Fondy: nacionalismus se vyplácí

Tomáš Prouza | 16. 12. 2002 | 1 komentář
Fondy: nacionalismus se vyplácí
I když minulý týden byl především ve znamení červených čísel a masivního vybírání peněz, důvod k radosti mají především nacionalisticky zaměření investoři.

Kdože by oním radujícím se nacionalistickým investorem měl být? Podílníci dvou fondů, ČP Invest Českého (profil, názory) a ČP Invest Moravskoslezského (profil, názory), které nechaly daleko za sebou všechny konkurenty v prestižní tabulce fondů s nejvyšší týdenní výkonností. Zatímco tyto dva fondy spravované ČP Investem podílníkům přinesly přes 2,3 procenta, další fondy v top ten nejvýkonnějších fondů již vykázaly zhodnocení pod jedno procento - a i mezi nimi byl nejlepší další fond ČP Investu, fond ropného a energetického průmyslu (profil, názory, koupit).

Dynamickým fondům se ale minulý týden jinak příliš nedařilo, v průměru ztratily akciové fondy více než jedno procento a tři české fondy fondů dokonce více než dvě procenta, čímž vymazaly polovinu svého měsíčního zisku. Téměř šest procent minulý týden ztratil Akro Eurotech (profil, názory), který také se ztrátou téměř 60 procent vede tabulku fondů s nejnižší roční výkonností. Pět fondů minulý týden ztratilo přes dvě procenta - Newton Plus (profil, názory), ISČS Globaltrend (profil, názory), IKS Fond fondů (profil, názory), 1.IN fond fondů (OFPISFF) a Newton Euro (profil, názory). Je zajímavé, že všechny tři fondy fondů vykázaly velmi podobné záporné zhodnocení, od mínus 2,05 procenta po mínus 2,35 procenta, jako by jejich portfolio manažeři drželi v podstatě stejné cenné papíry a pouze se mírně lišili v okamžicích nákupu či prodeje.

Příliš optimisticky nevypadá ani přehled čistých prodejů. V součtu totiž minulý týden z českých fondů odplynulo téměř 1,9 miliardy korun. Řekneme-li ovšem, že přes 1,5 miliardy korun připadá na fondy peněžního trhu, řadu z vás jistě napadne, kdo za odkupy přes 2,6 miliardy korun z peněžního trhu stojí. Ano, jde o ČSOB Výnosový (profil, názory), fond určený institucionálním klientům především pro krátkodobé uložení prostředků. Je ale zajímavé, že jeho postupně posilující konkurent, IKS Dividendový (profil, názory) byl minulý týden naopak fondem s nejvyššími čistými prodeji dosahujícími téměř 340 milionů korun. Že by měli klienti ČSOB a Komerční banky tak rozdílné potřeby?

Dalšími dvěma stabilně silnými hráči z pohledu přílivu nových peněz jsou Sporoinvest (profil, názory) a Sporobond (profil, názory). Minulý týden překvapivě více peněz získal Sporobond, a to 152 milionů oproti 120 milionům Sporoinvestu. Další fondy v tabulce fondů s nejvyššími čistými prodeji získaly již jen desítky milionů korun a na deváté a desáté místo již stačily jen necelé dva miliony korun. Uvidíme, jak se na čistých prodejích projeví v tomto týdnu nadcházející vánoce, neboť zatím se zdá, že lidé do fondů ukládají i přes to, že všechny obchody hlásí rekordní tržby a obrovský zájem nakupujících. Finiš na konci roku bude velmi důležitý zejména pro ISČS (profil, názory), která aktuálně ovládá 39,46 procent trhu. Podaří se jí ještě poposkočit a překonat kulatou čtyřicítku? Podobnou, i když "nekulatou" šanci má na konci roku také IKS KB (profil, názory), která nyní drží 24,66 procenta trhu a jistě by ráda rok uzavřela s podílem alespoň o setinku přesahujícím 25 procent.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoliv z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Proč se podle vás ve statistikách prodejů nijak neprojevují vánoce? Bude mít 31. prosince ISČS více než 40% tržní podíl? A překoná IKS hranici 25 procent? Podělte se s ostatními o své názory!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 30 komentářů

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Skoro polovina (47 %) obyvatel Česka zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Ukázal to únorový průzkum investiční platformy Portu na reprezentativním vzorku 1050... celý článek

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

6. 4. 2022 | Martin Mašát | 11 komentářů

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.