Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: spekulanti na útěku

Fondy: spekulanti na útěku
Strmý propad pražské burzy přinesl pád českých akciových fondů a ti, kteří uvěřili snu v nekonečný rychlý růst, z fondů utíkají. Možná na vložení peněz na pár měsíců něco vydělali, ale nepanikaří zbytečně?

Pohled na graf pražského indexu PX 50 (profil, názory) rozhodně není příjemný a strmý propad nastartovaný těsně před vstupem do Evropské unie čekal jen málokdo. Spíše se očekával další růst podpořený právě našim začleněním do Evropy a někteří prodejci fondů dokonce slibovali stabilní roční výnosy v řádu deseti a více procent pro několik dalších let. Není proto divu, že 50% roční výkonnost a zdánlivě ničím neomezený růst českých akcií lákaly zejména do ING českého akciového (profil, názory, koupit) a Sporotrendu (profil, názory) hodně peněz. Dnes je ale všechno jinak.

Jak sami vidíte v tabulce výkonnosti dle jednotlivých kategorií, akciové fondy v minulém týdnu ztratily přes dvě procenta a v červených číslech jsou i v měsíčním a tříměsíčním horizontu. Z pohledu jednoho roku ale stále vykazují velmi nadstandardní výnos a krátkodobého propadu se není důvod bát. Proč? Stačí se podívat na příklad jedné z hlavních akcií na pražské burze – Komerční banky (profil, názory). Dlouho a rychle rostoucí kurs (viz graf) se za uplynulý měsíc rychle propadl o téměř 800 Kč na "pouhých" 2 600 Kč. Většina analytiků ale za férovou cenu považuje hodnotu okolo 3 000 Kč, Atlantik FT a analytici České spořitelny dokonce cílovou cenu drží na hodnotě 3 500 Kč. Uvidíme, kdo bude mít pravdu, ale již dnes je jasné jedno – ten, kdo se nechal zviklat krátkodobým propadem volatilního českého trhu a prodal, neudělal dobře.

Řada investorů se samozřejmě zviklat nechala – stačí se podívat na přehled čistých prodejů jednotlivých kategorií. Dávno jsme si již zvykli na odlivy z fondů dluhopisových (tentokrát mínus 116 milionů) a nepřekvapí ani červené číslo u fondů smíšených (mínus 124 milionů). Po dlouhé době ale vidíme výraznější odliv z fondů akciových, ze kterých si investoři minulý týden vybrali 64 milionů korun. Sporotrend dokonce musel minulý týden vyplatit 77 milionů, zatímco jeho hlavní konkurent ING český akciový přilákal 67 milionů (tato suma není započtena do celkových výsledků jednotlivých kategorií, které zatím pracují pouze s fondy UNIS. ING nyní začalo data o prodejích poskytovat pravidelně a v nejbližší možné době je zahrneme také do celkových přehledových tabulek).

Jako obvykle se velmi dobře dařilo ČSOB (profil, názory) a jejím KBC fondům (profil, názory). V celkovém součtu do těchto fondů přiteklo 132 milionů korun, z toho plných 85 milionů směřovalo téměř rovným dílem do tří nyní nabízených zajištěných fondů. Slušných 20 milionů získala čtveřice profilových fondů ČSOB, a to především díky ČSOB Konzervativnímu (profil, názory). Naopak přes 20 milionů odteklo z korunového ČSOB MultiCash (profil, názory).

Minulý týden nejvíce peněz přilákal konzervativní Sporoinvest (profil, názory), a to dokonce výrazně nadprůměrných 301 milionů korun (roční průměr činí jen 120 milionů). Všechny další fondy v čele s ČPI fondem korporátních dluhopisů (OFCPIKLD) a IKS fondem světových indexů (profil, názory) dokázaly získat již jen jednotky milionů a na desáté místo v tabulce stačilo ČSOB akciovému mixu (profil, názory) dokonce necelých 900 000 korun.

Vzhledem k propadům na téměř všech trzích asi nikoho nepřekvapí, že na umístění v tabulce fondů s nejvyšší týdenní výkonností stačilo několik málo setin procenta. Naopak v přehledu fondů s nejnižší výkonností je v čele Sporotrend s mínus 6,6 procenty, následovaný fondem ING český akciový s mínus 5,4 procenta a ČSOB středoevropským fondem (profil, názory) s mínus 3,6 procenta.

