například v Německu. Rozumný člověk by nedal ani jedno euro do nemovistostního fondu. Nemovitostní fondy jsou nejvíce riskantní ze všech fondů. Nevěřte nic panu poradci s pojištěním!

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.