Za pozornost stojí i tabulka fondů s nejvyšší roční výkonností, které dominují akciové fondy – a ty nejlepší se i přes nedávné ztráty drží velmi vysoko. Nesmíme zapomenout ani na fondy na opačném konci spektra, tedy na ty s nejnižší roční výkonností. Zatímco předchozí tabulce dominují akciové fondy se zaměřením na střední Evropu, v této druhé tabulce se na čele drží dluhopisové fondy se zaměřením na střední Evropu. Necelých šest procent ztrácí ISČS Trendbond (profil, názory) a tři procenta IKS Dluhopisový (profil, názory), konkurent Trendbondu IKS Plus bondový (profil, názory) je na pátém místě s roční ztrátou 1,3 procenta.

A ještě jedna důležitá informace na závěr: společnosti Pioneer (profil, názory) a ŽB-Trust (profil, názory) ode dneška sídlí na nové adrese v majestátním Danube House vedle hotelu Hilton (ostatně podívejte se sami). Jelikož my jsme se stěhovali nedávno, víme, co to znamená. Držíme palce, aby vše běželo hladce - a zejména aby byl Danube House na nové nájemníky připraven lépe než byla nová budova BB Centra Passerinvestu.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Bude podle vás pokračovat negativní vývoj na pražské burze? A jak rychle znervózní ty, kteří investovali s vidinou 50% zisku?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 5. 2004 10:22, logik

Spořitelnu znalci už dávno neřeší = odešli. A k tomu odchodu jim generální ředitel přes denní tisk oznámil:" Nám to vůbec nevadí, ten odchod několika % nemůže ohrozit tu škváru, kterou dostaneme z toho stáda, co tu máme napevno ustájeno!!!!!!! A budou v tom pokračovat s ještě větší chutí ...vždyť kdo jim může šlápnou v ČR na nožičku??? Mám v paměti, jak stavebky řvali, že musí platit vysoký úroky, když sazby klesaj (přátelští klienti dominovali)a taktně mlčeli o tom, jaký příliv nových peněz k nim teče. Teď se snaží nacpat klientům úvěry (samo za vyšší sazby dle dalšího vývoje) a spořící (přátelský) klient dostane záporný výnos = RESUME: klient to odnese vždy, to je ZAKON!!!! = proto kdo investuje sám ...nikdo ho neokrade!!!!!

Reagovat

 

+47
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jan Kolda von Žampach 17. 05. 2004 09:30)

Další příspěvky v diskuzi (30 komentářů)

20. 5. 2004 | 16:51 | Lumumba

Gates nemá dobré akcie , nemá ahnung o akciích , nemá význam kupovat si akcie jako on , on je brzy zase prodá a koupí si obrazy o Picasa , mel by radeji stavet nemocnice a skoly v nejchudsích zemích sveta. více

20. 5. 2004 | 16:47 | Ni hao

Zkontroloval jsem 70 hlavních akcií z Japonska , a nenasel jsem zádnou kvalitní akcii , která by se dala drzet bez starosti nekolik let. Ani CANON , DENSO , FUJI PHOTO , NEC , NISSAN MOTOR , TAKEDA CHEM., TOKYO EL. POWER...více

20. 5. 2004 | 9:03 | Honzajs

Pro inspiraci: přehled soukromých investoic Billa Gatese:
http://biz.yahoo.com/ts/040519/10161121_4.html
více

19. 5. 2004 | 17:42 | Arigato Nikkei

Podle clánku o jeste nedokonceném pádu amerických akcií na : http://www.colosseum.cz/index.php?m=zdarma&sub=analyzy se mohu asi domnívat , ze uz roku 2005 by mohlo být úspesné koupit na víceleté drzení akcie z Japonska....více

19. 5. 2004 | 13:51 | Bouček Antonín

Tusim, ze Vase analyzy ma logickou chybu - v pripade oziveni ekonomiky sazi investori na zlepseni kreditu junk bondu (dari-li se ekonomice, dari se plus minus i firmam) a tudiz by se spread mohl i snizit (nektere junk dluhopisy...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK